Gejst for fremtidens faglærte: Tuborgfondet og Hotel- og Restaurantskolen vil skabe undervisning i verdensklasse og inspirere erhvervsuddannelser i hele landet
Grøn gastronomi, sanseværksteder og sanketure. Gejst fungerer som undervisningslaboratorium med fokus på nye, eksperimenterende og kreative læringsmiljøer. Nu udvider Tuborgfondet og Hotel- og Restaurantskolen samarbejdet for at sprede erfaringerne til flere uddannelser – og gøre Gejst til et fyrtårn, der kan inspirere håndværksfag i hele Danmark. Et uvildigt forskerteam fra Aalborg Universitet skal følge projektet.

Upcycling i grønne laboratorier, neurogastronomi i et sanseværksted med levende vægge og sanketure efter svampe, urter og tang for at få indblik i den vilde natur. I knap to år har udviklingsprojektet Gejst nytænkt undervisningen for Hotel- og Restaurantskolens gastronomiske uddannelser. Et arbejde, der bl.a. har kastet 10 praksisnære værksteder af sig med førende branchefolk ved roret – og med yderligere fire-fem værksteder under udvikling.
Resultatet har været mere sanselig, eksperimenterende og inddragende undervisning – og mere engagerede elever. Efter positiv feedback fra eleverne forlænges og udvides partnerskabet nu, så Gejst de kommende år kan arbejde videre med udvikling af samtlige uddannelser på skolen – og på at udbrede deres erfaringer til bl.a. landets andre erhvervsskoler.
Det sker med en bevilling på 38,2 mio. kr. fra Tuborgfondet i perioden 2026-2030. I samme periode vil Hotel- og Restaurantskolen bidrage med 19,3 mio. kr. til projektet, så Gejst i alt får 57,5 mio. kr. at arbejde med:
”Der er brug for nytænkning, hvis vi skal få flere til at gennemføre en erhvervsuddannelse. Det var derfor, vi satte Gejst i verden, og siden er der kun kommet mere fokus på området – ofte på det, vi allerede er ved at udvikle: praksisnære forløb med håndværk, faglige fællesskaber og grøn omstilling i centrum. Vi er langt, men ikke færdige, og derfor er vi glade for, at Tuborgfondet vil fortsætte samarbejdet, så vores erfaringer kan implementeres bredere, både på vores og andre skoler,” forklarer Hotel- og Restaurantskolens direktør, Søren Kristensen.
Udvikling og effekt følges af uvildigt forskerteam
Gejst handler ikke kun om at skabe forandring på Hotel- og Restaurantskolen – det skal også trække tråde ud i branchen og på sigt blive en brugbar model for uddannelse i bred forstand.
Målet er, at ny viden skal komme alle interesserede uddannelsesmiljøer til gode. Derfor bliver Gejst fulgt af forskningsprojektet PRAXIS, hvor et uvildigt team under ledelse af professor Lene Tanggaard fra Aalborg Universitet vil undersøge, hvilken betydning nye praksisfaglige og eksperimenterende læringsmiljøer kan have på erhvervsuddannelser.
”Som fond har vi mulighed for at give plads til et udviklingsrum. Igennem vores partnerskab med Hotel- og Restaurantskolen vil vi gerne vise, hvordan én skoles erfaringer kan inspirere andre til at gå nye veje og dermed være med til at ændre, hvordan vi tænker erhvervsuddannelser i Danmark. Derfor er jeg også glad for, at vi har uvildige forskere på, som kan få viden fra projektet ud at leve,” siger forperson i Tuborgfondet, Trine Nielsen.
Flere uddannelser – stærkere forankring
Foruden skolens gastronom-uddannelser, vil Gejsts principper og metoder fremover også understøtte uddannelserne til tjener, receptionist, ernæringsassistent og bager/konditor med bl.a. nye værksteder og efteruddannelse til undervisere. Samtidig styrkes skolens grønne laboratorie, som arbejder med bæredygtige løsninger som madspild, upcycling og grøn gastronomi.
“Gejst kan drømme stort og handle ambitiøst. Vi har kaldt projektet ‘på vej mod verdens bedste fagskole’, og det er ikke bare en flot sætning – det er et mål, vi arbejder målrettet hen imod. I Gejst har vi et helt andet niveau af frihed og ressourcer til at eksperimentere, udvikle og finde ud af, hvordan vi skaber den bedst tænkelige skole for vores elever. Så vi kan virkelig rykke noget,” forklarer projektchef Johan K. Dal.
Projektet peger ind i Tuborgfondets strategiske indsatsområde, der skal støtte unges vej fra ungdomsliv til arbejdsliv:
"Vi kan se, at der sker noget, når Gejst får mulighed for at udvikle og virkelig skubbe til undervisningen med afsæt i den håndværksmæssige faglighed. Det er en ny måde at skabe kompetencer, faglig stolthed og stærke fællesskaber på – og vi ser et stort potentiale i udviklingen af ny eksperimenterende undervisning, som kan øge engagement og gøre en forskel for mange unge – også på andre erhvervsuddannelser,” siger Pernille Brems, programansvarlig for Arbejdsmarked i Tuborgfondet.
Aftalen om videreførelse af Gejst indgås under forudsætning af, at projektet godkendes i Styrelsen for Undervisning og Kvalitet (STUK)
FAKTA:
GEJST - PÅ VEJ MOD VERDENS BEDSTE FAGSKOLE
Projektperiode: 1. januar 2026 - 31. december 2030
Finansiering:
- Bevilling, Tuborgfondet: 38.200.000 kr.
- Egenfinansiering, HRS: 19.300.000 kr.
- Samlet budget: 57.500.000 kr.
Vision:
- Skabe verdens bedste fagskole inden for gastronomi, værtskab og bæredygtighed.
- Implementere håndværkspædagogik og praksisnær undervisning på tværs af alle skolens uddannelser.
- Forankre Gejst i skolens drift og kultur – ikke som projekt, men som ny praksis.
- Bidrage til øget optag og lavere frafald.
Målsætning (2026–2030):
- Over 5.000 elever skal møde Gejst i deres skoletid.
- Alle faglige uddannelser skal have tilknyttede værksteder.
- Min. 80 % af undervisningen skal foregå i værksteder eller praksisnære forløb.
- Gejst skal afholde eller deltage i mindst 50 arrangementer.
- Håndværkspædagogik skal være integreret i al undervisning.
- Skolens kultur skal afspejle en moderne og inspirerende arbejdsplads.
- Der udvikles en model for pædagogisk udvikling, som alle medarbejdere kan deltage i.
- MAD Camp afholdes mindst to gange og udvikles til en national fagfestival.
Uddannelser, der inddrages:
- Gastronom: Kok
- Gastronom: Smørrebrød/cater
- Grøn Madhåndværker (IEUD)
- Ernæringsassistent
- Tjener
- Receptionist
Forskning og videndeling:
- Forskningsprojektet PRAXIS, ledet af professor Lene Tanggaard fra Aalborg Universitet, skal undersøge, hvordan praksisfaglighed kan styrke undervisningen og skabe nye modeller, der kan inspirere bredt i uddannelsessystemet. Med afsæt i Gejst følger forskerne arbejdet uvildigt og samler viden, der kan komme både erhvervsskoler, gymnasier, grundskoler og videregående uddannelser til gavn.
- Forskningsprojektet er støttet af Tuborgfondet med godt 6,8 mio. kr. og kan på sigt få betydning for tusindvis af unge under uddannelse.
- Løbende dokumentation og offentlig formidling via publikationer, events og skolens platforme.
Kontakter
Marianne SøndergaardKommunikationschefHotel- og Restaurantskolen
Tlf:28809954mas@hrs.dkStine Munk RasmussenKommunikationsansvarligTuborgfondet
Tlf:20922730sr@tuborgfondet.dkBilleder












Links
Hotel- og Restaurantskolen
Vi uddanner elever til at mestre bæredygtig gastronomi, madhåndværk og hospitality – modigt, arbejdsomt og kreativt. Hotel- og Restaurantskolen har siden 1922 uddannet kokke, tjenere og andre elever til hotel- og restaurationsbranchen. Vi uddanner mere end 850 årselever og har 3500 kursister og 8000 folkeskoleelever. Gennem kvalitet, nydelse og sanselighed rustes de til at gøre en forskel for verden og hverdagen - og bidrage til at gøre fremtidens fødevaresystem og turisme mere bæredygtig.

Følg pressemeddelelser fra Hotel- og Restaurantskolen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hotel- og Restaurantskolen
Hotel- og Restaurantskolen indgår samarbejde med NIRAS om ny byggechef til stort skolebyggeri31.1.2025 08:00:20 CET | Pressemeddelelse
Projektdirektør i NIRAS, Lars Peter Nyborg Hammel, skal fra den 1. februar 2025 varetage jobbet som byggechef på Hotel- og Restaurantskolen. Her skal han bidrage med sin store erfaring inden for byggeprojekter, projektledelse og rådgivning ifm. skolens arbejde på at bygge en ny værkstedsbaseret skole og gastronomisk campus i Valby.
Profil fra ejendomsbranchen skal hjælpe Hotel- og Restaurantskolen med nyt skolebyggeri19.12.2024 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Direktør og partner i Propreco A/S, Rasmus Meyhoff, er den 19. december 2024 indtrådt i Hotel- og Restaurantskolens bestyrelse, hvor han bl.a. skal bidrage med sin store erfaring inden for byggeprojekter og ejendomsudvikling. Rasmus skal give værdifuldt input ifm. det forestående byggeri af den nye og bæredygtige Hotel- og Restaurantskolen. Han indtræder i skolens bestyrelse på lige vilkår med øvrige medlemmer.
Fremtidens kokke får ny bæredygtig skole og gastronomisk campus23.9.2024 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordea-fonden støtter fremtidens gastronomi med 266 mio. kroner, der muliggør byggeriet af en ny værkstedsbaseret skole og gastronomisk campus i København. Byggeriet forventes at stå klar i 2028.
Hotel- og Restaurantskolen ansætter ny direktør 27.6.2024 12:59:02 CEST | Pressemeddelelse
Søren Kristensen tiltræder som ny direktør på skolen allerede 1. juli 2024
Nyt projekt skal skabe begejstring gennem stærkt håndværk 5.10.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hotel- og Restaurantskolen og Tuborgfondet går i et projekt til 22 mio. kr. sammen om at skabe stærke håndværksuddannelser og begejstrede elever. Målet er, at flere unge gennemfører deres uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum