Private virksomheder har mindst 39 procent flere administrative medarbejdere end det offentlige
Der er mellem 39 og 70 procent flere administrative medarbejdere i den private sektor end i den offentlige, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).

ARBEJDSMARKED
I de senere år har der været stort fokus på mængden af administration i den offentlige sektor.
Men en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) viser, at andelen af administrativt personale i det offentlige har ligget stabilt siden 2016.
Samtidig bruger private virksomheder mellem 39 procent og 70 procent flere administrative medarbejdere end det offentlige, afhængigt af opgørelsesmetoden.
Analysen er lavet på baggrund af data og opgørelser fra Danmarks Statistik, Dansk Arbejdsgiverforening (DA) og Finansministeriet.
"Mængden af administration i det offentlige har ligget stabilt de seneste år, og der er en betydeligt større mængde administration i den private sektor end i det offentlige. Det tror jeg, vil komme bag på de fleste, der har fulgt med i debatten i de senere år," siger Gustav Elias Dahl, senioranalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Private velfærdsudbydere er ikke mere effektive
Private virksomheder udfører ofte en anden type opgaver end den offentlige sektor, og de to sektorer er underlagt forskellig lovgivning og regulering.
Analysen zoomer derfor også ind på de velfærdsområder, hvor der både er offentlige og private udbydere. Heller ikke i de brancher tegner der sig et billede af, at det offentlige har en højere andel administrativt personale end i den private sektor.
En opgørelse fra Verdensbanken viser da også, at Danmark har den næstmest effektive offentlige sektor blandt 40 lande.
”Vi har de seneste år set en stigning i antallet af administrative årsværk i staten. Det hænger blandt andet sammen med styrkelsen af skatteområdet, klima- og energiområdet, samt oprustningen af det danske forsvar. Omvendt har vi set en stort set tilsvarende reduktion i administrationen i kommuner og regioner i samme periode,” siger Gustav Elias Dahl.
”Samlet set har mængden af administration i den offentlige sektor ikke flyttet sig de seneste år, og hvis man sammenligner med erhvervslivet eller offentlige sektorer i vores nabolande, er der heller ikke tegn på, at den offentlige administration i Danmark ligger i den høje ende.”
Analysens hovedkonklusioner
- I det offentlige er 18 ud af 100 medarbejdere administrative, mens det i de private virksomheder er mellem 25 og 31 ud af 100. Det svarer til mellem 39 og 70 procent højere i administrationsandel i den private sektor end i den offentlige. Dette mønster har været omtrent det samme over hele perioden fra 2010 til 2023.
- I det offentlige har andelen af administrative medarbejdere været omtrent uændret siden 2016, hvilket dækker over en stigning på det statslige område og et fald i kommuner og regioner.
- Sammenligner man andelen af administrative medarbejdere i velfærdsbrancher, der udbydes både privat og offentligt, fylder administrative medarbejdere mindst lige så meget i private virksomheder som i det offentlige.
- Danmark har ifølge Verdensbanken den næstmest effektive offentlige sektor blandt 40 lande.
Nøgleord
Kontakter
Gustav Elias DahlAnalytiker
Tlf:42 49 30 37gd@ae.dkJakob Kjærgaard BrunKommunikationskonsulent
Tlf:26 27 66 86jab@ae.dkLinks
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt21.12.2025 05:05:00 CET | Pressemeddelelse
I en række omsorgsfag har 4 ud af 10 lønmodtagere et hårdt fysisk eller psykisk arbejdsmiljø, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Lønmodtagerne i hotel- og restaurationsbranchen er næsthårdest ramt.
Analyse: Regeringen kan roligt bruge flere penge uden at give økonomien hedetur8.12.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) skyder argument om overophedning af økonomien ned. Man kan sagtens øge det offentlige forbrug, uden at det puster til inflationen, viser analysen i anledning af Økonomiministeriets udgivelse af ”Økonomisk Redegørelse” i torsdags.
Flere fattige børn i hver tredje kommune: Se tallet for din kommune2.12.2025 05:05:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stadig store kommunale forskelle i andelen af børn, der vokser op i relativ fattigdom, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det seneste år er andelen af fattige børn faldet i de fleste kommuner, men steget i 31 kommuner.
Halvdelen af de københavnske småbørn tilhører nu eliten17.11.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
0-2-årige børn i København og på Frederiksberg kommer i stigende grad fra velstillede hjem, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). 54 procent af småbørnene kommer fra overklassen eller den højere middelklasse mod 37 procent for ti år siden. Skredet viser behovet for flere boliger, der er til at betale for almindelige lønmodtagere, siger vicedirektør.
Analyse finder milliardhul i Liberal Alliances økonomiske plan15.11.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Det ville efterlade et hul på 13,5 milliarder kroner i Liberal Alliances økonomiske plan, hvis alle kommuner havde samme administrative udgifter som Solrød Kommune, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er den eneste kommune, hvor Liberal Alliance har haft borgmesterposten de seneste fire år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum