KL

Ny psykiatriaftale får ros fra KL: Et vigtigt skridt mod en bedre hverdag for flere børn, unge og voksne

Del

I KL glæder formand for Socialudvalget, Ulrik Wilbek, sig over den nye politiske aftale om en samlet 10-årsplan for psykiatrien. Særligt løftet af socialpsykiatrien og opbakningen til det lettilgængelige tilbud til børn og unge møder ros.

Regeringen, Danmarksdemokraterne, Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre og Alternativet har i dag indgået en politisk aftale om sidste del af den samlede 10-årsplan for psykiatrien.

I KL er formand for Socialudvalget, Ulrik Wilbek, glad for dagens aftale:

”Alle, der er i kontakt med psykiatrien, ved, at der i dén grad er behov for et massivt løft hele vejen rundt. Dagens aftale er et godt og vigtigt skridt i den rigtige retning, og den giver mulighed for, at vi kan sætte tidligere og bedre ind med hjælp og behandling til de børn, unge og voksne, der lever med psykiske lidelser tæt inde på livet,” siger han.

Tiltrængt løft af socialpsykiatrien

Ulrik Wilbek hæfter sig særligt ved, at dagens aftale prioriterer at styrke socialpsykiatrien i kommunerne, som bl.a. får mulighed for at løfte uddannelses- og kompetenceniveauet blandt medarbejderne samt udbrede sociale akuttilbud og etablere afklaringspladser i socialpsykiatrien.

"Det er i dén grad godt og tiltrængt, at socialpsykiatrien nu for første gang i nyere tid får et varigt løft, og at vi i kommunerne får mulighed for at opbygge mere fleksible tilbud lokalt. Det vil betyde, at vi kan hjælpe flere borgere med at få hverdagen til at fungere dér, hvor de opholder sig mest – nemlig i deres hjem og nærmiljø – frem for at de bliver svingdørspatienter i psykiatrien,” siger han.

KL’s socialudvalgsformand noterer sig også, at den regionale psykiatri tildeles en væsentlig andel af de midler, der udmøntes med aftalen:

”Det er entydigt positivt, at kapaciteten i den regionale behandlingspsykiatri til både børn og voksne styrkes. Det er der brug for. Fra kommunernes side ser vi frem til, at vi med aftalen i højere grad kan trække på de regionale kompetencer gennem bl.a. det udvidede lægebehandlingsansvar, der nu udvides til at omfatte psykiatrien, flere læger i de kommunale tilbud og flere regionale udgående teams,” siger Ulrik Wilbek.

To streger under lettilgængelige tilbud

KL’s socialudvalgsformand glæder sig også over, at der løbende over de næste år med aftalen afsættes 300 mio. kroner ekstra til de lettilgængelige tilbud for børn og unge.

”Mange børn og unge, der mistrives, har desværre oplevet, at det har været svært at få den rette hjælp. Derfor er meget positivt, at man med aftalen nu afsætter flere penge til kommunernes arbejde med at etablere et lettilgængeligt tilbud til børn og unge. Vi er allerede i fuld gang, men det er meget positivt, at regeringen og partierne bag aftalen nu sætter to streger under, at det er den vej, vi skal,” lyder det fra Ulrik Wilbek.

Ulrik Wilbek har dog også et forbehold:

”Med aftalen åbnes op for muligheden for, at de lettilgængelige tilbud udvides fra den nuværende målgruppe til også at omfatte de helt små børn på 0-5 år. Her skal vi være meget opmærksomme, for de helt små børn har brug for noget andet end de større. En 3-årig skal fx ikke til psykolog. De skal have en anden indsats. Det kommer derfor til at kræve et meget grundigt fagligt forarbejde inden vi eventuelt går i gang med at se på at udvide målgruppen.”

Overordnet er Ulrik Wilbek dog tilfreds med aftalen, og han afslutter med en opfordring:

”Dagen i dag markerer en rigtig god begyndelse. Men der er stadig lang vej igen. Nu er det vigtigt, at aftalen bliver omsat til virkelighed på en fornuftig måde, så den rent faktisk kommer borgere med psykiske lidelser til gavn. Vi må ikke ende med spredt fægtning og usammenhængende initiativer – der er brug for at arbejde ambitiøst, koordineret og målrettet med at få aftalen ud at leve. Det har vi alle et fælles ansvar for.”

Kontakter

Om KL

KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.

Læs mere: www.kl.dk

Følg pressemeddelelser fra KL

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra KL

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye