Bedre sikkerhedsnet og barselsregler for selvstændige
Et stort flertal i Folketinget har vedtaget at udvide retten til dagpenge for nystartede iværksættere. Dermed bliver det i fremtiden lidt mere økonomisk trygt at tage springet ud i iværksætteri. Samtidig blev det vedtaget, at selvstændige fremover kan løse opgaver i op til 3,5 timer om ugen i deres virksomhed, når de er på barsel, uden at de bliver modregnet i barselsdagpengene.
Som lønmodtager kan det være økonomisk usikkert at tage springet ud i iværksætteri. Derfor får selvstændige nu et ekstra sikkerhedsnet. Fremover bliver det muligt at beregne selvstændiges dagpenge på baggrund af den lønindtægt, de havde, inden de blev iværksættere. Dagpengene vil kunne beregnes på baggrund af lønindkomst fra fem år før, at den selvstændige startede sin virksomhed. Det vil give en større økonomisk tryghed for nye selvstændige.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
"Vi har brug for, at flere starter egen virksomhed. Nu ændrer vi reglerne, så hvis man tager en chance og starter sin egen virksomhed, så er der et bedre sikkerhedsnet til at gribe én. Jeg håber, det kan være en ting, der giver lidt flere modet til at kaste sig ud i iværksætteri".
Regeringen ønsker samtidig at gøre op med den skæve kønsbalance blandt selvstændige, hvor vi ser en underrepræsentation af kvinder. Det kan være svært at holde barselsorlov, hvis man som kvinde er soloansvarlig for en selvstændig virksomhed. Derfor indfører regeringen nu en bagatelgrænse, så selvstændige fremover må løse opgaver i op til 3,5 timer om ugen i deres virksomhed, mens de er på barselsorlov, og samtidig modtage fulde barselsdagpenge. Det kan fx være at svare på lidt mails, korrespondere med sin bank eller tale med sin revisor.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
"Vi ønsker, at både far og mor har en reel mulighed for at tage barsel med deres børn. Men det er ofte svært at gå på fuldtidsbarsel samtidig med, at man er hovedansvarlig for en virksomhed. Derfor åbner vi nu mulighed for, at man kan løse små administrative opgaver, mens man er på barselsdagpenge, så man har chance for at holde liv i sin virksomhed".
De to ændringer til fordel for selvstændige blev vedtaget i går ved tredjebehandlingen af lovforslaget om arbejdsløshedsforsikring m.v. og barselsloven, L 150. Reglerne træder i kraft januar 2026.
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Fra nytår får dømte kriminelle i retspsykiatrien fjernet forsørgelsesydelser11.12.2025 10:27:28 CET | Pressemeddelelse
Dømte kriminelle vil fra årsskiftet ikke længere have ret til at få udbetalt forsørgelsesydelser fra det offentlige under deres indlæggelse eller anbringelse i retspsykiatrien. Det har Folketinget vedtaget torsdag.
Forsøg giver a-kasser større ansvar for at hjælpe dagpengemodtagere i job3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
To nye forsøg skal vise, om nye dagpengemodtagere kan have større gavn af, at der enten gives et større ansvar til a-kasserne eller skabes et mere frit valg mellem a-kasserne, kommunerne eller en anden aktør.
Nye grænseværdier skal give færre kræftramte arbejdstagere i EU1.12.2025 14:40:43 CET | Pressemeddelelse
Med det danske EU-formandskab for bordenden er EU kommet et skridt tættere på at indføre lavere grænseværdier på en række kræftfremkaldende stoffer. Det står klart ovenpå dagens rådsmøde i Bruxelles.
120 mio. kroner skal styrke sagsbehandlernes faglighed26.11.2025 13:46:51 CET | Pressemeddelelse
Med beskæftigelsesreformen får kommuner og a-kasser fremover mere frie rammer til en håndholdt beskæftigelsesindsats. En ny pulje på 120 mio. kroner kan bruges på at opkvalificere ledere og medarbejdere, så de er klar til omstillingen.
EU-Domstolen annullerer dele af mindstelønsdirektivet11.11.2025 10:27:13 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har tirsdag afsagt dom i annullationssøgsmålet om EU’s mindstelønsdirektiv, som er anlagt af Danmark med støtte fra Sverige. Af dommen fremgår det, at dele af direktivet skal annulleres.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum