Beskæftigelsesministeriet

Forsøg giver a-kasser større ansvar for at hjælpe dagpengemodtagere i job

Del

To nye forsøg skal vise, om nye dagpengemodtagere kan have større gavn af, at der enten gives et større ansvar til a-kasserne eller skabes et mere frit valg mellem a-kasserne, kommunerne eller en anden aktør.

Fra 2027 og tre år frem gennemføres to store forsøg for udvalgte nyledige i dagpengesystemet. De to forsøg vil skabe viden om, hvordan vi bedst placerer ansvaret for at få de ledige tilbage i job.

I det ene forsøg kommer a-kasserne til at stå for kontaktforløbet i de første fire måneder for omkring 100.000 nyledige. 

I det andet forsøg vil 25.000 dagpengemodtagere i 19 kommuner i hovedstadsområdet og på Fyn frit kunne vælge, om deres kontaktforløb de første fire måneder med ledighed skal ligge hos en anden aktør, i kommunen eller i deres a-kasse.

Beskæftigelsesminister Kaare Dybvad Bek siger:

- Hele formålet med beskæftigelsesreformen er at gøre systemet mere enkelt og sætte de rigtige rammer for den lediges vej tilbage til arbejdsmarkedet. Det handler også om, hvem der bedst hjælper nyledige dagpengemodtagerne tilbage i job. Med forsøgene får vi syn for sagen, og kan blive klogere på, hvordan vi bedst skal indrette indsatsen for de ledige.

Begge forsøg blev besluttet med aftalen om beskæftigelsesreformen i foråret.

Normalvis er det a-kasserne, der har ansvaret for kontaktforløbet for nyledige dagpengemodtagere i de første tre måneder af ledighedsperioden, hvorefter kommunerne overtager kontaktforløbet. Det er dette kontaktforløb, som der eksperimenteres med i de to forsøg.

Faktaboks:

De 19 udvalgte kommuner, der skal deltage i forsøget med frit valg er:

Kommuner der indgår til forsøget med frit valg

København og omegn

Region Syddanmark

Ballerup

Assens

Brøndby

Faaborg-Midtfyn

Gentofte

Langeland

Gladsaxe

Nordfyns

Glostrup

Nyborg

Herlev

Svendborg

Hvidovre

Ærø

Høje-Taastrup

København

Lyngby-Taarbæk

Rødovre

Vallensbæk

De resterende kommuner, der ikke indgår i forsøget med frit valg, vil indgå i forsøget, hvor der gives et udvidet ansvar til a-kasserne.

Kontakter

Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye