Stærkt resultat for Story House Egmont i Danmark
2024 var et godt år for Story House Egmonts danske magasinforretning, som leverede et driftsresultat på 31 mio. kroner – en fordobling i forhold til 2023.

Story House Egmont A/S, der dækker Story House Egmonts danske magasin- og bladforretning, havde i 2024 en omsætning på 324 mio. kroner og et resultat af primær drift (EBIT) på 31 mio. kroner. Driftsresultatet blev fordoblet, mens omsætningen var på niveau med 2023.
”2024 var et godt år for Story House Egmont i Danmark. Vi lykkes med tre ting: For det første har vi en stor tro på printmediet og udgiver en række dagsordensættende, nærværende og underholdende magasiner, som udfylder en vigtig publicistisk rolle og har betydning for mange danskere. For det andet har vi vækst i annoncesalget, fordi vi tilbyder annoncørerne attraktive platforme og udnytter det kommercielle potentiale i vores titler og brands. For det tredje har vi via effektiviseringer og synergier på tværs af lande løbende tilpasset os et bladmarked, der er præget af strukturelle fald,” siger Per Kjellander, som er adm. direktør i Story House Egmont A/S og CEO i Story House Media.
Story House Egmont har de seneste år samlet sine medievirksomheder, der består af magasiner og digitale medier i 27 lande, til én organisation. I Danmark udgiver Story House Egmont bl.a. magasinerne ALT for damerne, Euroman, Eurowoman, Gastro, Hjemmet, RUM, Her&Nu og Hendes Verden, en række børneblade som Anders And og co. og Disney Prinsesser samt det digitale magasin ALT.dk. Story House Egmont A/S dækker også over marketingbureauet Story Lab, der er specialiseret i brandaktiverende koncepter og effektfuldt indhold.
”Vi har skabt én samlet organisation på tværs af lande i Europa, og det giver bonus i form af synergieffekter og øget samarbejde. Jeg er tilfreds med, at vi i Danmark præsterer en meget solid lønsomhedsmargin. Det giver os appetit på vækst og langsigtet tro på vores stærke brands både på print og digitalt,” siger Per Kjellander og tilføjer:
”Tak til vores medarbejdere fordi de hver dag bringer deres ekspertise og engagement i spil og producerer indhold, magasiner og tjenester af høj kvalitet. Det er kernen i vores succes.”
Story House Egmont A/S Hovedtal i mio. DKK |
2024 |
2023 |
Omsætning |
323,8 |
332,5 |
Resultat af primær drift (EBIT) |
31,2 |
15,5 |
Story House Egmont er ejet af Nordens største mediekoncern Egmont og har forretninger inden for tre områder: Media, E-commerce og Agencies. I 2024 havde Story House Egmont en samlet omsætning på 5,8 mia. kroner og et justeret driftsresultat på 250 mio. kroner.
Kontakter
Jesper EisingPressechef, Egmont
Tlf:+45 29 60 30 19jesper.eising@egmont.comBilleder
Om Story House Egmont
Story House Egmont står bag stærke mediebrands, e-handelsforretninger og agencies. Vi er publicister af hjertet og en del af den nordiske mediekoncern Egmont, som hvert år uddeler omkring 100 millioner kroner til børn og unge med svære livsvilkår. We bring stories to life.
Følg pressemeddelelser fra Story House Egmont
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Story House Egmont
Story House Egmont og Disney fornyer langsigtet samarbejde10.1.2025 10:00:03 CET | Pressemeddelelse
Mere end 75 års samarbejde fortsætter med en ny aftale, der dækker 27 lande i Europa og udvalgte internationale markeder. Story House Egmont vender tilbage som udgiver af Disney-magasiner i Storbritannien.
Hjælp med at finde Danmarks sødeste kassedame 20256.1.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
Hvert år hylder ugebladet Hjemmet Danmarks kassemedarbejdere, og nu kan alle være med til at nominere kandidater til kåringen af Danmarks sødeste kassedame m/k 2025.
Stifter køber NiceHair tilbage13.12.2024 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Story House Egmont har solgt NiceHair til virksomhedens oprindelige stifter, Tonny Bruun. Den lokalkendte iværksætter fra Esbjerg vender dermed tilbage i førersædet for den populære e-handelsvirksomhed, som han grundlagde i 2009. Overtagelsen træder i kraft i dag og markerer et nyt kapitel for NiceHair.
Guldknappen går til tøj skabt af overskuds-metervarer5.10.2024 18:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske brand SalonSalon modtager ALT for damernes designpris, Guldknappen 2024, for sin enkle, tidløse og ”langsomme” tilgang til mode.
ALT for damerne hylder to unge kometer med årets Søstersindpris5.10.2024 16:54:32 CEST | Pressemeddelelse
Emma Sehested Høeg og Jennifer Vedsted Christiansen, sammen kendt som kunstnerduoen “How to Kill a Dog”, blev lørdag hædret med ALT for damernes Søstersindpris 2024, da kvindebladet holdt sin årlige prisfest i Operaen i København. De to får prisen for at have udvidet rummet for, hvordan kvinder kan være i verden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum