Københavns børne- og ungdomsborgmester ser gode elementer i Trivselskommissionens anbefalinger
Københavns børne- og ungdomsborgmester, Jakob Næsager, roser trivselskommissionens fokus på fællesskab, bevægelse og foreningsliv som vigtige faktorer for at styrke børns og unges trivsel. Borgmesteren håber, at anbefalingerne vil skabe en positiv udvikling og gøre en reel forskel.

I dag præsenterer regeringens Trivselskommission en række anbefalinger til, hvordan trivslen blandt børn og unge kan styrkes.
Københavns børne- og ungdomsborgmester, Jakob Næsager (C), er særligt glad for det fokus, som kommissionen retter mod fællesskaber og foreningslivet, krop og bevægelse, forældreskabet anno 2025, børn og unges robusthed, og at flere unge skal i fritidsjob.
- Jeg er rigtig glad for, at kommissionen har øje for de fællesskaber, som skabes ved bevægelse og i foreningslivet. Gode oplevelser sammen giver en følelse af at høre til. Det er afgørende vigtigt i et børne- og ungdomsliv. Samtidig giver det en ansvarsfølelse at være en del af et fællesskab. Jeg håber virkelig, at anbefalingerne kan være med til at skubbe udviklingen i den rigtige retning.
Han hæfter sig samtidig ved, at anbefalingerne skal være med til at skabe flere nuancer i debatten om trivsel og mistrivsel, hvilket ifølge børne- og ungdomsborgmesteren er en afgørende forudsætning for, at trivslen blandt børn og unge kan løftes.
- Jeg håber, at anbefalingerne og de samtaler, som de giver anledning til, vil skabe klarhed og flere nuancer i debatten om børn og unges mistrivsel, så vi reelt kan gøre en forskel. Vi er mange, som skal være kloge på og arbejde sammen om de udfordringer, vi står med, og arbejdet er allerede i gang, uddyber Jakob Næsager.
Anbefalingerne spiller godt sammen med ny trivselsstrategi i Københavns Kommune
Københavns Kommune vedtog sidste år en ny, fælles trivselsstrategi på tværs af fire forvaltninger, der skal styrke børn og unges trivsel og sikre, at de får den nødvendige støtte hurtigst muligt.
Ifølge børne- og ungdomsborgmesteren spiller kommunens trivselsstrategi fint sammen med de anbefalinger, Trivselskommissionen i dag har præsenteret.
- Jeg ser mange overlap mellem det, Trivselskommissionen i dag har lagt frem, og den måde, vi allerede arbejder med trivsel på i København. Det er helt afgørende, at børn og unge får den rette hjælp så hurtigt som muligt. Ingen børn skal gå i lange perioder med ondt i maven over at skulle i skole, og det skal ikke først være, når børn får en diagnose, at de kan få den støtte, de har brug for.
Nøgleord
Kontakter
PressetelefonenBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:29 45 40 73presse@buf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Københavns vigtigste valg finder sted lige nu – og det er ikke de voksnes8.9.2025 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Før de voksne københavnere går til stemmeurnerne i november, er det de unge, der går til valg. Lige nu søger Københavns Ungeråd nemlig kandidater til det kommende ungerådsvalg – unge mellem 12 og 20 år, som vil være med til at give deres generation en stærk stemme i hovedstaden.
Budget 26: Så mange millioner går til Københavns børn og unge4.9.2025 10:31:00 CEST | Pressemeddelelse
To-voksen-undervisning i dansk og matematik i 8. og 9. klasse, videreuddannelse til ledere og medarbejdere i skoler og daginstitutioner, flere skolebøger, bedre skoletoiletter og mere rengøring i daginstitutionerne. Københavns Budget 2026 er et børnebudget.
I morgen starter ny børnehaveklasse, der skal sikre fremtiden for traditionsrig sangskole11.8.2025 13:11:53 CEST | Pressemeddelelse
For første gang kan folkeskoleelever begynde på Sankt Annæ Gymnasium allerede fra børnehaveklassen – et nyt forsøg, der skal sikre sangskolens fremtid. Den nye klasse har tiltrukket mange ansøgere. Børne- og ungdomsborgmesteren, Jakob Næsager (C), håber, at det tidlige optag bliver permanent.
OL-ånden flytter ind på amagerskoler: Skole OL-finalen starter i morgen16.6.2025 14:33:33 CEST | Pressemeddelelse
Skole OL-finalen er igen tilbage i København efter en årrække i Jylland, og næsten 8000 skoleelever fra hele landet skal de kommende fire dage dyste på Sundby Idrætspark på Amager. Frivillige kræfter og to amagerskoler har sikret overnatning for de mange tilrejsende finalister.
Nyt initiativ giver Københavns 7. klasser indblik i fremtidens arbejdspladser10.6.2025 10:48:29 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni fyldes København af omkring 4.000 nysgerrige 7.-klasseselever, der forlader klasselokalet for at opleve arbejdspladser rundt om i byen. Erhvervsdagen 2025 – inspireret af Kulturnatten og Motionsdagen – skal give eleverne et hands-on indblik i forskellige brancher og styrke koblingen mellem skole og erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum