Fritidsjob giver unge lyst til at gå i lære

Del

En ny medlemsundersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ viser, at knap halvdelen af de unge, der har haft et fritidsjob i en virksomhed, vælger at gå i lære efterfølgende. Håbet er, at nye regler, der gør op med upræcise og rigide arbejdsmiljøregler, kan få endnu flere til at tage et fritidsjob i en virksomhed, lyder det fra TEKNIQ.

Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Når en ung pige eller dreng træder ind i en virksomhed for at tjene lidt ekstra penge efter skoletid, så øger det også chancen for, at de senere vælger et liv som faglært.  

Sådan lyder det i en ny medlemsundersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.   

48 procent – eller knap halvdelen – af de virksomheder, der har haft unge ansat i fritidsjob, oplever, at de vender tilbage for at gå i lære.  

- Når vi ved, at der kommer til at mangle faglærte til den bæredygtige omstilling, så er det meget vigtigt at se på, hvordan vi kan få flest mulige til at få øjnene op for de gode karrieremuligheder, der ligger i livet som faglært. Her er fritidsjob en rigtig god måde at teste af, hvad et arbejde i det tekniske erhvervsliv kunne byde på, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ. 

Stopklods ryddet af vejen  

Selvom fritidsjob er en god måde at få nye fremtidige medarbejdere på, så har mange virksomheder stødt panden mod en mur af arbejdsmiljøregler, hvor unge eksempelvis ikke har måttet bruge en skruemaskine.  

De største udfordringer er arbejdstid og regler for, hvad de unge må arbejde med. Særligt fordi reglerne er upræcise i forhold, hvad de unge må lave – eller decideret ulogiske, hvilket får virksomhederne til at tøve med at ansætte unge i fritidsjob.  

En ny bekendtgørelse fra januar i år har dog gjort reglerne mere klare og fleksible uden at gå på kompromis med de unges sikkerhed. Håbet er derfor, at det kan fjerne en stopklods for at endnu flere søger i retning af et liv som faglært. 

- Unge skal selvfølgelig ikke komme til skade på deres fritidsjob efter skoletid. Det er selvsagt. Det kræver så også bare, at reglerne er så præcise og brugbare, at de ikke kommer til at spænde ben, når vi samtidig ved, at fritidsjobbene kan være en god indgang til at få flere til at vælge erhvervsuddannelserne til senere i livet, siger Maria Schougaard Berntsen.    

I alt har 1.229 medlemsvirksomheder besvaret spørgeskemaundersøgelsen (vedhæftet)  

Yderligere information, kontakt: 

Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ: 51309537 / msb@tekniq.dk 

Nøgleord

Kontakter

Vedhæftede filer

Om TEKNIQ

Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.

Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ

OK25: Forhandlingerne skudt i gang på VVS-området23.1.2025 12:32:52 CET | Pressemeddelelse

Overenskomstforhandlingerne mellem TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal er i dag skudt i gang. Det sker på et baggrundstæppe af globale usikkerheder, som kan få betydelige konsekvenser for erhvervslivet, pointerer TEKNIQ, mens Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal fremhæver, at dansk økonomi og økonomien i VVS-branchen er i verdensklasse og er i stand til at modstå eventuelle kriser.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye