TEKNIQ: PISA-chok kræver politisk handling
10.9.2026 15:05:39 CEST | TEKNIQ | Pressemeddelelse
De historisk dårlige PISA-resultater viser, at der er behov for politisk handling, da faldende faglighed blandt unge kan få konsekvenser langt ud over folkeskolen, advarer erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Regeringens pressemøde understreger alvoren af de historisk dårlige PISA-resultater i læsning og matematik blandt danske 15-årige. Krisen handler om mere end karakterer og testresultater, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ. For Danmark står over for massive samfundsopgaver, der kræver høj faglighed og stærke tekniske kompetencer, som understreger nødvendigheden i at styrke folkeskolen.
- PISA-resultaterne er et forvarsel om Danmarks samlede fremtid, og vores evne til at uddanne dygtige mennesker, skabe vækst i hele landet, sikre den grønne omstilling og vores velfærd. Desværre taber både de højt- og de lavt-præsterende elever terræn i undersøgelsen, så det er nødvendigt, at regeringen tager udviklingen alvorligt, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ.
Mobilfri skole og praksis faglighed
Da Danmark ser ind i en fremtid med stor mangel på faglærte kolleger, er PISA-resultaterne en vigtig påmindelse om, at fundamentet skal være på plads fra begyndelsen.
- Det er positivt, at regeringen vil styrke fagligheden og skabe mere ro til læring med fx mobilfri skole. Men mobilforbud løser ikke udfordringerne i sig selv. Når vi skal løfte flere unge, må vi huske, at læring skal skabe nysgerrighed, engagere og give eleverne mulighed for at lære på forskellige måder. Når teori kobles direkte til virkeligheden, får flere elever succes med at lære gennem praktiske opgaver, som gør undervisningen relevant og nærværende, siger Maria Schougaard Berntsen.
Brug AI fornuftigt
Det er blandt andet skærme, mobiler og brug af AI, der er udråbt til at være nogle af årsagerne til det faglige fald, men løsningen er ikke at droppe teknologierne, ifølge TEKNIQ.
- Vi skal ikke være bange for at bruge AI, men vi skal selvfølgelig bruge det med sund fornuft. Det giver god mening at bruge AI i skolen, så længe lærerne er klædt ordentligt på til at styre teknologien, så den bliver en medspiller og ikke løser opgaverne for eleven, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ.
Nøgleord
Kontakter
Kathrine Ejdum KjølbergPresseansvarlig
Tlf:77411560kek@tekniq.dkBilleder

Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Nye tal: Materialepriserne på el stikker af8.9.2026 08:31:38 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at priserne på elmaterialer nu ligger på rekordhøjt niveau. Tårnhøje kobberpriser på verdensmarkedet, gør det dyrere at renovere og bygge nyt i Danmark, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA4.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
USA fylder mere end nogensinde i dansk eksport, men væksten har tabt tempo, og usikkerheden skaber en ny virkelighed for erhvervslivet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Ny motorvej til flere internationale kolleger3.9.2026 14:10:22 CEST | Pressemeddelelse
Vedtagelsen af den nye certificeringsordning gør op med bureaukrati og ventetid, så virksomhederne hurtigere kan tiltrække de nødvendige internationale kolleger til den grønne omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Stærk dansk økonomi skal veksles til grøn og sikker fremtid27.8.2026 13:07:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens nye økonomiske redegørelse viser dansk økonomi i topform med høj beskæftigelse og solid vækst. Det giver et godt afsæt til at styrke virksomheder og sikkerhed, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Ny undersøgelse: Danskerne kræver bedre beskyttelse af energiforsyningen25.8.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at energiforsyningen står øverst på listen over de områder, danskerne ønsker at beskytte bedre. Kritisk infrastruktur er ikke længere noget, vi kan tage for givet i det nuværende trusselsbillede, og derfor er der brug for at prioritere indsatsen, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum