Renault 5 er årets bil i Europa 2025
10.1.2025 12:17:24 CET | FDM | Pressemeddelelse
Det blev igen i år en sejr til Renault, da titlen The Car of the Year 2025 blev uddelt i dag, udtaler FDMs biltekniske redaktør, der er præsident for juryen bag kåringen.

Renault 5 er The Car of the Year 2025. Den lille retro-elbil endte øverst på sejrsskamlen, da den prestigefyldte titel fredag formiddag blev uddelt i forbindelse med åbningen af årets store biludstilling i Bruxelles i Belgien. Renault 5 deler titlen med Alpine A290, der er en søsterbil, men som endnu ikke er på markedet i Danmark.
Kia EV3, der i november blev Årets Bil i Danmark 2025, kom ind på en flot andenplads.
Det er i år 62. gang, at en jury med i alt 60 europæiske biljournalister fra 23 lande kårer ’The Car of the Year’. FDMs biltekniske redaktør, Søren W. Rasmussen, er både præsident for juryen og samtidig eneste danske jurymedlem. Og selvom han havde Kia EV3 øverst på sin liste, er han godt tilfreds med årets vinderbil, som han selv havde på sin andenplads.
”Med Renault 5 bliver det muligt at købe en velfungerende elbil i prisklassen omkring de 200.000 kroner. Billigste udgave koster 185.000 kroner, mens topudgaven fås til 230.000 kroner. Renault 5 lægger sig dermed pænt i sporet af den større Renault Scenic, der sidste år løb med samme titel,” siger bilteknisk redaktør i FDM Søren W. Rasmussen, der også er præsident for juryen bag The Car of the Year-kåringen.
Mens elbilfeberen raser herhjemme, går salget af elektriske biler noget langsommere ude i Europa. Det ses også på årets finalefelt, hvor blot tre af de syv finalister var rene elbiler. To andre fås enten med benzin- eller elmotor, mens de to sidste af finalisterne kun fås i enten en benzin- eller hybridudgave. Til gengæld har ingen af de syv finalister dieselmotor.
”Alligevel kommer det ikke som nogen overraskelse, at titlen som The Car of the Year igen går til en elbil. For selvom det ikke er alle lande, der er lige så langt fremme som os i Norden, når det drejer sig om elbiler, så er retningen for udviklingen sat af både politikere og bilproducenter: Elbilerne stormer frem, og i de kommende år kan vi vente os langt flere elbilmodeller at vælge mellem,” siger Søren W. Rasmussen.
Læs mere om kåringen af The Car of the Year 2025 på fdm.dk
Sådan fordelte stemmerne sig:
- Renault 5/Alpine A290 (el) 353 point
- Kia EV3 (el) 291 point
- Citroën C3/ë-C3 (benzin/el) 215 point
- Hyundai Inster (el) 172 point
- Dacia Duster (benzin/hybrid) 168 point
- Cupra Terramar (benzin/hybrid) 165 point
- Alfa Romeo Junior (benzin/el) 136 point
Nøgleord
Kontakter
FDM presseafdeling
Tlf:45270967presse@fdm.dkMads Bregenov-PedersenPressemedarbejder
Tlf:21187030mbp@fdm.dkBarbara Borre LangeKommunikationschef
Tlf:26270721bbc@fdm.dkBilleder

Om FDM
FDM er med 285.000 medlemshusstande Danmarks største interesse- og forbrugerorganisation.
FDM arbejder for en afvikling af registreringsafgiften, en grøn omstilling af bilparken, bedre trafiksikkerhed, bedre infrastruktur og bedre forbrugersikkerhed.
Derudover sidder FDM i en lang række råd og nævn som Ankenævn for biler, Parkeringsklagenævnet, Færdselssikkerhedskommissionen og Rådet for Sikker Trafiks forretningsudvalg.
Læs mere om FDM
Følg pressemeddelelser fra FDM
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FDM
Nye biler advarer selv om glemte børn i bilen16.9.2026 10:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Flere nye biler har nu systemer, som advarer fører og omgivelser, hvis der er efterladt børn i en parkeret bil. Systemerne indgår i Euro NCAP’s nye test af bilers sikkerhed og skal forhindre tragiske ulykker.
Disse fejl rykker vejhjælpen oftest ud til14.9.2026 12:19:17 CEST | Pressemeddelelse
Døde batterier og flade dæk er de hyppigste årsager til, at bilister må have vejhjælp, viser nye tal fra FDM Vejhjælp over bilernes 10 hyppigste fejl. Tallene viser samtidig, at behovet for vejhjælp ikke kun er et vinterfænomen.
Kommunale p-afgifter udløser stribevis af klager31.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor mange der klager over kommunernes p-afgifter – i flere kommuner klager bilisterne over mere end hver 10. p-afgift. Samlet havde landets kommuner i 2025 indtægter fra parkering på næsten 1,4 milliarder kroner. Det er ny rekord.
BMW og Zeekr imponerer i helt ny sikkerhedstest8.7.2026 11:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Euro NCAP lancerer en helt ny test af bilers sikkerhed før, under og efter en ulykke. Samtidig introduceres flere forskellige testdukker og computersimuleringer. De første biler imponerer med en tårnhøj sikkerhed.
Test afslører dårlig sikkerhed på lastbiler – koster 400 liv om året1.7.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
For svage kofangere på lastbiler koster hvert år omkring 400 mennesker livet på de europæiske veje i såkaldte underkøringsulykker. Sammen med de europæiske bilklubber og Euro NCAP efterlyser FDM skærpede krav til kofangerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum