Busterminal er klar til test af informationssystem
6.11.2024 10:30:00 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Fra torsdag den 7. november testes det nye trafikinformationssystem ved Københavns busterminal.

Inden længe vil det være muligt at se på skærmene, hvor og hvornår busserne kører ved busterminalen i København ved Dybbølsbro, som blev indviet i juni i år. Først skal det nye informationssystem dog igennem en såkaldt integrationstest, der skal sikre, at systemet viser de rigtige informationer til de mange daglige passagerer. Samtidigt skal Movia, som får ansvaret for den daglige drift af trafikinformationssystemet, træne deres driftsorganisation i at bruge systemet.
Systemet består af skærme, signaler og videokameraer. Skærmene viser, hvornår de enkelte busser ankommer og kører, og fra hvilken platform. Signalerne viser buschaufførerne, hvilken platform de skal køre til, mens videokameraer bruges til blandt andet at følge trafikafviklingen på terminalen. Derudover kan passagerer, som er ankommet med bus, se de kommende togafgange fra den nærliggende S-togsstation Dybbølsbro og den nye metrostation Havneholmen.
”Testen starter torsdag morgen, og vi forventer, at den varer tre uger. Hvis testen viser problemer med systemet, bliver det slukket, indtil fejlene er udbedret, så passagerer ikke risikerer at modtage forkert information,” siger projektchef Mette Menne Vikjær, Vejdirektoratet.
Når testen er gennemført og godkendt, vil trafikinformationssystemet efter en prøvedriftsperiode overgå til almindelig drift.
Læs mere på busterminal.dk
Kontakter
Mette Menne VikjærProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72442258mevi@vd.dkJung Heidi MoeslundKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 33 03Tlf:61 93 06 51jhmo@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Trafikale gener på Marselis Boulevard fra midten af september10.9.2026 13:08:12 CEST | Pressemeddelelse
Jordbundsundersøgelserne på Marselis Boulevard er godt i gang, tidsplanen holder og alle undersøgelser forventes at være færdige til december.
Knap 9 ud af 10 oplever, at andre bilister stjæler deres afstand10.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en velkendt situation på motorvejen: Man holder afstand til bilen foran, men pludselig trækker en anden bil ind i mellemrummet og efterlader meget lidt afstand. Knap 9 ud af 10 trafikanter oplever, at andre gør netop det. Det viser en undersøgelse fra Vejdirektoratet, der nu lancerer en ny kampagne.
Flyshow giver risiko for kø ved Aalborg Lufthavn9.9.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 125.000 gæster ventes søndag 13. september til Danish Air Show på Flyvestation Aalborg. Det vil lægge et stort pres på vejene omkring Aalborg Lufthavn og Vadum, og Vejdirektoratet opfordrer derfor trafikanter til at sætte ekstra tid af til turen.
Udbygning af motorvej rykker tættere på Hillerød9.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er allerede fuld gang i anlægsaktiviteterne på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Nu begynder byggeriet også på den nordlige strækning mellem Peder Oxes Allé og Isterødvejen.
Færre gener ved Aarhus N når tilkørsler mod Aalborg genåbner torsdag8.9.2026 14:29:29 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet genåbner torsdag den 10. september tilkørslerne mod Aalborg ved Aarhus N. Herefter fortsætter arbejdet i motorvejskrydset primært om aftenen og natten med skiftende spærringer af til- og frakørsler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum