Fiskebørnehaver skal skabe mere liv i Ebeltoft Færgehavn

Del

Med 30 nye fiskebørnehaver vil Sund & Bælt styrke biodiversiteten i Ebeltoft Færgehavn. Erfaringer fra lignende tiltag viser, at det kan fordoble fiskebestanden lokalt.

Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn
Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn Ecocean

For at skabe nye levesteder, hvor fisk kan finde både føde og skjul i deres sårbare første livsstadier, har Sund & Bælt nu installeret 30 såkaldte fiskebørnehaver, også kendt som biohuts, i Ebeltoft Færgehavn. Fiskebørnehaverne, skal gøre det lettere for småfisk og fiskeyngel at finde føde og gemme sig for større rovfisk.

”Det er vores faste målsætning, at vores infrastruktur skal understøtte den lokale biodiversitet, og der var det oplagt at stille havnen til rådighed for fiskebørnehaverne, og give fiskeynglen bedre vilkår,” siger Eva Fiil Nielsen, strategikonsulent i Sund & Bælt.

En fiskebørnehave er et stort stålbur, som indeholder en mindre gitterkasse, der er fyldt op med tomme, rensede østersskaller, hvorpå der kan vokse alger og små organismer. Her kan fiskeyngel spise sig mæt og samtidig være i sikkerhed for større, sultne rovfisk i en ekstremt sårbar periode af deres liv.

Dokumenteret effekt: Dobbelt så mange fisk
Fiskebørnehaverne har haft en dokumenteret effekt i Naturpark Lillebælt, hvor DTU Aqua sammen med Naturpark Lillebælt i 2023 har undersøgte effekten af 56 fiskebørnehaver. Resultaterne viste inden for blot ét år en fordobling af fisk som torsk, havkarusse og toplettet kutling ved fiskebørnehaverne, sammenlignet med andre områder i marinaerne uden fiskebørnehaver.

Også ved Helsingør og Københavns Havn ser man lignende positive resultater, dér hvor der er etableret fiskebørnehaver.

I 2023 opsatte Sund & Bælt sammen med Verdensnaturfonden 10 fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn. Dykkere har besøgt fiskebørnehaverne et år senere og konstateret at der er masser af liv omkring dem.

Vi har rigtig gode erfaringer fra fiskebørnehaverne i Spodsbjerg, og derfor forventer vi også, at  at fiskebørnehaverne i Ebeltoft bliver taget godt imod af deres nye beboere”, siger Eva Fiil Nielsen.

null
Fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn et år efter opsætning. Ecocean

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn
Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn
Ecocean
Download
Fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn et år efter opsætning.
Fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn et år efter opsætning.
Ecocean
Download
En søstjerne er allerede flyttet ind i en af de nye Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn.
En søstjerne er allerede flyttet ind i en af de nye Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn.
Ecocean
Download
Hvis man ser godt efter, kan man spotte en lille tangnål på en af fiskebørnehaverne.
Hvis man ser godt efter, kan man spotte en lille tangnål på en af fiskebørnehaverne.
Ecocean
Download

Om Sund & Bælt

Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.

Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Trafikken stiger fortsat på broerne4.9.2025 14:47:12 CEST | Pressemeddelelse

Trafikken steg i årets første halvdel på både Storebæltsbroen og Øresundsbron, og sommeren har budt på flere trafikrekorder. Sund & Bælts resultat blev før værdireguleringer 150 mio. kr. højere end sidste år trods faldende omsætning fra Storebæltsbroens vejtrafik. På Storebæltsbroen steg den gennemsnitlige døgntrafik med 3,9 pct. for personbiler, mens lastbiltrafikken steg med 0,4 pct. Vejtrafikken er samlet set steget med 3,4 pct. i forhold til samme periode i 2024. Indtægterne fra vejforbindelsen var på 1.527 mio. kr., hvilket er et fald på 1,0 pct. i forhold til samme periode sidste år. Det skyldes primært regeringens beslutning om at nedsætte listeprisen for personbiler pr. 1. januar 2025 med ca. 17 pct. som følge af et Eurovignet-direktiv. På Øresundsbron steg den gennemsnitlige døgntrafik i perioden samlet med 6,6 pct. i forhold til 2024. Personbiltrafikken steg med 7,0 pct., mens lastbiltrafikken steg med 3,3 pct. Indtægterne fra vejtrafikken var på 838 mio. kr. og steg med 6,9

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye