Fiskebørnehaver skal skabe mere liv i Ebeltoft Færgehavn

Del

Med 30 nye fiskebørnehaver vil Sund & Bælt styrke biodiversiteten i Ebeltoft Færgehavn. Erfaringer fra lignende tiltag viser, at det kan fordoble fiskebestanden lokalt.

Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn
Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn Ecocean

For at skabe nye levesteder, hvor fisk kan finde både føde og skjul i deres sårbare første livsstadier, har Sund & Bælt nu installeret 30 såkaldte fiskebørnehaver, også kendt som biohuts, i Ebeltoft Færgehavn. Fiskebørnehaverne, skal gøre det lettere for småfisk og fiskeyngel at finde føde og gemme sig for større rovfisk.

”Det er vores faste målsætning, at vores infrastruktur skal understøtte den lokale biodiversitet, og der var det oplagt at stille havnen til rådighed for fiskebørnehaverne, og give fiskeynglen bedre vilkår,” siger Eva Fiil Nielsen, strategikonsulent i Sund & Bælt.

En fiskebørnehave er et stort stålbur, som indeholder en mindre gitterkasse, der er fyldt op med tomme, rensede østersskaller, hvorpå der kan vokse alger og små organismer. Her kan fiskeyngel spise sig mæt og samtidig være i sikkerhed for større, sultne rovfisk i en ekstremt sårbar periode af deres liv.

Dokumenteret effekt: Dobbelt så mange fisk
Fiskebørnehaverne har haft en dokumenteret effekt i Naturpark Lillebælt, hvor DTU Aqua sammen med Naturpark Lillebælt i 2023 har undersøgte effekten af 56 fiskebørnehaver. Resultaterne viste inden for blot ét år en fordobling af fisk som torsk, havkarusse og toplettet kutling ved fiskebørnehaverne, sammenlignet med andre områder i marinaerne uden fiskebørnehaver.

Også ved Helsingør og Københavns Havn ser man lignende positive resultater, dér hvor der er etableret fiskebørnehaver.

I 2023 opsatte Sund & Bælt sammen med Verdensnaturfonden 10 fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn. Dykkere har besøgt fiskebørnehaverne et år senere og konstateret at der er masser af liv omkring dem.

Vi har rigtig gode erfaringer fra fiskebørnehaverne i Spodsbjerg, og derfor forventer vi også, at  at fiskebørnehaverne i Ebeltoft bliver taget godt imod af deres nye beboere”, siger Eva Fiil Nielsen.

null
Fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn et år efter opsætning. Ecocean

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn
Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn
Ecocean
Download
Fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn et år efter opsætning.
Fiskebørnehaver i Spodsbjerg Færgehavn et år efter opsætning.
Ecocean
Download
En søstjerne er allerede flyttet ind i en af de nye Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn.
En søstjerne er allerede flyttet ind i en af de nye Fiskebørnehaver i Ebeltoft Færgehavn.
Ecocean
Download
Hvis man ser godt efter, kan man spotte en lille tangnål på en af fiskebørnehaverne.
Hvis man ser godt efter, kan man spotte en lille tangnål på en af fiskebørnehaverne.
Ecocean
Download

Om Sund & Bælt

Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.

Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Sommertrafik på Storebæltsbroen24.6.2025 09:07:19 CEST | Pressemeddelelse

Når skolernes sommerferie skydes i gang på fredag, stiger trafikken over Storebælt betydeligt. De travleste perioder hen over sommeren vil være lørdage og søndage mellem klokken 10 og 17. På fredag starter skolernes sommerferie og for mange betyder det en tur over Storebælt på vej mod feriedestinationen. Derfor vil trafikken stige betydeligt allerede i weekenden. Ikke bare på Storebæltsbroen, men i hele landet. Generelt forudser Sund & Bælt øget trafik hen over sommeren, og omkring weekender vil der opstå perioder med tæt trafik og længere rejsetid. De travleste perioder i retning mod Fyn og Jylland vil være på lørdage og søndage mellem kl. 10:00 og kl. 14:00. I retning mod Sjælland er trafikken tættest lørdage og søndage mellem kl. 11:00 og kl. 17:00. ”Vi er mange, der skal krydse Storebælt i ferien, og det kan selvfølgelig mærkes på broen - især lørdag og søndag er store rejsedage. Vi opfordrer derfor til at benytte vores ekspresbaner med en bizz eller nummerpladebetaling, så man kom

To transportministre åbner kæmpe LEGO-udstilling23.6.2025 15:43:46 CEST | Pressemeddelelse

Transportministrene Thomas Danielsen og Claus Ruhe Madsen, Slesvig-Holsten, indviede mandag den 23. juni en ny 250 kvm stor udstilling om Danmarks største infrastrukturprojekt i LEGOLAND i Billund. LEGO modellerne i den nye attraktion viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – og skal inspirere børn og unge gennem leg og læring til at overveje en uddannelse inden for byggefagene.

GENUDSENDELSE - Presseinvitation: Transportministre åbner stor Femern-udstilling i LEGOLAND mandag den 23. juni20.6.2025 09:18:01 CEST | Pressemeddelelse

Transportministrene Thomas Danielsen og Claus Ruhe Madsen, Slesvig-Holsten, indvier mandag den 23. juni en ny 250 kvm stor udstilling i LEGOLAND i Billund. LEGO modellerne i den nye attraktion viser byggeriet af verdens længste sænketunnel – Femern Bælt-tunnelen – og skal inspirere børn og unge gennem leg og læring til at overveje en uddannelse inden for byggefagene.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye