Astralis og Elgiganten vil gøre op med giftig tone i gaming-verden
23.9.2024 09:00:00 CEST | Elgiganten A/S | Pressemeddelelse
Når Forum i denne uge åbner dørene for et af verdens største gaming-arrangementer bliver publikum mødt af en opsigtvækkende besked. I nyt initiativ kaldet Mindre flaming, Mere gaming, vil Elgiganten i samarbejde med Astralis, give gamere et tydeligt incitament til at ændre adfærd.

Helt konkret støtter Astralis op om budskabet til alle gamere (unge som gamle), om at gøre op med den giftige tone i gamer-miljøet, ved at afgive løfte, om at bidrage til bedre gamingkultur. Det særlige ved løfterne om bedre adfærd er at de forvandles til rabatkoder som giver prisnedslag på noget af det mest attraktive gamingudstyr hos Elgiganten.
-Det man kalder toxic adfærd er desværre ret udbredt i gamingmiljøet. Mange gamere oplever mobning, chikane, stalking eller andre ubehagelige ting under spil. Det vil vi gerne være med til at ændre på. Gennem usædvanlige rabatkoder udformet som et løfte om at bidrage til en bedre gamingkultur, håber vi at få gamerne i tale og i sidste ende skabe en positiv adfærdsændring. Forklarer Nikolaj Kongsberg, Gaming Lead hos Elgiganten.
Astralis er med til at løfte budskabet. I et klip der længe har floreret i gamerkredse og er gået hen og blevet et meme, ser man det kendte ansigt fra Astralis, Frederik Brandt a.k.a MinisterN, miste fatningen og skælde en medgamer huden fuld. Og nu, i forbindelse med dette initiativ, optræder MinisterN i en ny film, hvor han afgiver et løfte om at det ikke skal ske igen.
- Jeg er virkelig glad for, at vi nu sætter fokus på unges adfærd online, især den hårde tone i gaming-communityet, og at vi tør sige fra over for toksisk opførsel. Som streamer på Twitch har jeg lovet mig selv, at jeg fremover altid vil optræde ordentligt og respektfuldt, siger Frederik ‘ministerN’ Brandt , og fortsætter: -Som far til to små børn, der selv så småt er ved at blive introduceret til den digitale verden, ved jeg om nogen, hvor vigtigt det er at sætte et positivt aftryk og være det gode eksempel i et kaotisk univers, der stadig er præget af hadtale, toksicitet og sexisme. Vi skal have nultolerance over for den slags! Heldigvis kan vi sammen gøre en forskel og sætte en højere standard for den næste generation.
Dette budskab – og måden det serveres på – er det første eksperiment af sin art noget sted i verden. Og hos Elgiganten er man spændt på at se reaktionerne.
-Videnskabelige studier har vist, at det aktivt at afgive et løfte er et effektivt middel, når man vil skabe en adfærdsændring.* På den måde er det ret enkelt: Vi beder folk om at love at opføre sig pænt, når de gamer – og så kvitterer vi med store rabatter på attraktivt gaming-gear, siger Nikolaj Kongsberg og fortsætter: - -Koderne er både helt usædvanligt lange og komplicerede at gengive. De går derfor stik mod normalen inden for rabatkoder. For det er netop hensigten, at man skal gøre en indsats, når man anvender dem.”
En af rabatkoderne er eksempelvis som følger:
”JegloveratjegikkevilflametrolleellershameandrespillerepågrundafhverkenderesniveaureligionkønetnicitetellerseksualitetGLHF” (i læsbar version ”Jeg lover, at jeg ikke vil flame, trolle eller shame andre spillere på grund af hverken deres niveau, religion, køn, etnicitet eller seksualitet. GLHF”
Nøgleord
Kontakter
Therese Røsland SkovPR- & Kommunikationsspecialist, Elgiganten A/S
Tlf:27 61 41 82therese.rosland.skov@giganten.dkAnders FunderDigital EditorAstralis
Tlf:29 82 27 79anfu@Astralis.ggBilleder

Vedhæftede filer
Links
Om Elgiganten
Elgiganten er Danmarks førende varehuskæde indenfor mærkevareprodukter i hjemmeelektronik og hårde-hvidevarer. Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og har i dag over 2.300 medarbejdere fordelt på knap varehuse landet over samt en af landets største webshops: Elgiganten.dk
Elgiganten A/S indgår i Elkjøp Nordic-koncernen, der består af i alt 427 varehuse og ca. 11.000 medarbejdere i Norden. Alle nordiske varehuse forsynes fra det over 100.000 m2 store centrallager i Jönköping, Sverige. Elkjøp-koncernen ejes af Currys plc.
Fra brug-og-smid-væk til cirkulær økonomi
Elektronikbranchen er under forandring og vi er ved at løbe tør for de materialer, der indgår i produktionen af ny teknologi. For planeten betyder det tabte ressourcer – for branchen er det et spørgsmål om at overleve: Hvis vi skal have produkter at sælge i morgen, skal vi reparere og genbruge den elektronik, vi sælger i dag. Det er derfor Elgigantens ansvar at fremhæve de produkter med lavest energiforbrug og produkter, som påvirker miljøet mindst muligt – og hjælpe kunder med at træffe oplyste valg, så produkter opdateres, opgradere og repareres frem for at blive smidt i skraldespanden. Og når produkterne ikke kan anvendes mere, skal de genbruges.

Følg pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Elgiganten udvider satsningen på PC-komponenter6.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten udvider sin satsning på PC-komponenter til i alt 10 varehuse landet over og lagerfører nu et bredt udvalg af komponenter. Med udvidelsen bliver Elgiganten den eneste landsdækkende forhandler, hvor kunderne kan købe PC-komponenter fysisk i varehusene.
Elgiganten lancerer nyt kundekort i Apple Wallet29.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten er blandt de første virksomheder, der tager Apples nye Wallet-kort med indbyggede handlinger i brug. Løsningen giver kunderne nem adgang til medlemsfordele og digitale services direkte via Apple Wallet og bidrager samtidig til en hurtigere købsoplevelse i varehuset.
100 danskere, 30 timer og en hovedpræmie til en værdi af op til 500.000 kroner: Nu går Elgigantens gigantiske gameshow live23.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en sommer med casting i hele landet kulminerer Elgigantens 30-års jubilæum nu i et 30 timer langt gameshow med Melvin Kakooza som vært. 100 danskere er blevet samlet i Elgiganten i Næstved, hvor de har dystet i otte utraditionelle konkurrencer. Nu er resultatet klar for hele Danmark, og man kan se første afsnit af det underholdende gameshow på YouTube.
Elgiganten Field's inviterer til stor fejring: Ny varehuschef skyder festuge i gang21.9.2026 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten Field’s gør klar til en stor fejring med god stemning og stærke tilbud i hele uge 39. Samtidig markerer festugen starten for den nye varehuschef, Mohammed Dahdouli, som efter 13 år i Elgiganten nu overtager ledelsen og den daglige drift af et af kædens største og mest besøgte varehuse.
Epoq gør op med den klassiske køkkenreklame: Forvent mere af dit køkken26.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Epoq lancerer nu den nye brandkampagne "Forvent Mere" og går bevidst en anden vej i en kategori, hvor mange reklamer ligner hinanden. Med humor og drama sætter kampagnen fokus på det virkelige liv og på, hvad kunderne faktisk kan forvente af et moderne køkken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum