Sommerens skovbrande i Amazonas er ikke set værre i to årtier
27.8.2024 08:29:19 CEST | WWF Verdensnaturfonden | Pressemeddelelse
Verdens største regnskovsområde står i flammer. Skovrydning og langvarig tørke udgør tilsammen en brandfarlig cocktail i Amazonas, hvor dele af regnskoven kan nærme sig tipping point, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.

I juli måned blev der registreret 11.145 brande i Amazonas, hvilket er 93 procent flere end samme måned sidste år. Ikke siden 2005 har der været flere skovbrande i juli måned i verdens største regnskovsområde. I år er der indtil nu udbrudt mere end 24.000 skovbrande i Amazonas. Det viser data fra Brasiliens nationale overvågningssystem.
Det tårnhøje antal skovbrande i juli skyldes ifølge WWF Verdensnaturfondens skovspecialist Luiza Rabelo en kombination af skovrydning og langvarig tørke.
”En sund regnskov brænder ikke. Mængden af skovbrande vidner om, at store dele af regnskoven er i voldsomt dårlig tilstand, og det skyldes ene og alene os mennesker,” siger Luiza Rabelo, der advarer om, at brandene kan være tegn på, at dele af skoven nærmer sig tipping point.
De fleste brande opstår enten med henblik på at rydde et skovområde eller som afledt effekt af skovrydning. Områder, hvor skoven er fjernet, er nemlig typisk der, hvor brandene opstår særligt i tørre perioder og spreder sig til den oprindelige regnskov.
Afskovning er bremset, men genopretning venter
De seneste år er skovrydningen i Amazonas reduceret betydeligt, men selvom kurven er knækket, udgør afskovning altså fortsat den primære årsag til skovbrande i området. Og arbejdet for at bevare Amazonas er langt fra slut, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
”Efter årtiers ødelæggelser venter nu en enorm opgave med at genoprette den skov, som er gået tabt, så vi beskytter den tilbageværende regnskov og biodiversitet mod yderligere ødelæggelser,” siger Luiza Rabelo.
Man anslår, at op mod 10 procent af verdens arter findes i Amazonas, hvilket gør regnskoven til det mest biodiverse område på jordkloden.
WWF Verdensnaturfonden arbejder som verdens største naturbevarende organisation i Amazonas for at bremse afskovning, beskytte skovens truede arter og træne lokale brandkorps.
Om Amazonas:
- En femtedel af det oprindelige regnskovsområde i Amazonas er gået tabt
- Arter som jaguaren, myreslugeren og den lyserøde floddelfin lever i Amazonas
- Mere end 1,5 millioner oprindelige folk lever i regnskoven
- EU er én af de største globale bidragsydere til skovrydning. 1. januar træder EU’s afskovningslovgivning i kraft, som forbyder virksomheder i unionen at sælge produkter, der bidrager til rydningen af verdens skove.
Kontakter
Kiki LynggaardPresserådgiver
Tlf:+45 41 11 89 96kiki.lynggaard@wwf.dkFølg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Ny rødliste-vurdering: Kejserpingvinen er nu truet9.4.2026 11:18:27 CEST | Pressemeddelelse
IUCN erklærer nu verdens største pingvinart truet. Klimaforandringer truer i stigende grad kejserpingvinen, der er gået tilbage med op mod 22 procent på bare fem år. WWF anbefaler, at kejserpingvinen udpeges som en særligt beskyttet art under Antarktistraktaten, mens arbejdet for at begrænse klimaforandringer samtidig bør intensiveres.
Barselshuler til pandaen skal sikre artens fremtid8.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med færre end 2.000 pandaer tilbage i naturen er der behov for en ekstraordinær indsats for at sikre artens skrøbelige reproduktion de bedste vilkår. Derfor etablerer WWF Verdensnaturfonden nu særlige huler til pandaen i dens skrøbelige leveområder i Kina.
Danmark får 11. plads på listen over verdens mest naturbelastende lande18.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
I årtier har Danmark ligget i toppen af lande med højst aftryk på planeten. Det betyder, at Danmarks andel af verdens naturressourcer er opbrugt for i år allerede 20. marts. En ny regering bør sætte et mål om at reducere det danske aftryk på naturen markant, mener WWF Verdensnaturfonden.
Øresund og Lillebælt er nu Danmarks første marine naturnationalparker2.3.2026 13:52:23 CET | Pressemeddelelse
Fire år efter de marine naturnationalparker blev vedtaget, er parkerne i Øresund og Lillebælt langt om længe en realitet. Det er en gave til havnaturen, og med et højt ambitionsniveau viser de vejen til at endnu flere marine naturnationalparker kan søsættes i Danmark, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
Ny måling: Regnskov og hav topper listen over danskernes bekymring for verdens natur25.2.2026 09:12:08 CET | Pressemeddelelse
Flere end tre ud af fire danskere efterlyser handling for at passe bedre på verdens truede arter og natur. Det viser en helt ny Megafon-måling for WWF op til den store landsindsamling for naturen den 3. marts.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum