Klimaatlas viser fremtidens brandfarlige vejr
25.6.2024 08:01:00 CEST | DMI – Danmarks Meteorologiske Institut | Pressemeddelelse
Et varmere klima vil ændre sommerens nedbørmønster og bringe flere dage med brandfarligt vejr til Danmark. Det viser seneste opdatering af Klimaatlas, der nu indeholder ny viden om fremtidens brandfare og tørre perioder.

Pressemeddelelse fra DMI
Danmarks klima bliver varmere, og med varmen følger ændringer i det daglige vejr. Nyeste opdatering af Klimaatlas viser ændringer i perioder med blandt andet risiko for brandfare.
Hen mod slutningen af århundredet vil Danmark i et scenarie med mellemhøj global CO2-udledning opleve, at den gennemsnitlige brandfare om sommeren stiger med otte procent. Det gennemsnit dækker dog over en større stigning i hyppigheden af dage, hvor brandfaren er særligt høj. Vi kan forvente 10 procent flere dage med ’meget høj brandfare’ og 28 procent flere døgn med ’ekstrem brandfare’.
DMI’s Klimaatlas er et nøgleværktøj i myndighedernes bestræbelser på at tilpasse Danmark til et forandret klima, f.eks. hvor meget nedbør kloakkerne skal kunne håndtere eller hvor hyppige og hvor høje stormfloder, vi skal ruste os til.
– En højere temperatur og et nyt nedbørmønster giver anledning til at undersøge, hvordan klimaændringerne vil øge brandfare i fremtidens Danmark. Derfor har vi nu analyseret og indarbejdet nye data, som viser, at vi hyppigere kommer til at opleve sommerdage med høj brandfare i fremtiden, siger klimaforsker Mark Payne, faglig leder af Klimaatlas i Nationalt Center for Klimaforskning, DMI.
|
Brandfare Sommer |
Reference |
Lav udledning |
Mellemhøj udledning |
Høj udledning |
|
Gennemsnitligt brandfareindeks |
7,0 |
7,3 Ændring +4 % |
8 Ændring +8 % |
8,9 Ændring +28% |
|
Dage med meget høj brandfare |
8,1 døgn |
9 døgn Ændring +12 % |
10 døgn Ændring +10 % |
13 døgn Ændring +52 % |
|
Dage med ekstrem brandfare |
1,6 døgn |
1,9 døgn Ændring +21 % |
2,7 døgn Ændring +28 % |
3,2 døgn Ændring +103 % |
Billedtekst (tabel): Fremskrivning af risiko for brandfare i Danmark i slutningen af århundredet hentet fra Klimaatlas.
Fakta | Udvidelser i Klimaatlas
Første halvår 2024 udvides Klimatlas med:
Gennemsnitlig brandfare.
- Gennemsnit af brandfareindekset over sommerperioden (juni-juli-august).
- Dage med ’meget høj’ brandfare. Antal af dage med ‘meget højt’ brandfareindeks (> 18,5).
- Dage med ’ekstrem’ brandfare. Antal af dage med ‘ekstremt’ brandfareindeks (> 29,5).
Tørre perioder, bemærk væsentlig usikkerhed.
- Andel af år/årstider som er ’tørre’. Definitionen er, at den samlede nedbør i løbet af året/årstiden vil være blandt de fem laveste år/årstider for referenceperioden.
- Tørre perioder på minimum 5 døgn. Definitionen er mindre end 1 mm nedbør per døgn.
- Tørre perioder på minimum 10 døgn. Definitionen er mindre end 1 mm nedbør per døgn.
Læs mere om fare for brand i naturen på brandfare.dk
Fakta | DMIs Klimaatlas
DMI’s Klimaatlas udstiller autoritative data om fremtidens klima i Danmark frit tilgængeligt i mange forskellige formater. Det er en udstilling af tal, grafer og figurer, der viser konkrete bud på de forventede klimaændringer i fremtiden, som er baseret på scenarier for fremtidig udledning af drivhusgasser – et højt, mellemhøjt eller et lavt udledningsscenarie – beskrevet af FN’s Klimapanel, IPCC.
Med opdateringen i maj/juni 2024 tilbyder Klimaatlas nye valgmuligheder for at få beskrevet et fremtidigt Danmark i perioder uden regn, tørre somre og vejr, der giver øget brandfare.
Nøgleord
Kontakter
DMI Kommunikation
Tlf:39157509presse@dmi.dkOm Danmarks Meteorologiske Institut
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.
Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.
Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Kragetæer fra gamle årbøger gør gavn i marken17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Årbøger med 40 millioner vejrobservationer fra Danmark, Færøerne og Grønland tilbage fra 1873 er forvandlet til dataserier med hjælp af kunstig intelligens. Kommuner, erhvervsliv og landbrug kan anvende den nye viden hentet i årbøgerne.
Varm vinter i Grønland blev koldere i februar16.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en varm åbning på vinteren faldt temperaturerne i løbet af februar, og flere steder endte vinteren tættere på det normale – selvom mange vejrstationer stadig lå i den varme ende.
Vinteren 2026 bød på markant mere sne end normalt12.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny opgørelse fra DMI viser næsten dobbelt så mange snedækkedøgn som normalt. Nordjylland topper listen, mens Vestkysten havde færrest snedøgn.
Søfolk mødes med DMI’s istjeneste om AI-iskort og navigation i artisk farvand10.3.2026 06:55:00 CET | Pressemeddelelse
Forskere på Danmarks Meteorologiske Institut har udviklet iskort, der tegnes med AI og har været i operativ test. Nu mødes søfolk, iseksperter og forskere for at udveksle erfaringer fra de farlige isfyldte sejladser.
Vinteren 2025-26 var kold og knastør5.3.2026 14:15:39 CET | Pressemeddelelse
De fleste vil huske vinteren som meget kold og snerig. DMI’s klimatologer har kigget de kølige tal igennem. Vinteren placerer sig uden for top ti over de koldeste vintre i Danmark og var samtidig meget tør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum