Debatarrangement med Glenn Bech: Er kunsten blevet en legeplads for den hvide middelklasse i byerne?
4.3.2024 12:06:00 CET | Aarhus Universitet: Arts | Pressemeddelelse
I årevis har teatre, museer og andre kunstinstitutioner forsøgt at udvide deres publikum – men med begrænset succes. Er kunsten mangfoldig nok, når den hovedsageligt samler en urban, hvid middelklasse – og hvad kan man gøre ved det? Det er spørgsmålet, som forfatter Glenn Bech og et stærkt panel vil diskutere tirsdag den 19. marts på Teatret Svalegangen til debatserien ”Art of Assembly”.

Når Teater Svalegangen tirsdag den 19. marts inviterer indenfor til debatserien ”Art of Assembly” bliver kunstens publikum sat under lup. For hvad betyder det, at kunst herhjemme primært tiltrækker en urban, hvid middelklasse ved at tilbyde kulturel kapital, til dem der får adgang, mens den udelukker andre? Og findes der en løsning?
Det vil et panel bestående af forfatter og psykolog Glenn Bech, teaterskaber Sahar Rahimi, dramatiker og teaterinstruktør Sigrid Johannesen og leder af et tysk by-teater, Julia Wissert, debattere.
Hver især vil de byde ind med deres perspektiv: Glenn Bech konfronterer et homofobisk samfund lige så meget som en urban kunstscene, der søger at tilegne sig den homoseksuelle forfatter fra provinsen. Sahar Rahimi spørger, hvorfor klasse sjældent diskuteres åbent i kultursektoren. Sigrid Johannesen undersøger, hvordan teater kan tilbyde modfortællinger, mens Julia Wissert forsøger at gøre sit teater til et åbent, sikkert og mangfoldigt rum.
Om arrangementet
"The Art of Assembly" er en international serie af foredrag og samtaler om potentialet af forsamlinger inden for kunst, aktivisme og politik – denne 27. udgave arrangeret af Aarhus Universitets Afdeling for Dramaturgi og Teater Svalegangen, modereret af kurator Florian Malzacher og med støtte fra Aarhus Universitets Forskningsfond og Goethe Institut Danmark. Arrangementet finder sted på Teater Svalegangen kl. 19.00 den 19. marts.
Læs mere her:
https://arts.au.dk/aktuelt/arrangementer/vis/artikel/the-art-of-assembly
Kontakter
Yderligere information
Professor Peter M. Boenisch - Aarhus Universitet, Dramaturgi.
Mail peter.boenisch@cc.au.dk
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Global ulighed begynder, før vi bliver født19.2.2026 16:31:44 CET | Pressemeddelelse
Global ulighed handler ikke kun om indkomst og formue, men om livschancer, der i høj grad bestemmes ved fødslen. På FN´s Verdensdag for social retfærdighed den 20. februar giver professor Christian O. Christiansen et idéhistorisk blik på, hvordan ulighed i stigende grad er blevet normaliseret, og hvorfor den i dag omtales som en krise.
Faaborg Museum får Plantefeber17.2.2026 10:51:41 CET | Pressemeddelelse
Hvornår fik vi for første gang stueplanter i de danske vindueskarme? Hvordan har vores forhold til planter i hjemmet ændret sig historisk set? Og hvilke planter havde malere som Anna Syberg og Alhed i Larsen i deres vindueskarme? Det er nogle af de spørgsmål, man kan blive klogere på, på Faaborg Museums udstilling Plantefeber – Verden i vindueskarmen, der løber fra 1.februar til 6. september 2026.
Seks millioner skal styrke børns adgang til naturfag10.2.2026 10:24:06 CET | Pressemeddelelse
Et nyt forskningsprojekt skal undersøge, hvorfor der allerede tidligt i folkeskolen opstår forskelle i pigers og drenges interesse og selvtillid i naturfag – og hvordan undervisningsformer kan understøtte engagement i naturvidenskab, teknologi, ingeniørvidenskab og matematik (STEM). Projektet er støttet af Novo Nordisk Fonden.
Valget i Japan kan ændre landets internationale kurs5.2.2026 11:26:00 CET | Pressemeddelelse
Den 8. februar går japanerne til parlamentsvalg, udskrevet af premierminister Takaichi Sanae. Valget handler ikke kun om japansk indenrigspolitik, men også om landets rolle i verden. Vi har spurgt Raymond Yamamoto, lektor i Japanstudier på Aarhus Universitet, hvad der er på spil – og hvorfor valgresultatet også kan få konsekvenser uden for Japan.
DPU udbyder fem erhvervskandidatuddannelser til studiestart efter sommerferien5.2.2026 10:44:33 CET | Pressemeddelelse
Universitetsstudie kombineret med deltidsarbejde gør det nu muligt for blandt andre lærere og pædagoger at videreuddanne sig på kandidatniveau – uden at skulle sige deres job op og gå på SU i studieperioden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum