OK er SKI-leverandør for tredje gang
Energiselskabet OK er blevet valgt som leverandør til SKI (Statens og Kommunernes Indkøbs Service A/S) for de næste fire år. Det er tredje gang i træk, at OK skal levere tankkort og brændstof til den offentlige sektor

Energiselskabet OK er netop blevet genvalgt som SKI-leverandør. Det betyder, at OK fremover skal levere tankkort og brændstof til en stor gruppe offentlige organisationer i forbindelse med udbuddet hos SKI.
”Vi er stolte over at vinde SKI-aftalen for tredje gang, og det glæder mig meget, at vi endnu engang beviser, at vi er dygtige til at drive og vedligeholde et godt leverandør-kundeforhold,” siger OK’s markedsdirektør Claus Linnemann.
En aftale der gavner kunderne
SKI-aftalen omfatter 83 kommuner, tre regioner samt 12 øvrige offentlige organisationer og statslige institutioner. På tankkort-delen skulle der vælges fem leverandører, og i forhold til brændstofleverancer til hjemmetank skulle kun én leverandør vælges, og det blev OK.
”Vi er altid fokuserede på at give den bedste service til vores kunder, og det fortsætter ufortrødent. Vi glæder os til at forlænge det gode samarbejde med SKI og ikke mindst de offentlige organisationer, der er en del af SKI-aftalen,” siger Claus Linnemann.
SKI er også glade for, at aftalen nu er på plads og ser frem til, at kunderne får glæde af det.
”Det brede felt af leverandører til tankning via tankkort sikrer de offentlige organisationer en god geografisk dækning med tankstationer,” siger Christian Lunding, udbudsdirektør i SKI.
Den nye SKI-aftale træder officielt i kraft 1. juni 2024 og er gældende i en periode på fire år.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dk- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Der er altid en lynhurtig ladestander inden for 25 km8.7.2025 07:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskere med elbil har aldrig haft nemmere adgang til opladning, og der er ikke længere grund til bekymring, når batteriet nærmer sig nul. De seneste år har budt på massive investeringer - og alene energiselskabet OK har nu hurtig- eller lynladere inden for 25 kilometer – uanset hvor i landet, du befinder dig.
OK bliver ladepartner til Sol og Strand3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt samarbejde sikrer ladestandere ved størstedelen af Sol og Strands lokalkontorer landet over. Aftalen skal understøtte virksomhedens omstilling til elbiler.
Alt-i-en-løsning til vognmænd: Nyt selskab gør opladning nemmere og billigere3.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK og to erfarne iværksættere lancerer i fællesskab et nyt selskab med ét klart formål: at gøre det nemt, effektivt og økonomisk attraktivt for transportbranchen at omstille sig til elektrisk drift.
Hedebølger og vindstille vejr sender elpriserne i vejret – op over 6 kroner i aften1.7.2025 09:14:21 CEST | Pressemeddelelse
Skynd dig at få sat vasketøjet over eller opladet elbilen. I dag kan det for alvor betale sig at holde øje med elpriserne og planlægge dit forbrug væk fra de dyreste timer.
Ny ladepark på vej i Sønderjylland30.6.2025 12:12:00 CEST | Pressemeddelelse
OK opfører ny ladepark med lynladere ved Sønderborg. Placeringen tæt på motorvej og trafikknudepunkter skal styrke ladeinfrastrukturen i det sydlige Jylland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum