64 nye OK-ladepunkter på vej i Høje-Taastrup Kommune
OK har vundet et nyt udbud om offentligt tilgængelige ladepunkter til elbiler i Høje-Taastrup Kommune. Ladepunkterne bliver tilgængelige for alle elbilister

Energiselskabet OK har netop vundet et nyt offentligt udbud om at etablere nye ladepunkter i Høje-Taastrup Kommune. Der er tale om 32 ladestandere svarende til i alt 64 ladepunkter, hvoraf 58 er almindelige ladepunkter og seks er hurtige ladepunkter.
OK påbegynder etableringen af ladestanderne i slutningen af 2024.
”Med de nye ladepunkter i Høje-Taastrup får vi en stor tilstedeværelse i en af hovedstadsområdets største kommuner, og det er vigtigt for den grønne omstilling i Region Hovedstaden, da flere ladepunkter gør det nemmere og mere attraktivt at være elbilsejer,” siger Thor Folmann Krarup, OK’s e-mobilitetschef.
Ladepunkterne bliver fordelt på 18 lokationer i Hedehusene, Taastrup, Høje-Taastrup og Fløng. Det bliver primært ved idrætsforeninger og skoler, men også ved andre institutioner.
Fakta om udbuddet:
- Aftalen er et resultat af et større udbud om offentligt tilgængelige ladestandere i Høje-Taastrup Kommune. OK vandt to ud af fem delaftaler i udbuddet.
- Aftalen mellem OK og kommunen omfatter almindelige og hurtige ladestandere, der kan lade med en effekt på op til 22 kW og 75 kW pr. ladestander. Hver ladestander har to ladeudtag.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dkBilleder
- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Undgå dyre regninger og bøvl: 3 ting, nye elbilsejere ville ønske, de havde vidst15.7.2025 07:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Rekordmange danskere køber elbil, og det er en helt ny verden for de fleste. Her kommer en række tips, som nye elbilsejere ville ønske, de havde hørt, inden de fik elbil.
Der er altid en lynhurtig ladestander inden for 25 km8.7.2025 07:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskere med elbil har aldrig haft nemmere adgang til opladning, og der er ikke længere grund til bekymring, når batteriet nærmer sig nul. De seneste år har budt på massive investeringer - og alene energiselskabet OK har nu hurtig- eller lynladere inden for 25 kilometer – uanset hvor i landet, du befinder dig.
OK bliver ladepartner til Sol og Strand3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt samarbejde sikrer ladestandere ved størstedelen af Sol og Strands lokalkontorer landet over. Aftalen skal understøtte virksomhedens omstilling til elbiler.
Alt-i-en-løsning til vognmænd: Nyt selskab gør opladning nemmere og billigere3.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK og to erfarne iværksættere lancerer i fællesskab et nyt selskab med ét klart formål: at gøre det nemt, effektivt og økonomisk attraktivt for transportbranchen at omstille sig til elektrisk drift.
Hedebølger og vindstille vejr sender elpriserne i vejret – op over 6 kroner i aften1.7.2025 09:14:21 CEST | Pressemeddelelse
Skynd dig at få sat vasketøjet over eller opladet elbilen. I dag kan det for alvor betale sig at holde øje med elpriserne og planlægge dit forbrug væk fra de dyreste timer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum