Holberg på museet - med Henrik Koefoed, Christian Lollike og Christian Have

I anledning af særudstillingen om guldaldermaleren Wilhelm Marstrand og hans store inspirationskilde Ludvig Holberg kan publikum på Nivaagaards Malerisamling opleve to særarrangementer med skuespilleren Henrik Koefoed, der læser Holberg-tekster, og den prisbelønnede instruktør og dramatiker Christian Lollike i samtale med kulturformidler Christian Have om Holbergs og komediens betydning for mennesker og samfund gennem tiden.
Ludvig Holberg (1684-1754) er en af kulturhistoriens mest epokegørende figurer, og hans 300 år gamle værker kan stadig inspirere nutidens dramatikere og få publikum i salene. Holbergs svidende karikaturer og spidsfindige ironi talte også til Wilhelm Marstrand, der troede på, at satire kan have en opdragende virkning. Når Marstrand i 1800-tallet vakte Holbergs karakterer og miljøer til live i malerkunsten var det til stor begejstring for både samtiden og eftertiden, hvor malerens Holberg-scener har prydet utallige private hjem og offentlige steder.

Tirsdag 22. marts kl. 17
Skuespiller Henrik Koefoed læser uddrag fra Holbergs tekster
I særudstillingen ‘Wilhelm Marstrand. Den store fortæller’ møder man adskillige litterære skildringer, herunder flere scener fra Ludvig Holbergs stykker. Især Holbergs komedier fik enorm betydning for Wilhelm Marstrand, som genfandt dramatikerens skikkelser på gaden i København, i borgerskabets interiører eller i bondestuerne på landet. Holbergs opdigtede skæbner og figurer fandt ofte vej til Marstrands lærreder i lattervækkende situationer eller dramatiske optrin. Derfor får man ofte en fornemmelse af, at Marstands billeder tager os med i teatret.
Vær med denne aften, når skuespiller Henrik Koefoed læser uddrag fra både Erasmus Montanus, Jeppe på Bjerget og Barselsstuen af Ludvig Holberg. Koefoed har beskæftiget sig med satiren blandt andet i en lang række af revyer og som én af Ørkenens Sønner. Han har desuden spillet titelrollerne i Ludvig Holbergs Den Stundesløse og Den politiske Kandestøber på Folketeatret samt medvirket i Den vægelsindede på Det Kongelige Teater.
Pris: 100 kr. inkl. entre til museets udstillinger / 30% rabat for årskortholdere.
Caféen serverer efter foredraget aftenens ret til 145 kr. Bestil sammen med billetkøb i linket nedenfor.
Tirsdag 29. marts kl. 17
TALK: Holberg og komedien - dengang og i dag
med instruktør Christian Lollike og kulturformidler Christian Have
Hvad har Holberg og komedien betydet for mennesker og samfund gennem tiden – og hvad kan vi bruge Holbergs tekster til i dag?
Den prisbelønnede instruktør og dramatiker Christian Lollike er kunstnerisk leder af det toneangivende teater SORT/HVID og stod i 2017 bag iscenesættelsen af Erasmus Montanus på Aarhus Teater, som modtog Årets Reumert for bedste forestilling. Med en af landets førende kulturformidlere Christian Have som moderator fortæller Lollike her om den Holberg, han har lært at kende og kom til at vokse med – fra han oplevede Holbergs tekster som uforståelige i gymnasietiden og siden omsatte til tidssvarende og populært teater.
Pris: 100 kr. inkl. entre til museets udstillinger / 30% rabat for årskortholdere
Cafeen serverer inden arrangementet aftenens ret til 145 kr. Bestil sammen med billetkøb i linket nedenfor.
Pressefotos kan downloades her.
Kontakter
Kirsten Baltzer Kahr
Kommunikationsansvarlig
kbk@nivaagaard.dk
+45 93 88 01 81
Billeder
Om Nivaagaards Malerisamling:
Nivaagaards Malerisamling er et klassisk kunstmuseum med en unik samling af 500 års verdenskunst - fra italiensk renæssance, nederlandsk barok og dansk guldalder - og skiftende særudstillinger med nyere eller moderne kunst. Museet ligger i en smuk gammel rododendronpark, der også huser det populære 'Reservat for truede ord' med omkring 100 ord, som er ved at forlade vores sprog
Følg pressemeddelelser fra Nivaagaards Malerisamling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nivaagaards Malerisamling
Sommerjazz med Nivaagards Park som bagtæppe23.7.2025 14:17:35 CEST | Pressemeddelelse
Sommerjazzen er tilbage på Nivaagaards Malerisamlings terasse under ledelse af saxofonist Peter Poulsen, der har inviteret sanger Rose Marie Kroner, guitarist Christian Frank, trommeslager Karsten Bagge samt bassist og sanger Kristin Korb til at levere musikken de tre fredage: 1., 8. og og 15. august.
Ny særudstilling om Janus la Cours landskaber hengiver sig til stilhed3.7.2025 08:52:07 CEST | Pressemeddelelse
Særudstillingen udforsker den danske 1800-tals maler Janus la Cours kunstneriske univers, der insisterer på stille landskaber. Hvor moderne forstyrrelser er fraværende og en tilbagevenden til samme motiver en kraft.
Bloomsbury sommerferie på Nivaagaards Malerisamling1.7.2025 14:22:57 CEST | Pressemeddelelse
Sommerværkstedet er åbent - det er for alle aldre! Kom og skab dit eget venskabsbillede af gamle duge og lav venner-på-pind i Bloomsburys univers. Fortsæt legen med Vanessa Bell og Duncan Grant i det Bloomsbury-indrettede dukkehus. Og få skærpet sanser og samtaler i parken, hvor tabte fuglestemmer og truede ord møder nutidens fugleliv og unges spirende ord.
Nivaagaards Malerisamling erhverver sjældne 1600-tals værker af flamsk kvindelig kunstner13.6.2025 09:44:39 CEST | Pressemeddelelse
Nivaagaards Malerisamling erhverver to ud af seks kendte malerier af den flamske kunstner Catharina Ykens II, der bliver den første kvindelige maler i museets nederlandske barok-samling. Værkparret To blomsteropstillinger kan opleves på museet fra den 17. juni.
Ellen Hillingsø vækker Howards End til live3.6.2025 14:18:01 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af den aktuelle Bloomsbury-udstilling vækkes et af medlemmerne E.M. Forsters roman Howards End til live på Nivaagaards Malerisamling med oplæsning ved Ellen Hillingsø til toner af Beethovens 5. symfoni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum