RUC-professor tildelt Ridderkorset af Dannebrogordenen
Professor Hans Ramløv bliver udnævnt til Ridder af Dannebrogordenen for sin forskning i sammenlignende dyrefysiologi.

Igennem et mangeårigt virke har professor Hans Ramløv fra Institut for Naturvidenskab og Miljø ydet et engageret bidrag og en stor indsats for Roskilde Universitet. For det arbejde bliver han nu udnævnt til Ridder af Dannebrogordenen.
”Nysgerrighed og undren over verdens mangfoldighed er den vigtigste drivkraft for al forskning, og jeg modtager ridderkorset som en anerkendelse af dette og for mit beskedne bidrag til forståelsen af denne mangfoldighed,” siger Hans Ramløv.
I begrundelsen for, at Hans Ramløv skal modtage Ridderkorset, bliver der blandt andet lagt vægt på, at han i mange år intenst har søgt efter forklaringen på, at nogle insekter har en særlig evne til at overleve hård kulde. Det vakte opsigt, da han sammen med internationale kolleger fandt den præcise forklaring på, hvordan antifryseproteiner gør nogle insekter, fisk og andre organismer kuldetolerante langt ud over det normale. Som en del af sin forskning har han deltaget i Galathea 3-ekspeditionen ved Antarktis. Forskningen har blandt andet ført til patentering af et antifryseprotein med henblik på undersøgelse af praktiske og kommercielle anvendelsesmuligheder heraf.
Desuden fremhæves det, at Hans Ramløv gerne deler ud af sin store viden og søgen efter forklaringer, der både kan findes i skoven og hjemme i laboratoriet.
Hans Ramløv er cand.scient. i zoologi (1989) og lic.scient./ph.d. i dyrefysiologi (1992) fra Københavns Universitet. Han har været leder af ph.d.-skolen ved Institut for Naturvidenskab og Miljø fra 2013 til 2022 og er en bærende kraft i udviklingen af det faglige miljø inden for molekylærbiologi.
Kontakter
Pressetelefon (ml. 09.00 og 16.00 i hverdagene)
Tlf:2887 0027Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Ny rapport: Public Service og private medier styrker hinanden8.5.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Public service styrker snarere end svækker det private nyhedsmarked – og især yngre danskere viser stigende vilje til at betale for kvalitetsindhold. Det viser ny rapport fra forskere på Roskilde Universitet.
Nyt forskningsprojekt skal undersøge, hvordan algoritmer former demokratiske fællesskaber7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Roskilde Universitet modtager seks millioner kroner til et forskningsprojekt om sammenhængen mellem personalisering og demokratisk deltagelse i en mediekontekst.
RUC-lektor får 6 millioner til at undersøge uskyldsantagelser i terrorsager6.5.2025 08:37:42 CEST | Pressemeddelelse
Forsker fra Roskilde Universitet skal undersøge om antagelsen, at man er uskyldig, til det modsatte er bevist, kan være udfordret i terrorsager.
RUC-professor ny bestyrelsesformand for internationalt forskningscenter5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Garbi Schmidt er blevet udnævnt som ny bestyrelsesformand for European Centre for Minority Issues af det danske Uddannelses- og Forskningsministerie.
Bjørn Thomassen konstitueres som prorektor på Roskilde Universitet30.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Bjørn Thomassen træder til som konstitueret prorektor og strategisk leder af forskningsområdet på Roskilde Universitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum