3 vækster både kundebase og omsætning i 2022

Omsætningen for fjerde kvartal i 2022 er således 756 mio. kr., hvilket svarer til en vækst på 3,5% ift. fjerde kvartal 2021. Det resulterer i en samlet årsomsætning på 2,9 mia. kr., hvilket svarer til en samlet omsætningsvækst på 4,2% ift. 2021.
I det forgangne år har der desuden været en mærkbar vækst at spore i kundebasen. Fra tredje til fjerde kvartal er 3’s samlede kundebase vokset med 13.000 kunder. Den markante vækst i kundetallet i 3’s sidste kvartal resulterer i en samlet kundebasetilvækst på 46.000 kunder i 2022.
“Resultatet er tilfredsstillende givet globale udfordringer og markedsvilkår. Telemarkedet er præget af lav vækst, og alligevel har vi formået at fange mere end 46.000 nye kunder i 2022 og at skabe en pæn omsætningsforøgelse. Det viser bare, at vores fokus på innovation og mod til at prøve idéer af virker, samtidig med at vi oven i har set en vækst i vores traditionelle produkter,” siger CEO for Teleselskabet 3 og Regional CEO for 3 i Skandinavien og Østrig, Morten Christiansen.
2022 har været præget af en del store forandringer i 3, hvor virksomheden blandt andet har rullet sit helt nye 5G-netværk ud. I oktober kunne 3 derfor lancere sin 100% trådløse 5G-løsning til privatforbrugere, “Internet til hjemmet 5G”.
Derudover så 3’s nye telebrand Flexii dagens lys, som taler til det digitale segment, der klarer abonnementsændringer selv. Begge disse satsninger har ifølge Morten Christiansen bidraget til 3’s vækst i det forgangne år, og særligt i fjerde kvartal, hvor de begge blev lanceret.
“Vi er i høj grad lykkedes med de mål, vi havde sat os for øje. Udrulningen af vores 5G-netværk er forløbet planmæssigt, vi er ved at bide os fast i internetmarkedet med ‘Internet til hjemmet 5G’ og vi har set rigtigt i forhold til at skabe et brand, der ikke tilbyder det samme som alle de andre. Derfor går vi med rank ryg ind i 2023. Vi har i 2022 ramt rigtigt med vores tiltag, og det vidner om, at der stadig er masser af uforløst potentiale at hente i det nye år.”
På trods af væksten har forskellige markedsvilkår påvirket EBITDA.
Nøgletal fra opgørelse af kundebasen i fjerde kvartal af 2022 (1. oktober til 31. december):
- Nye kunder: 13.000
- Samlet kundebase: 1.536.000
- Omsætning: 756 mio. kr.
- Serviceomsætning: 489 mio. kr.
- Driftsresultat før afskrivninger (EBITDA): 180 mio. kr.
Nøgletal fra opgørelse af kundebasen i 2022 (1. januar til 31. december):
- Nye kunder: 45.600
- Omsætning: 2.9 mia. kr.
- Serviceomsætning: 1.9 mia. kr.
- Driftsresultat før afskrivninger (EBITDA): 694 mio. kr.
Om regnskabstal i 3:
Tallene i denne pressemeddelelse vil indgå i 3 Danmarks årsregnskab for 2022 og i rapportering til de danske myndigheder. Bemærk venligst, at kundetallene afviger fra det regnskab, som 3’s ene ejer Investor AB i Sverige offentliggør i dag. Der er forskel på de to opgørelser, da Investor AB opgør antallet af kunder på en anderledes måde, end 3 gør i Danmark, hvor Energistyrelsens definition af abonnenter benyttes. Forskellen ligger i, hvornår en kunde kategoriseres som aktiv og dermed skal tælles med. På den baggrund anbefaler vi, at danske medier, analytikere mv. tager udgangspunkt i nærværende udmelding fra 3.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Pressekontakt
presse@3.dk
31 200 202
Billeder

Information om 3 Danmark
3 tilbyder mobiltelefoni og internet via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 73 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien, Macau og Sverige. 3 ejes af CK Hutchison Holdings Limited (60%) og Investor AB (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
3 indgår partnerskab med Arctic Wolf om digitale sikkerhedsløsninger til erhvervskunder24.4.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cybersikkerhedstruslen mod danske virksomheder stiger. Derfor annoncerer 3 og Arctic Wolf, en global leder indenfor digitale sikkerhedsløsninger, i dag et nyt partnerskab, som tilbyder 3’s erhvervskunder en lang række skræddersyede sikkerhedsprodukter.
3 runder ti år med uafbrudt kundevækst i første kvartal23.4.2025 08:23:21 CEST | Pressemeddelelse
I første kvartal af 2025 runder 3 et skarpt hjørne. For med en kundevækst på ca. 30.000 nye kunder i første fjerdedel af året, afrunder 3 nemlig hele 40 kvartaler og derved ti år med konstant fremgang i kundebasen.
3 indgår samarbejde med Sol og Strand10.4.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan 3 og Sol og Stand offentliggøre, at de indgår et nyt samarbejde. Det består i, at sommmerhusejere, der udlejer deres sommerbolig til feriegæster via Sol og Strand, nu får mulighed for at købe 5G-internet fra 3 til deres sommerhus til en særlig udlejerpris.
Malou Back bliver Chief Operating Officer hos 33.3.2025 05:31:00 CET | Pressemeddelelse
Pr. 1. marts 2025 udnævnes Chief Commercial Officer i 3, Malou Back, til Chief Operating Officer, COO. I samme ombæring får hun også ansvaret for 3’s Kundeservice samt OiSTER og Flexii, hvor Anthony Lim fortsat vil stå for den daglige drift.
Her tog danskerne hen i vinterferien27.2.2025 05:32:00 CET | Pressemeddelelse
Skolernes vinterferie i uge syv og otte er netop overstået. En intern opgørelse fra 3 viser, at 3’s kunder i al fald har udnyttet ferien til både at sætte kursen mod Europas skiløjper men også længere væk mod varmere himmelstrøg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum