Teleselskabet 3 og B&O PLAY i nyt samarbejde

I dag lander eksklusive højtalere og hovedtelefoner fra B&O PLAY på hylderne i teleselskabet 3’s butikker. 3 er dermed det eneste teleselskab i verden, der sælger B&O PLAY produkter. Til at starte med sælger 3 den elegante bærbare højtaler BeoPlay A2 og de eksklusive hovedtelefoner BeoPlay H2 og BeoPlay H6.
”Vi er rigtig glade for vores nye partnerskab med B&O PLAY. 3 er kendt som klassens frække dreng, ligesom B&O PLAY er den legesyge lillebror. På den front er der et stærkt brand-match. Samtidig er de bærbare B&O PLAY-produkter helt i tråd med vores kunders hang til cool design og urbane livsstil. De er meget på farten, hvor de bruger mobilen til at streame musik, tv og nyheder. Og de vil sætte pris på den exceptionelt gode lyd, som B&O PLAY er kendt for at levere,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet, 3 Danmark.
B&O PLAY til 50 kr. om måneden
3 giver kunderne mulighed for at købe de eksklusive produkter fra B&O PLAY via 3Afbetaling – en afbetalingsordning, der løber over 10, 20 eller 30 måneder. Dermed kan kunderne hos 3 eksempelvis købe Beoplay H2 hovedtelefonerne ved at betale 50 kr. pr. måned i 30 måneder.
3 og B&O PLAY fejrer det nye samarbejde med et introduktionstilbud. De første 100 kunder kan få den bærbare højtaler BeoPlay A2 til 2.499 kr. og dermed spare 300 kr.
Om 3Tilbehør
- B&O PLAY lander på hylderne hos 3 den 2. juli og kan købes i 3’s butikker, via kundeservice og på sigt på 3.dk
- 3 sælger følgende modeller fra B&O PLAY:
- BeoPlay A2 i sort, grå og grøn. Pris: 2.799,-
- BeoPlay H2 i mørkeblå og sølv. Pris: 1.499,-
- BeoPlay H6 i sort og beige. Pris: 2.999,-
- Køber man på 3Afbetaling skal mobiltilbehøret minimum have en værdi af 750 kr. og maksimum 3000 kr. og man kan højst købe fem varer på afbetaling af gangen.
- Læs mere om B&O PLAY på beoplay.com og 3Tilbehør på www.3.dk/tilbehoer
For yderligere information til medierne:
Kontakt Rikke Juul, kommunikationschef, 3 Danmark, e-mail: rikke.juul@3.dk, mobil: 31 200 400.
Du kan altid kontakte den vagthavende kommunikationskonsulent i 3’s kommunikationsafdeling på mobil 31 200 202.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Pressekontakt
presse@3.dk
31 200 202
Kundeservice
Pressekontakt
70 313 313
Billeder
Information om 3 Danmark
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 3G, 4G og 4G+ mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 43 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien og Sverige. 3 ejes af kinesiske CK-Hutchison (60%) og svenske Investor (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
3 indgår partnerskab med Arctic Wolf om digitale sikkerhedsløsninger til erhvervskunder24.4.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cybersikkerhedstruslen mod danske virksomheder stiger. Derfor annoncerer 3 og Arctic Wolf, en global leder indenfor digitale sikkerhedsløsninger, i dag et nyt partnerskab, som tilbyder 3’s erhvervskunder en lang række skræddersyede sikkerhedsprodukter.
3 runder ti år med uafbrudt kundevækst i første kvartal23.4.2025 08:23:21 CEST | Pressemeddelelse
I første kvartal af 2025 runder 3 et skarpt hjørne. For med en kundevækst på ca. 30.000 nye kunder i første fjerdedel af året, afrunder 3 nemlig hele 40 kvartaler og derved ti år med konstant fremgang i kundebasen.
3 indgår samarbejde med Sol og Strand10.4.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan 3 og Sol og Stand offentliggøre, at de indgår et nyt samarbejde. Det består i, at sommmerhusejere, der udlejer deres sommerbolig til feriegæster via Sol og Strand, nu får mulighed for at købe 5G-internet fra 3 til deres sommerhus til en særlig udlejerpris.
Malou Back bliver Chief Operating Officer hos 33.3.2025 05:31:00 CET | Pressemeddelelse
Pr. 1. marts 2025 udnævnes Chief Commercial Officer i 3, Malou Back, til Chief Operating Officer, COO. I samme ombæring får hun også ansvaret for 3’s Kundeservice samt OiSTER og Flexii, hvor Anthony Lim fortsat vil stå for den daglige drift.
Her tog danskerne hen i vinterferien27.2.2025 05:32:00 CET | Pressemeddelelse
Skolernes vinterferie i uge syv og otte er netop overstået. En intern opgørelse fra 3 viser, at 3’s kunder i al fald har udnyttet ferien til både at sætte kursen mod Europas skiløjper men også længere væk mod varmere himmelstrøg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum