Fængselsforbundet på Folkemødet

Torsdag den 15. juni kl. 14.00: Kvalt i politisk styring – hvordan får vi fagligheden tilbage?
Politi- og fængselsbetjente brænder for at gøre en forskel. Men flere og flere oplever, at det er blevet en forhindringsbane af målkrav, systemer som ikke fungerer, tunge organisationer, manglende efteruddannelse, manglende timer og mærkelige prioriteringer for at udføre kerneopgaven. Der er for mange meningsløse eller fagligt ubegrundede eller rigide arbejdsformer, som modarbejder formålet. Hvordan får vi fagligheden tilbage?
PFA’S TELT (G2). DELTAGERE: JUSTITSMINISTER PETER HUMMELGAARD, FORBUNDSFORMAND BO YDE SØRENSEN, FORMAND FOR POLITIFORBUNDET HEINO KEGEL M.FL.
Torsdag den 15. juni kl. 11.30: Hvad skal vi med fængsler?
Fængsel er den hårdeste straf, samfundet kan idømme. Og det de fleste forbinder med straf. Men hvad vil vi overhovedet med Danmarks fængsler i 2023? Hvad er deres rolle i samfundet, og hvilke hensyn skal have størst vægt, når vi fuldbyrder straffe i Danmark – hensynet til offeret, den dømte, sikkerheden på gaden eller forebyggelsen af nye forbrydelser?
KRIMINALFORSORGENS TELT (B9). DELTAGERE: JUSTITSMINISTER PETER HUMMELGAARD, FORBUNDSFORMAND BO YDE SØRENSEN, PROFESSOR I ETIK THOMAS SØBIRK PETERSEN, ADVOKAT OG TALSPERSON FOR HJÆLP VOLDSOFRE HELLE HALD.
Fredag den 16. juni kl. 14.30: Passer vi på dem, som passer på os? Vold på arbejdet
Hvert år udsættes mange fængselsbetjente og socialpædagoger for fysisk eller psykisk vold. Det har store konsekvenser for den enkelte, arbejdspladsen og samfundet i form af arbejdsskader, sygemeldinger og nedslidning. Hvordan tager vi bedst tager hånd om de frontmedarbejdere, som bliver udsat for volden?
FH’S TELT (D1). DELTAGERE: FORBUNDSFORMAND BO YDE SØRENSEN, FORMAND FOR SOCIALPÆDAGOGERNE BENNY ANDERSEN, KRIMINALFORSORGENS DIREKTØR INA ELIASEN M.FL.
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkOm Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Hver tredje fængselsbetjent vest for Storebælt er elev15.4.2025 11:14:03 CEST | Nyhed
Eleverne udgør en meget stor andel af bemandingen, især i Jylland og på Fyn. Fordel dem på flere matrikler, lyder opfordringen fra Fængselsforbundet.
Seneste tal for jobbet som fængselsbetjent10.4.2025 11:15:53 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets faktanotat samler tal for de uniformerede medarbejdere i Kriminalforsorgen.
Kriminalforsorgen skifter navn til Danmarks Fængsler8.4.2025 16:06:58 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundet bakker op om beslutningen om at ændre Kriminalforsorgens navn til Danmarks Fængsler. Navneskiftet er forhåbentlig et skridt i retning af større gennemsigtighed og tydelighed om det vigtige arbejde, der udføres bag murene.
Administrationen i Kriminalforsorgen vokser markant, mens der stadig bliver færre fængselsbetjente2.4.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Det kræver flere og flere ledere at administrere færre og færre medarbejdere.
Udvidelse af Ringe Fængsel har været ramt af omfattende opstartsproblemer26.3.2025 10:53:25 CET | Nyhed
En for hurtig og rodet opstart har skabt problemer – også for sikkerheden – i den nye belægsbygning med 50 nye pladser i Ringe Fængsel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum