Fremtidens fødevarer i fokus: Elever imponerer med kreative og digitale løsninger
25.9.2023 09:00:00 CEST | Københavns Universitet | Pressemeddelelse
Folkeskole- og gymnasieelever præsenterer deres løsninger på fremtidens fødevarer på Frederiksberg Rådhus og i Slesvig fredag i uge 39.
Projektet, der har kørt i flere år, kaldes SESAM, og det er professor Bent Egberg Mikkelsen fra Københavns Universitet, der er primus motor på projektet.
’’Traditionelt har vi jo haft en tendens til primært at lytte til eksperter, der alene i kraft af deres alder, erfaring og ekspertise har fået tildelt en særlig taleplatform i forhold til fremtidens løsninger indenfor f.eks fødevare og fødevareproduktion. Tag nu mig selv, der er en ældre model, der ikke nødvendigvis har klimaudfordringerne inde under huden på samme facon som Generation Klima. Vi vil gerne vende det hele på hovedet og sige, at det her handler om klima og fremtiden, og at de unge derfor skal helt frem på banen. Ikke bare for at lære, men også for at tænke på løsninger,’’ fortæller Bent Egberg Mikkelsen, og fortsætter.
’’Eleverne skal lære at arbejde sammen på tværs af STEM-fagene, at udvikle idéer og løsninger med udgangspunkt i Verdensmålsundervisning og såkaldt projektbaseret undervisning. Derfor starter vi i skolerne og gymnasierne og klæder eleverne på med videnskabelig viden og innovative projektløsningsværktøjer. Og det, synes vi selv, er et rigtig god bud på den praksisfaglighed, som mange, der interesserer sig for folkeskolen, efterlyser’’
Fagmentorer, Innovationshjul og de fire verdensmål
Projektbaseret læring fungerer godt sammen med verdensmålsundervisning. Her laver man nemlig projekter, hvor man blander STEM-fag, teknologiforståelse og madkundskab sammen med dansk, fysik, matematik, biologi, kemi mm.
Eleverne brainstormer ideer og løsninger ud fra verdensmålene, og når deres tanker begynder at tage form, så stiller fagmentorer sig til rådighed ude i folkeskolerne.
Fagmentorer kan være alt fra universitetsforskere, snedkere, virksomhedsledere mm., der stiller deres viden og ressourcer til rådighed i samarbejde med folkeskolelærerne.
Eleverne bliver samtidig præsenteret for et ’innovationshjul’, der guider dem igennem processen fra idé og planlægning til at bygge og evaluere.
Aqua- og hydroponic
En af løsningerne er et økosystem, der både producerer grøntsager og fisk. Eleverne har skabt en løsning, hvor planterne renser vandet, fiskene svømmer i, og fiskene gøder planterne. For at føre ideen ud i livet har elever måtte gå sammen med mentorer, der ved noget om at måle biosignaler og vækstparametre. Det er nogle, der ved noget om biologi og nogle, der ved noget om kemi og ikke mindst nogen, der er gode til digital sensorteknologi. På den måde kan man bygge et automatiseret fødevareproduktionsanlæg, der kan passe sig selv.
Derudover kan man opleve andre elever dyrke svampekulturer, et grønt verdenskøkken, 3D-print af melorme- og svampebøffer, svampelæder mm.
Kort om SESAM
SESAM er et projekt lanceret af Professor Bent Egberg Mikkelsen og hans kollegaer. Formålet er at fremme byens grønne fødevareomstilling ved at give skoler og unge mennesker de nødvendige videnskabelige og digitale kompetencer.
Med SESAM vil vi sammen med skoler, elever og fagmentorer vise, hvordan unge gennem videnskabelig og digital indsigt kan være med til at bidrage med løsninger på de bæredygtighedsudfordringer, som fødevaresystemet står over for, samtidig med at vi skaber maddannelse og læring.
Der er gratis adgang for alle.
Projektet har desuden modtaget støtte fra Den Europæiske Unions Horizon Europe forsknings- og innovationsprogram, som også omfatter Marie Skłodowska-Curie programmet (MSCA).
SESAM 2023 – hvor og hvornår:
d. 29 september 2023 kl 12 – 18
på Frederiksberg Rådhus og
kl. 10 -14 på AP Møllerskolen Slesvig
Læs mere om projekt SESAM her: https://ign.ku.dk/sesam/
Nøgleord
Kontakter
Bent Egberg Mikkelsen
Professor
Landskabsarkitektur og planlægning
Rolighedsvej 23
1958 Frederiksberg C
bemi@ign.ku.dk
https://ign.ku.dk/forskning/landskabsarkitektur-planlaegning/
Telefon: +4535337464
Medlem af: Rumlig forandring og planlægning
Billeder
Links
Information om Københavns Universitet
Kort om SESAM
SESAM er et projekt lanceret af Professor Bent Egberg Mikkelsen og hans kollegaer. Formålet er at fremme byens grønne fødevareomstilling ved at give skoler og unge mennesker de nødvendige videnskabelige og digitale kompetencer.
Med SESAM vil vi sammen med skoler, elever og fagmentorer vise, hvordan unge gennem videnskabelig og digital indsigt kan være med til at bidrage med løsninger på de bæredygtighedsudfordringer, som fødevaresystemet står over for, samtidig med at vi skaber maddannelse og læring.
Der er gratis adgang for alle.
Projektet har desuden modtaget støtte fra Den Europæiske Unions Horizon Europe forsknings- og innovationsprogram, som også omfatter Marie Skłodowska-Curie programmet (MSCA).
SESAM 2023 – hvor og hvornår:
d. 29 september 2023 kl 12 – 18
på Frederiksberg Rådhus og
kl. 10 -14 på AP Møllerskolen Slesvig.
Læs mere om projekt SESAM her: https://ign.ku.dk/sesam/
Bent Egberg Mikkelsens profil: https://forskning.ku.dk/soeg/result/?pure=da%2Fpersons%2F301705
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Når krisen kradser, står Danmarks frivillige klar11.2.2026 13:25:56 CET | Pressemeddelelse
En del af befolkningen står parat til at træde til, når der er krise og andre har brug for hjælp. Disse mennesker udgør en slags civilt beredskab af frivillige, mener KU-forskere fra Sociologisk Institut. Men det er ikke nødvendigvis de samme frivillige, du kender fra foreningslivet.
Graviditet ændrer kvinders reaktioner på spædbørn9.2.2026 14:28:56 CET | Pressemeddelelse
Gravide kvinder reagerer mere positivt end ikke-gravide, når de præsenteres for lydoptagelser, videoer og billeder med spædbørn. Det tyder på, at en graviditet forbereder kvinder mentalt på at håndtere signaler fra spædbørn, viser et nyt studie fra Københavns Universitet og Psykiatrisk Center København.
Algoritmer afslører nye sider af det moderne gennembruds litteratur3.2.2026 13:16:47 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Københavns Universitet har digitaliseret 850 romaner fra det moderne gennembrud (1870-1900) og analyseret dem ved hjælp af algoritmer og AI. De kan nu vise, at perioden gemmer på en række oversete værker, der behandler temaer som køn og religion på overraskende måder.
Ny forskning: Styrket tidlig indsats giver markant færre ordblinde elever2.2.2026 09:50:41 CET | Pressemeddelelse
Et nyt undervisningsprogram målrettet elever i 1. klasse med øget risiko for ordblindhed har stor positiv effekt, viser en ny undersøgelse ved Center for Læseforskning på Københavns Universitet. I 3. klasse var andelen af ordblinde betragteligt lavere blandt de elever, der havde deltaget i det nye undervisningsprogram sammenlignet med eleverne i kontrolgruppen.
Vores tvivl på egne valg skyldes forskellige mekanismer30.1.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi mennesker kan tvivle på os selv – også når vi præsterer bedre eller lige så godt som andre. Ny forskning viser, at tvivlen opstår på forskellig vis, blandt andet afhængigt af, om man er kvinde eller mand, og om man har tilbøjelighed til angst eller ej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
