Invitation til journalister til AU Flakkebjergs 25-års jubilæum
24.4.2023 14:00:21 CEST | Aarhus Universitet Technical Sciences | Presseinvitation
Etablering af Storebæltsbroen og nedlægning af færgeruten Halsskov-Knudshoved betød tab af arbejdspladser på Vestsjælland, hvorfor regeringen besluttede at samle den sjællandske del under Statens Planteavlsforsøg i Flakkebjerg. Medarbejdere fra henholdsvis Lyngby og Roskilde blev sammen med medarbejderne i Flakkebjerg flyttet ind i de nye bygninger i Flakkebjerg, som blev indviet i 1997. Arkitektfirmaet Nøhr & Sigsgaard tegnede de nye bygninger. Et byggeri, der til stadighed får megen ros.
AU Flakkebjerg markerer sit 25-års jubilæum ved et arrangement den 8. juni 2023 kl. 13.30, hvor det vil glæde mig at se politikere, bevillingsgivere, samarbejdspartnere og medarbejdere. Dekan Eskild Holm Nielsen byder velkommen og orienterer kort om AU Flakkebjergs historie. Borgmester Knud Vincents holder en kort tale om stedets betydning for lokalområdet, hvorefter der vil være indlæg om den nuværende forskning samt visioner for fremtiden. Detaljeret program er vedhæftet.
Kl. 15.00 er der reception i glasarkaden med fremvisning af den nyeste forskning og det nyeste og mest avancerede udstyr til forskning og forsøg. Desuden vil der være mulighed for at diskutere igangværende og fremtidig forskning og innovation i den grønne omstilling af landbruget.
Tilmelding er nødvendig på https://events.au.dk/auflakkebjerg-25-jubilaeum/signup
Venlig hilsen institutleder Jørgen E. Olesen
Program:
- Velkomst og forskningscenter i 25 år
Ved dekan Eskild Holm Nielsen - Tale ved borgmester Knud Vincents
Forskning på AU Flakkebjerg - Det globale rustcenter
Ved professor Mogens Hovmøller - Mikroorganismer til forbedring af planters modstandsdygtighed
Ved professor Mogens Nicolaisen - 25 års udvikling inden for afgrødebioteknologi og genetik
Ved professor Henrik Brinch-Pedersen - Diabetesbrød og bioplast
Ved lektor Kim Hebelstrup - Pesticider – før, nu og i fremtiden
Ved professor Per Kudsk - Robotter og planteavl anno 2040
Ved lektor Rene Gislum - Planteforædling i det 21. århundrede – fra gård til gaffel
Ved professor Torben Asp - Visioner og fremtidsplaner
Ved institutleder Jørgen E. Olesen
Fra kl. ca. 15.00 er der reception i glasarkaden med fremvisning af den nyeste forskning og det nyeste og mest avancerede udstyr til forskning og forsøg.
Information om Aarhus Universitet Technical Sciences
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Ny viden om allergi kan bane vej for mere præcis behandling10.4.2026 08:00:47 CEST | Pressemeddelelse
Forskere har kortlagt, hvordan allergiske reaktioner opstår på molekylært niveau – og viser samtidig, hvordan skræddersyede antistoffer kan blokere livstruende reaktioner.
Tidlig kornhøst øger biogas-biomasse: Forsøg viser lovende resultater8.4.2026 10:25:29 CEST | Pressemeddelelse
Nye forsøg fra Aarhus Universitet sætter fokus på både udvaskning, udbytte og klimagevinster med efterafgrøder som biomasse til biogasproduktion i Norden. Forsøgene laves som en del af Accel AGROBiogas projektet.
Ny animationsfilm udforsker 10.000 års planteforædling7.4.2026 16:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny animationsfilm fra Aarhus Universitet formidler historien om, hvordan vilde planter blev til de afgrøder, der i dag brødføder verden, og hvorfor den lange historie er central for fremtidens bæredygtige landbrug.
Mørke alger i Grønland kan fodre sig selv31.3.2026 11:03:09 CEST | Nyhed
Ny forskning viser, at mikroskopiske alger på Grønlands indlandsis lever af smeltevand i en selvforstærkende proces, som er med til at øge den globale opvarmning.
Krigen i Ukraine rammer klimavidenskaben: Halvdelen af Arktis er forsvundet fra forskningen27.3.2026 08:55:56 CET | Pressemeddelelse
Det manglende samarbejde mellem vestlige og russiske forskere i Arktis skaber markant usikkerhed om klimaforandringerne. På Aarhus Universitet arbejder forskere nu på at udvikle nye metoder, som kan begrænse problemet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
