Klimabevægelsen afholder kanalrundfart om Lynetteholm

Foreningen Klimabevægelsen i Danmark har stævnet staten for anlæggelsen af projekt Lynetteholm. Retssagen er optaget i Østre landsret, og for nyligt har foreningen begæret opsættende virkning, for at forhindre en blokering af Kongedybet. For at besigtige anlægsprojektet har foreningen lejet fartøjet M/S Bjørnsholm med plads til 150 deltagere. Foreningen tilbyder køb af pladser til sejladsen på egen hjemmeside.
Der er afgang fra Nyhavn på søndag klokken 10:15, og vi forventer ankomst i Nyhavn igen klokken 12:30.
For et år siden foretog foreningen en mindre sejltur til Køge bugt for at dokumentere dumpning af slam, og videomaterialet blev benyttet af medierne til at synliggøre problematikken ved dumpning af forurenet slam.
- Når man ser projektet med egne øjne, så bliver det endnu mere tydeligt, hvor vanvittigt det er. Derfor er vi meget begejstrede for, at næsten alle pladserne blev solgt umiddelbart efter vi gjorde dem tilgængelige. Det viser naturligvis en god opbakning til retssagen, og modstand til projekt Lynetteholm generelt, siger Andrea Fernande Rendtorff, som arbejder i Klimabevægelsen, og er arrangør på sejladsen.
Foreningens advokater deltager også på sejladsen, og vil bidrage til at deltagerne får ny viden om de juridiske tiltag, som foreningen har taget i forbindelse med anlæggelsen af projekt Lynetteholm.
- Information er et nøgleord. Det er vores opfattelse, at borgere og beslutningstagere hurtigt bliver modstandere af projekt Lynetteholm, når de præsenteres for projektets mest basale informationer. Det skyldes i vores optik, at projektet ikke er funderet i ordentlige klima- og miljøundersøgelser. Det hjælper derfor også meget, at sejle ud og besigtige anlægsprojektet med egne øjne, siger sekretariatsleder Frederik Roland Sandby.
Er du journalist og ønsker du at deltage når vi stævner ud mod Kongedybet? Så send en mail til Ariel Storm på ariel@klimabev.dk.
Kontakter
Frederik Roland SandbySekretariatslederKlimabevægelsen i Danmark
Tlf:+45 2295 4047sandby@klimabev.dkAriel StormKommunikationschefKlimabevægelsen i Danmark
Tlf:+45 9360 2296ariel@klimabev.dkBilleder

Information om Klimabevægelsen i Danmark

Grundtvigs Sidevej 2, kld.
1865 Frederiksberg C
+45 9393 0879https://www.klimabevaegelsen.dk/
Klimabevægelsen arbejder målrettet med at mobilisere befolkningen, og vise den folkelige opbakning til ambitiøs og vidtrækkende klimapolitik.
Vi handler på klimaforskernes utvetydige og alvorlige konklusioner. Vores grundlag er videnskab.
Vi sørger sammen for, at politikerne bidrager til at skabe en sikker fremtid. Vores styrke er fællesskab.
Vi tager et globalt ansvar, fordi vi ved, at klimakrisen først rammer befolkningsgrupper uden skyld, udenfor Danmarks grænser. Vores overbevisning er retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra Klimabevægelsen i Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klimabevægelsen i Danmark
Landsretten skal til december afgøre, om Lynetteholm skal sættes på pause. Klimabevægelsen håber på landvinding for klima, borgere og miljø17.6.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I centrum for den retlige diskussion om Lynetteholm ligger den betydelige bekymring, som Foreningen Klimabevægelsen i Danmark har rejst vedrørende blokering for tilløb af saltvand via Kongedybet til Østersøen
Mere end 5.000 deltager i Folkets Biodiversitetsmarch3.6.2023 15:32:18 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af borgere går med i Folkets Biodiversietsmarch for at kræve 30% beskyttet natur i 2030
Danmarks første biodiversitetsmarch finder sted i dag3.6.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af borgere forventes i dag at gå på gaden til Folkets Biodiversitetsmarch med kravet om, at politikerne på Christiansborg tager den accelererende natur- og biodiversitetskrise alvorligt og handler derpå
Den 3. juni afholdes Danmarks første Folkets Biodiversitetsmarch23.5.2023 12:22:46 CEST | Pressemeddelelse
Den 3. juni klokken 13 afholdes Folkets Biodiversitetsmarch i København. Her samles tusindvis af borgere for at kræve politisk handling og en ny biodiversitetslov, som skal sikre 30% beskyttet natur i 2030.
Klimaministeriet tager kontrol over klimafremskrivningen27.4.2023 14:40:29 CEST | Pressemeddelelse
Der er ganske lidt tid til at regeringen skal bevise at den når en 50-54 pct. reduktion af CO2, og overflytning af central rapport skaber bekymring i Klimabevægelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum