Elgiganten kommer til Frederikshavn
24.1.2023 08:15:00 CET | Elgiganten A/S | Pressemeddelelse

Peder Stedal, adm. direktør, udtaler: ”Vi glæder os meget over at kunne afsløre vores planer for Frederikshavn. En by og et område vi længe har haft et ønske om at etablere os i. Det er også glædeligt, at vi etablerer os sammen med Sport24, som bliver vores nærmeste nabo. Med Daugaard Pedersen som bygherre, er vi overbevist om, at både vi og vores kunder kan se frem til et varehus af høj standard. Ved at nedbryde de eksisterende bygninger og bygge helt nyt, sikrer vi en optimal og ”grønnere” butiksdrift som både er energioptimeret og med et lavere CO2 aftryk”.
Med ca. 2.000 kvadratmeter til rådighed kommer vi til at tilbyde sidste nye butikskoncept med alt fra TV og hårde hvidevarer til computere og gaming. Herudover kan vores kunder se frem til en Epoq-køkkenafdeling, hvor inspiration kan hentes, tegninger udarbejdes og nyt køkken og bryggers kan handles. Man vil også kunne finde vores nyeste Apple-shop-in-shop-koncept til vores kunder, der ønsker særlig rådgivning og reparation af deres Apple-produkter som tablets, telefoner og ure.”
Omtrent 30 ledige stillinger skal besættes hen mod varehusets åbning i slutningen af året. Peder glæder sig til at kunne slå dørene op til det nye varehus sammen med nuværende og nye medarbejdere: ”Vi er meget tilfredse med den fine beliggenhed, med indkørsel direkte fra Hjørringvej. Kunder fra Frederikshavn og omegn kan glæde sig til at møde et stærkt og bredt udvalg af kendte mærkevarer til markedets laveste priser.”
Anders Bech Mathiesen, projektudviklingsdirektør i Daugaard Pedersen, tilføjer: “På byens og projektets vegne er vi både stolte og glade over, at Elgiganten og Sport24 har takket ja til at være med. Vi har sammen med Elgiganten og Sport24 fundet den helt rette placering i Frederikshavn. Samtidig gør det nyheden endnu bedre, at vi oveni genopbygger området ved Hjørringvej med en delvist nedbrændt ejendom. Bygningerne er nu fjernet, og byggeriet starter for alvor i februar og afsluttes sidst på året.”
|
INFORMATION: Frem mod 2024 åbner Elgiganten varehuse i bl.a. Thisted, Haderslev, Greve, Grenå, Lyngby, Nyborg og Skive. Som et af flere ”grønne” tiltag planlægger Elgiganten desuden at åbne et outletvarehus i starten af 2023, hvorfra returprodukter og demomodeller skal sælges til en lavere pris. Tanken med initiativet er at give produkter nyt liv frem for at havne alt for tidligt til skrot. For at gøre det lettere at indsamle elektronik til genanvendelse, har Elgiganten sammen med Recipo udviklet et indsamlingssystem kaldet Secure Collect, hvor Elgigantens kunder kan aflevere udtjent dataholdig elektronik som fx smartphone, tablets eller computer – uden at behøve frygte for om persondata havner i de forkerte hænder. Læs mere om hvordan Elgiganten indsamler og behandler elektronikskrot til genanvendelse: https://www.elgiganten.dk/baeredygtighed/gronnere-valg |
Nøgleord
Kontakter
Ditte Opstrup Andersen
Kommunikationschef
PR & Kommunikation
ditte.opstrup.andersen@giganten.dk
+4527614057
Billeder
Information om Elgiganten A/S
Elgiganten er Danmarks førende varehuskæde indenfor mærkevareprodukter i hjemmeelektronik og hårde- hvidevarer. Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og havde ved årets regnskabsafslutning over 2.300 medarbejdere fordelt på 41 varehuse landet over samt en af landets største webshops på Elgiganten.dk.
Elgiganten A/S indgår i Elkjøp Nordic-koncernen, der i regnskabsåret 2021/2022 omsatte for 48,7 milliarder norske kroner. Der er i alt 427 varehuse og ca. 11.000 medarbejdere i Norden (inklusive franchise). Alle nordiske varehuse forsynes fra det over 100.000 kvm store centrallager i Jönköping, Sverige. Elkjøp-koncernen ejes af britiske Currys plc.
Følg pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Elgiganten vil mindske den digitale kløft og styrke familiebånd på tværs af generationer5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elgiganten har i samarbejde med YouGov udført en undersøgelse, som fortæller at 25 % af danskerne ville have mere kontakt med familiemedlemmer over 75 år, hvis de var mere digitale. Samtidig svarer næsten en tredjedel af danskerne, at de er bekymrede for, om de kan følge med den teknologiske udvikling - tallene peger derfor på en digital kløft, som Elgiganten gerne vil modarbejde gennem bl.a. Support-uger.
Elgiganten lancerer ’Elretur’ - et pantsystem for elektronik3.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Nu kan Elgigantens kunder indlevere udtjent elektronik og få gavekort eller rabat på deres næste køb. Med Elretur tager elektronikgiganten næste skridt for at engagere danskerne til at genanvende gammel og udtjent elektronik.
LEGO®-feberen når nye højder: unik McLaren F1-racer kan opleves i Aalborg26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elgiganten oplever, at efterspørgslen på LEGO-sæt er større end nogensinde, og danskerne har inden for de seneste seks måneder for alvor fået øjnene op for, at LEGO® er blevet en fast del af sortimentet hos Elgiganten. Især serier som Botanicals, Technic og Speed Champions er blandt de mest populære. Midt i denne LEGO-bølge skiller en helt særlig oplevelse sig ud: Lige nu og frem til den 4. april udstiller Elgiganten Aalborg en fuldt kørbar 1:1 LEGO® McLaren Formel 1-racer, som blev kørt af Lando Norris ved Miami Grand Prix i 2025 – kom forbi varehuset og oplev den.
Elgiganten inviterer til ´Support uger´: Gratis hjælp til danskernes tekniske udfordringer23.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
I uge 9 og 10 inviterer Elgiganten danskerne til ’Support-uger’ i alle kædens varehuse. Her kan alle – uanset hvor produktet er købt – få 30 minutters teknisk support eller hjælp til at få mere ud af deres digitale produkter.
Danskerne hamstrer sommerprodukter om vinteren – Elgiganten oplever off-season-boom5.2.2026 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Elgiganten oplever i øjeblikket en overraskende høj efterspørgsel på off-season-produkter som robotplæneklippere, el-løbehjul, ismaskiner og slush ice-maskiner. Tendensen bryder med den klassiske sæsonlogik i detailhandlen, hvor sommerrelaterede produkter traditionelt sælger bedst i årets varmeste måneder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

