Faunapassage på vej under Fynske Motorvej ved Ejby

Lige nu er arbejdet i gang med at fjerne al jorden under motorvejen. Der skal i alt fjernes 2000 m3 jord. Næste skridt bliver at fjerne låget på det betonrør, Gremmeløkke Å løber i lige nu og til sidst bliver stierne på hver side af åen anlagt.
”Det er en stor faunapassage vi etablerer, som er beregnet til, at rådyr og andre pattedyr kan passere under motorvejen, og derfor skal der være god plads. Der er allerede hul under motorvejen, men der er fortsat masser af jord, vi skal have fjernet. Vi har regnet ud, at gravemaskinen skal køre frem og tilbage 8000 gange for at få fjernet al jorden under motorvejen,” siger Jørgen Stentoft Brock, tilsynsleder i Vejdirektoratet.
Forberedelserne til faunapassagen blev udført sidste år. Blandt andet blev motorvejsstykket over den kommende faunapassage bygget om til en bro, hvilket var en forudsætning for arbejdet med at fjerne jorden under motorvejen.
Faunapassagen vil være færdig og klar til områdets dyr med udgangen af maj.
Motorvejen er en fysisk barriere for dyrenes frie bevægelighed i området, og det er af hensyn til trafiksikkerheden og dyrevelfærd, at der allerede er etableret fire faunapassage langs den fynske motorvej, og dette er den femte og største faunapassage på strækningen. Udover faunapassager er der opsat vildthegn og vildtspring langs motorvejen på strækningen mellem Odense V til Aarup. Det kommer også op på strækningen fra Aarup til Ejby i løbet af 2023.
Arbejdet med anlæg af faunapassagen får ingen trafikale gener for trafikanterne på Fynske Motorvej.
Nøgleord
Kontakter
Jørgen Stentoft BrockIngeniør og tilsynsleder på udbygning af Fynske Motorvej
Tlf:72 44 25 20Tlf:22 94 62 15jsb@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkBilleder
Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Den gamle bro over E45 ved <58> Hedensted rives ned den 23. og 24. august – motorvejen spærres i aften- og nattetimerne4.7.2025 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro for Gesagervej over motorvejen ved <58> Hedensted rives ned. Både før, under og efter bronedrivningen vil der være gener og omkørsler for trafikanterne i området.
Ny asfalt på hovedvejen mellem Snoldelev og Solrød3.7.2025 12:56:43 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Roskildevej mellem Snoldelev og Solrød fra mandag 7. juli til torsdag 24. juli. Vejen er spærret i aften- og nattetimerne.
Spærringer ved kryds syd for Grindsted i sommer og efterår3.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er i gang med at ombygge krydset mellem Tingvejen og Søndre Ringvej/Vesterhedevej syd for Grindsted by ved Billund til en rundkørsel. I forbindelse med arbejdet er der behov for spærringer af bl.a. Søndre Ringvej, som spærres fra på mandag.
Trafiklys øger sikkerheden i T-kryds ved Stenlille2.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
T-krydset mellem Merløsevej og Sorøvej er blevet ombygget til et lysreguleret kryds. Ombygningen skal forebygge ulykker med venstresvingende biler.
Byggeriet af motorvej i Nordsjælland rykker tættere på27.6.2025 12:29:24 CEST | Pressemeddelelse
I midten af juli ruller Vejdirektoratets entreprenør deres gravemaskiner ud på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Dermed er udbygningen til en ny motorvej for alvor i gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum