Rekordlav hastighed på motorvejene giver klimagevinst

I inflationstider må man spare, hvor man kan, og på motorvejene har mange danskere fået øjnene op for, at brændstoffet rækker længere, hvis man sænker farten.
Det ser man helt tydeligt i Vejdirektoratets hastighedsbarometer, hvor tallene for 2022 nu er gjort op. Hastighedsbarometeret viser, at der både er sat ny rekord for laveste gennemsnitshastighed på motorveje med en hastighedsgrænse på 110 og 130 km/t.
Mere konkret er der blevet kørt med en gennemsnitlig hastighed på 111,6 og 118,5 km/t, når man renser tallene for perioder med kødannelse og andre forhold, som kan være årsag til en ikke-selvvalgt hastighedsnedsættelse. Det er 2-3 km/t langsommere end de foregående år.
Projektleder Niels Moltved, Vejdirektoratet, siger:
”Hvis man ser på tallene for de enkelte måneder, så knækkede kurven i marts, hvor priserne på benzin og diesel for alvor begyndte at stige og toppede hen over sommeren. Siden er priserne faldet igen, men de gode vaner med at spare på brændstoffet er holdt ved. Det skyldes formentlig den generelle inflation i samfundet, hvor mange sidder hårdt i det og søger genveje til lidt luft i økonomien. Men det handler nok også om, at man lige skal have de gode vaner ind under huden. Der er jo blevet lavet flere gode kampagner om de mange fordele ved at sænke farten, men krisen var måske det skub, der skulle til for, at bilisterne for alvor satte hastigheden ned.”
Læs mere i nyheden ”Der er færre fartsyndere på de danske motorveje”
Stor klimabesparelse
Ifølge Vejdirektoratets beregninger har den lavere hastighed ført til en besparelse på cirka 41.000 ton CO2 alene for kørsel på motorvejene, hvis man sammenligner med 2019 – året før corona. Det svarer til den årlige CO2-udledning fra 19.000 biler.
Og selv om inflationen og brændstofpriserne er begyndt at flade en smule ud, er der ingen tegn på, at hastigheden på motorvejene vender tilbage til normalen lige med det samme. Kurverne har nemlig pil nedad, og der er aldrig blevet registreret en lavere gennemsnitsfart på motorvejene end i den netop overståede december. Her kørte bilisterne med et snit på rekordlave 110,0 og 116,3 km/t. for motorveje med en hastighedsbegrænsning på henholdsvis 110 og 130 km/t.
Projektleder Niels Moltved, Vejdirektoratet, siger:
”Det er lette penge at spare, og så kan det godt være, at man kommer et par minutter langsommere frem, men det lever de fleste nok med, når først de har opdaget, at de kan spare op mod 500 kroner om måneden. Og det er på ingen måde urealistisk for en pendler, der kører langt. Derfor tror jeg også, at vi kommer til at se, at hastigheden vil være på et fortsat lavere niveau i 2023. Når først man har vænnet sig til at køre økonomisk og med et øje på speedometret, så kan man jo lige så godt fortsætte.”
Hvis man i øvrigt er interesseret i tips og tricks til, hvordan man kan optimere sin brændstoføkonomi og køre længere på literen, så lavede Vejdirektoratet i december 2022 kampagnen ”Spar penge på vejen”, der indeholder 10 konkrete sparetips til privatbilister.
Nøgleord
Kontakter
Niels MoltvedProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 31 82nem@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder



Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Broarbejde påvirker trafik på Roskildevej og Hillerødmotorvejens forlængelse15.9.2025 11:02:58 CEST | Nyhed
Roskildevej er spærret mellem Lyngevej og Fuglebjergvej fra fredag den 19. september kl. 19.00 til mandag den 22. september kl. 05.00. Samtidig bliver trafikken på Hillerødmotorvejens forlængelse ledt op ad ramperne ved Roskildevej.
Ny asfalt på rundkørsel ved Hundestedvej i Frederiksværk15.9.2025 10:32:14 CEST | Pressemeddelelse
Der skal lægges ny asfalt på rundkørslen ved Hillerødvej og Hundestedvej i Frederiksværk. Arbejdet bliver udført i aften- og nattetimerne, hvor det er til mindst gene for trafikanterne.
Rute 11 ved Thisted får ny asfalt15.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på en cirka 3,5 kilometer lang strækning af Rute 11 ved Thisted. Arbejdet begynder torsdag den 18. september og forventes at vare i omkring to uger.
Sorøvej får ny asfalt mellem Ugerløse og Stenmagle10.9.2025 13:17:06 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Sorøvej mellem Ugerløse og Stenmagle. Arbejdet begynder den 12. september og forventes at vare til den 28. september.
Otte støjskærme langs E45 ved Aarhus er på vej10.9.2025 10:38:29 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet har efter udbud valgt en entreprenør til at opføre otte støjskærme på i alt syv kilometer langs E45 Østjyske Motorvej rundt om Aarhus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum