Aller Media

ALLY vinder to priser ved stor europæisk app-award

Del
Aller Medias app med både podcasts, video og artikler, ALLY, har i dag vundet en People’s Lovie Award i kategorien ”News og Entertainment” indenfor Apps, Mobile & Voice ved den prestigefyldte app-award. Samtidig er ALLY blevet tildelt endnu en pris af juryen.
Foto: PR-foto ALLY, Aller Media
Foto: PR-foto ALLY, Aller Media

ALLY er blevet tildelt en People’s Lovie Award på baggrund af offentlige stemmer, mens Bronze Lovie, som den anden pris hedder, er tildelt af en jury bestående af medlemmer fra The International Academy of Digital Arts & Sciences (IADAS). 

Aller Medias app, der er udviklet i samarbejde med Shape, byder blandt andet på en lang række originale podcastformater som ”Hele Mennesker” med Medina, ”Liv, død og fodbold” med Anders Hagen, True Crime serier, videoformater som ”Mor 3.0” med Christina Sander og rejseprogrammet ”1-5 stjerner” med Jasper Ritz og Emil Thorup, samt en lang række artikler og artikelserier om bl.a. konspirationsteorier, parforhold og økonomi.

Henriette Schondel, Product owner i Aller Media glæder sig over de flotte priser: 

”Hele teamet omkring ALLY gør sig umage hver eneste dag for at ramme og rumme vores brugere uden at gå på kompromis med brugeroplevelsen eller teknologi. At vinde det uofficielle EM i digitale løsninger er virkelig – ja - umagen værd!”

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Foto: PR-foto ALLY, Aller Media
Foto: PR-foto ALLY, Aller Media
Download

Information om Aller Media

Aller Media
Aller Media
Havneholmen 33
1561 København V

http://aller.dk/

Vi er den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på 70% på ugeblade og 43% på magasiner. I alt læser hele 1,8 mio. danskere med hver måned i mindst en af vores titler – og vores stærke digitale universer har mere end 2,1 mio. brugere og over 50 mio. sidevisninger hver eneste måned.

Følg pressemeddelelser fra Aller Media

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aller Media

Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20254.6.2025 22:04:27 CEST | Pressemeddelelse

Onsdag den 4. juni var en bred vifte af morgendagens stjerner og garvede kræfter samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der samler os ved Det Vi Elsker Prisen 2025. Med 11 kategorier fordelt på tværs af film, serier, tv, bøger og teater afspejlede aftenens nominerede og prismodtagere ligeledes den alsidige kultur, der har inspireret og underholdt os det forgangne år. Holdene på og bag Pigen med nålen og Fuld af kærlighed kunne skåle en ekstra gang, da de hver modtog to priser ved Det Vi Elsker Prisen 2025.

Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye