Aldersbomben tikker under Kriminialforsorgen

Sandsynligheden for at møde en 55-årig fængselsbetjent rundt om i Kriminalforsorgens institutioner er tre gange større end at møde en 32-årig.
Det viser tal fra Fængselsforbundets medlemsdatabase, som omfatter fængselsbetjente, transportbetjente, anstaltsbetjente, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen.
Hvor der er 100 af de 55-årige, er der kun 32 af de 32-årige.
Aldersbombe
Problemet er, at gruppen over 40 år er mere end dobbelt så stor som den yngre gruppe.
De 20-39-årige udgør 29 procent af kollegaerne, mens dem over 40 år udgør 71 procent. Kriminalforsorgen har altså en kæmpe udfordring de kommende årtier, hvor de store generationer går på pension.
For at holde personalestaben skal der ansættes mere end dobbelt så mange de næste 20 år i forhold til det nuværende rekrutteringsniveau.
Fængselsforbundets formand, Bo Yde Sørensen, mener, at Kriminalforsorgen har manglet rettidig omhu i forhold til at ansætte nye betjente.
”Man har skubbet et problem foran sig og undladt at ansætte nok nye, da muligheden var der. Vi har en kæmpe udfordring de næste mange år, som jeg ærlig talt ikke ved, hvordan man løser.”
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkBilleder
Links
Information om Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
De åbne fængsler er blevet hårdere4.6.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
De indsatte i de åbne fængsler er blevet hårdere, og stofferne sværere at opspore. Det skaber udfordringer blandt de ansatte.
Hver tredje fængselsbetjent vest for Storebælt er elev15.4.2025 11:14:03 CEST | Nyhed
Eleverne udgør en meget stor andel af bemandingen, især i Jylland og på Fyn. Fordel dem på flere matrikler, lyder opfordringen fra Fængselsforbundet.
Seneste tal for jobbet som fængselsbetjent10.4.2025 11:15:53 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets faktanotat samler tal for de uniformerede medarbejdere i Kriminalforsorgen.
Kriminalforsorgen skifter navn til Danmarks Fængsler8.4.2025 16:06:58 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundet bakker op om beslutningen om at ændre Kriminalforsorgens navn til Danmarks Fængsler. Navneskiftet er forhåbentlig et skridt i retning af større gennemsigtighed og tydelighed om det vigtige arbejde, der udføres bag murene.
Administrationen i Kriminalforsorgen vokser markant, mens der stadig bliver færre fængselsbetjente2.4.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Det kræver flere og flere ledere at administrere færre og færre medarbejdere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum