Aftale sikrer vej ud af langvarig hjemløshed for udsatte borgere
I 2019 optalte VIVE, at knap 6.500 mennesker i Danmark levede i hjemløshed. Det er alt for mange, mener regeringen.
Derfor er regeringen sammen med KL blevet enige om at tage et stort skridt mod at afskaffe langvarig hjemløshed. Det sker med en aftale, der indebærer, at kommunerne vil anvise 2.000 mennesker ramt af hjemløshed til en eksisterende billig almen bolig.
Topartsaftalen følger af aftalen ”Aftale om Fonden for blandede byer – flere billige boliger og en vej ud af hjemløshed”, som regeringen indgik med SF, Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne i november sidste år.
Her afsættes ca. 1 mia. kr. til i alt 4.050 særligt billige almene familieboliger, hvor kommunerne får eksklusiv adgang til at anvise bl.a. borgere ramt af hjemløshed til disse boliger.
På den måde sikres det, at kommunerne vil kunne anvise til i alt 6.000 særligt billige boliger. Indenrigs- og boligministeren er glad og stolt over aftalen.
”Det her er en af de vigtigste aftaler, jeg har været med til at indgå. Vi tager nu et historisk skridt i retning af at afskaffe langvarig hjemløshed. Regeringen og kommunerne tager et fælles ansvar for at anvise 2.000 mennesker i hjemløshed til en bolig. Det sker samtidig med, at der tilføres midler til godt 4.000 boliger med en lav husleje, som kommunerne kan anvise til. Samlet set skaber vi nu rammerne for, at nogle af samfundets allermest sårbare og udsatte sikres et permanent tag over hovedet frem for midlertidige ophold på herberger og opholdssteder. Det kan vi godt være stolte af,” siger indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen.
For at gøre det mere attraktivt for kommunerne at skaffe de nødvendige boliger er det desuden aftalt at omlægge refusionssystemet for herberger. Sammen med tiltagene på boligsiden sikrer regeringen og kommunerne hermed en gennemgribende forandring af, hvordan hjemløshed bekæmpes.
Kommunerne løfter allerede i dag en stor opgave med at anvise almene boliger til socialt udsatte borgere. Derfor bliver det en stor og vanskelig opgave at anvise yderligere 2.000 mennesker til en billig bolig, særligt i de kommuner, som allerede anviser mange, og som har få billige boliger og udfordringer med udsatte boligområder. Alligevel har kommunerne forpligtet sig til at gøre en særlig indsats for at finde billige almene boliger til borgere i hjemløshed.
’’Ingen bør være hjemløse i et rigt samfund som vores. Derfor er det også en meget vigtig aftale, der nu er indgået. Den styrker indsatsen mod hjemløshed markant og leverer på det afgørende, der har manglet viljen til i tidligere aftaler, nemlig billige boliger. Skal vi hjemløsheden til livs, er det helt afgørende, at de mest sårbare borgere kan hjælpes ind i egen bolig og hér får den sociale hjælp og støtte, der skal til, for at den nye bolig også bliver et hjem,” siger social- og ældreminister Astrid Krag.
Partier bag "Aftale om Fonden for blandede byer – flere billige boliger og en vej ud af hjemløshed" udtaler:
Halime Oguz, boligordfører, SF:
”I SF er vi super glade for, at aftalen ”Fonden for blandede byer – flere billige boliger og en vej ud af hjemløshed”, som vi indgik i november 2021, endelig bliver realiseret i kommunerne. Den ambitiøse aftale sikrer både, at almindelige lønmodtagere, enlige og studerende får adgang til billige boliger, og at vi endelig nedbringer antallet af hjemløse – for det hører ingen steder hjemme, at vi har hjemløse i Danmark.”
Alex Ahrendtsen, boligordfører, Dansk Folkeparti:
“Dansk Folkeparti er glad for, at det er lykkedes for regeringen og KL at indgå en aftale, der sikrer tag over hovedet for vore mange hjemløse. Det var en vigtig sag for os under forhandlingerne.”
Nøgleord
Kontakter
Poul Aarøe PedersenPressechefIndenrigs- og Boligministeriet
Tlf:+45 29 32 98 47poa@im.dkVedhæftede filer
Information om Digitaliseringsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Fem nye tommelfingerregler skal hjælpe forældre, børn og unge i den digitale hverdag1.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er et kæmpe eksperiment i gang, når det handler om børn og unges liv på digitale medier. Det gælder både skærmforbrug, men også det indhold, de bliver eksponeret for på digitale medier. Det er udfordringer, der skal løses i fællesskab. Derfor lancerer Alliancen for et trygt og godt digitalt børne- og ungeliv nu fem tommelfingerregler, som skal være med til at hjælpe forældre og skabe tryggere rammer for børn og unges færden på nettet.
Hvad skal Danmarks nye app til digitale beviser hedde?29.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Digitaliseringsministeriet inviterer nu danskerne til at navngive en ny app. Den nye app skal på sigt rumme alverdens digitale beviser. Der er derfor brug for kreative bud på det nye app-navn.
Ny aftale om en fremtidssikret digital infrastruktur i hele Danmark26.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark får med ny aftale de bedste telepolitiske rammer for anvendelse af en robust og fremtidssikret digital infrastruktur. Aftalen sikrer samtidig en fortsat indsats mod stigende digital svindel.
Nu samles de eksperter, der skal finde frem til nye AI-storskalaprojekter16.6.2025 09:01:08 CEST | Pressemeddelelse
Kunstig intelligens i den offentlige sektor er afgørende for at øge kvaliteten og frigøre ressourcer, så der er mere tid til nærvær i velfærden. Derfor samles aktører og eksperter fra det offentlige og private nu for at drøfte, hvilke AI-storskalaprojekter der kan gøre den offentlige sektor bedre.
Ny aftale skal gøre det lettere at være digital borger i Danmark11.6.2025 11:00:01 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være lettere for danskerne at få hjælp til det digitale fra deres pårørende via digitale fuldmagter, borgernes tillid til de offentlige digitale løsninger skal fastholdes, og digital suverænitet i den offentlige sektor skal fremmes. Det er blot nogle af formålene med den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi, som regeringen, KL og Danske Regioner præsenterer i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum