Intelligent cocktailparaply, bambustrusser og realtids bødeberegner blandt opfindelserne til DM i iværksætteri
Når dommerne onsdag skal vurdere hvilke ungdomsuddannelseselever, der har fået årets bedste idé og lavet den bedste businesscase, skal de gabe stort. Ideerne spænder vidt fra bambustrusser, der kan måle ubalancer i underlivet og cocktailparaplyer, der kan afsløre stoffer i drinken til en bødeberegner på instrumentbrættet, der kan fortælle hvad din aktuelle fart potentielt koster i bøde og klip i kørekortet.
Hvert elevhold har øvet en pitch ned til mindste detalje, og på baggrund af den og en masse interviews vil dommerne sidst på aftenen kåre årets danmarksmester.
Det er Fonden for Entreprenørskab, der står bag konkurrencen i Company Programme, og direktør Christian Vintergaard glæder sig til årets finale.
- Det er altid spændende at se hvilke innovative idéer, eleverne kommer med på baggrund af den undervisning, de har fået i løbet af skoleåret. Vores fremtid bygger på dem, så det er vigtigt, at de hele tiden tør forandre og udfordre, så de kan komme ud og gøre en forskel. Med Company Programme hjælper vi dem med at kaste sig ud i det, siger han.
Vinderen af Company Programme 2022 får - foruden mesterskabstitlen og en eftertragtet billet til europamesterskaberne i Tallinn i juli - 25.000 kroner, som kan bruges til at give iværksætterdrømmen et solidt vindpust.
Minister byder velkommen i Industriens Hus
Finalisterne har kvalificeret sig via regionale topplaceringer og er topmotiverede, når de onsdag indtager Industriens Hus. Rådgivningsdirektør i Dansk Industri Kinga Szabo Christensen glæder sig over at have fuldt hus igen efter flere år med onlinekonkurrencer.
- Det bliver fantastisk at overvære de unge, spirende iværksætteres løsninger. Jeg er glad for, at vi i Dansk Industri kan bakke op om DM i entreprenørskab, så flere unge får opbygget kompetencerne og modet til at springe ud som iværksættere. Danmark har brug for, at flere ser det som en oplagt mulighed, siger hun.
Erhvervsminister Simon Kollerup vil sammen med Fondens ambassadør og tidligere uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers byde elever og undervisere velkomne.
Der bliver dystet i følgende fire kategorier: ”Science & Technology”, ”Society & Globalization”, ”Business & Service” og ”Trade & Skills”.
Følgende ungdomsuddannelser deltager:
IBC Fredericia
Glasir, Torshavn, Færøerne
Rybners Gymnasier, Esbjerg
Aarhus Business College
UddannelsesCenter Ringkjøbing-Skjern
Køge Handelsskole
Campus Vejle
Aalborg Handelsskole
Herningsholm Gymnasium, Herning
Tietgen Handelsgymnasium, Odense
ZBC Næstved
Det blå Gymnasium, Haderslev
Svendborg Erhvervsgymnasium
Center for Erhvervsrettede Uddannelser, Nykøbing Falster
Odense Tekniske Gymnasium
FGU Bornholm
ZBC Slagelse
NEXT, Ballerup Business Campus
EUC Nordvest, Thisted
IBC Kolding
Roskilde Handelsskole
NEXT Sukkertoppen Gymnasium, København
IBC International Business College, Aabenraa
EUC Sjælland, Næstved
Niels Brock, København
Programmet ser således ud:
9.00 - 9.30: Velkomst og åbning ved erhvervsminister Simon Kollerup og ambassadør Tommy Ahlers
09.30 - 11.45: Scenepræsentationer af projekter
12.15 - 14.25: Dommerinterviews ved standene
22.00 – 22.45: Kåring af vindere
Medier er meget velkomne under konkurrencen, men da det kræver registrering at komme ind i Industriens Hus, er det nødvendigt at melde sin ankomst til presse og kommunikationskonsulent Christine Brasch Bækholm på christine@ffefonden.dk
Nøgleord
Kontakter
Presse- og kommunikationskonsulent Christine Brasch Bækholm, christine@ffefonden.dk, tlf. 30229262
Links
Information om Fonden for Entreprenørskab
OM COMPANY PROGRAMME OG DM I ENTREPRENØRSKAB
Danmarksmesterskabet i Entreprenørskab er kulminationen på Fonden for Entreprenørskabs undervisningsforløb Company Programme, hvor elevteams fra landets ungdomsuddannelser lærer at omsætte idéer i praksis og bliver taget gennem alle faser af livet som iværksætter. De bedste og mest innovative elevvirksomheder kvalificerer sig via regionale mesterskaber til Danmarksmesterskabet. Fonden for Entreprenørskab står bag Company Programme og DM i Entreprenørskab i samarbejde med Dansk Industri, Nordea og Bloomberg.
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab: Løsning skal sikre nemmere verifikation af aldersbegrænsede produkter29.4.2025 23:03:22 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Company Programme for ungdomsuddannelser 2025 i Industriens Hus tirsdag den 29. april. 42 hold fra 22 ungdomsuddannelser har landet over konkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Invitation: Oplev elever fra ungdomsuddannelsers kreative idéer og mød fremtidens iværksættere til Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskab 202528.4.2025 12:34:51 CEST | Presseinvitation
Fonden for Entreprenørskab afholder Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Company Programme for ungdomsuddannelser 2025 i Industriens Hus tirsdag den 29. april.
Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab: Teknologi fra unge iværksættere skal forbedre medicinhåndtering for ældre og lette sundhedspersonalets arbejdspres25.4.2025 18:05:24 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Next Level for grundskoler 2025 i Koldinghus fredag den 25. april. Mere end 3000 elever i 7. – 10. klasse har landet over i ugerne op til konkurreret om at blive et af de bedste 28 hold, der gik videre til finalen i Kolding.
Ny analyse: Trods politisk efterspørgsel kender få lærere til undervisning i innovation og entreprenørskab25.4.2025 09:09:19 CEST | Pressemeddelelse
Selvom erhvervslivet og et stort flertal i Folketinget ønsker sig mere entreprenørskabsundervisning i grundskolen, så kan der være et stykke vej endnu, før det bliver en realitet.
Invitation: Oplev skoleelevers kreative idéer og mød fremtidens iværksættere til Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskab for grundskoler 202524.4.2025 09:12:16 CEST | Presseinvitation
Fonden for Entreprenørskab afholder Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Next Level for grundskoler 2025 i Koldinghus på fredag den 25. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum