Ny analyse peger på spirende iværksætterinteresse blandt kvinder

MicroChange er en filtreringsenhed til skibe og en bæredygtig løsning på problemet med mikroplastik i havene, og BlueLobster er en digital markedsplads, der forbinder kokke og private forbrugere med skånsomt fiskeri for at sikre den lavest mulige miljøpåvirkning. Det er blot to af de spirende iværksættervirksomheder anført af kvinder, der har fået et Mikrolegat indenfor de seneste to år.
Siden 2014 har Fonden for Entreprenørskab uddelt Mikrolegater til studerende med iværksætterideer. Det er en økonomisk opstartshjælp og har fostret flere kendte iværksættervirksomheder, bl.a. TooGoodToGo og Donkey Republic. Siden 2019 har Fonden, med støtte fra Tuborgfondet, uddelt verdensmålsmikrolegater til startups hvor verdensmål og bæredygtig forretning går hånd i hånd. Det har ændret kønsdiversiteten blandet dem der ansøger og får tildelt et legat til opstart af virksomhed.
- Vi er glade for, at flere kvinder både søger og modtager et Mikrolegat. Fortællingen om iværksætteri er ved at få flere nuancer. Fra at være en mandsdomineret karrierevej, hvor målet alene er at tjene mange penge, opstår der flere og flere eksempler på, at det også kan være et afsæt for at skabe en samfundsmæssig forandring. Den fortælling lader til at have inspireret flere kvinder, og det gavner os alle, at vi får mere diversitet blandt dem, der skal skabe fremtidens virksomheder, siger Christian Vintergaard, adm. direktør i Fonden for Entreprenørskab.
Flere kvinder vil starte virksomhed
Den nye analyse af Fonden for Entreprenørskabs mikrolegat-initiativ viser bl.a., at der er kommet større kønsdiversitet:
- Flere kvinder ansøger om et mikrolegat (stigning på 108 pct. fra 2016 til 2020)
- Samtidig udgør kvinderne en større andel af dem der ansøger (fra 23 pct. i 2016 til 31 pct i 2020)
- Flere kvinder modtager et mikrolegat (stigning på 170 pct. fra 2016 til 2020)
- Samtidig udgør kvinderne en større andel af dem der modtager et legat (fra 20 pct. i 2016 til 29 pct. i 2020)
- I Tuborgfondet støtter vi unge i at skabe en håbefuld og bæredygtig fremtid, så hvis vi med Verdensmålsmikrolegaterne kan inspirere flere kvinder til at gå iværksættervejen, så er det rigtig positivt, siger Peter Giacomello, sekretariatschef i Tuborgfondet.
Rollemodeller er også vigtige for kvindelige iværksættere
Kun hver fjerde nye virksomhed i Danmark er stiftet af en kvinde (Kilde: Iværksætterindblikket). Det kræver en bredspektret indsats at ændre, og som ét initiativ har Fonden for Entreprenørskab besluttet at arbejde strategisk med kønsdiversitet. Det skal bl.a. ske ved at sikre, at der er rollemodeller af begge køn, blandt de frivillige, som unge møder gennem Fonden for Entreprenørskab. Konkret arbejdes der med at sikre flere kvinder i den komite, som er med til at beslutte, hvem der skal modtage Mikrolegater.
Det er første gang analysen af Mikrolegat-initiativet indeholder en dimension omkring kønsdiversitet.
Se den nye analyse her
Nøgleord
Kontakter
Christian Vintergaard, adm. direktør, Fonden for Entreprenørskab, 28 75 41 91, christian@ffefonden.dk
Peter Giacomello, sekretariatschef Tuborgfondet, 40 28 28 20, pg@tuborgfondet.dk
Billeder
Links
Information om Fonden for Entreprenørskab
Entreprenørskab skal være for alle, for det giver børn og unge evner til at skabe, forandre og gøre en forskel i verden. Det er Fonden for Entreprenørskabs vision, og det vi er drevet af i vores arbejde på skoler og uddannelser.
Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Målet er, at entreprenørskab skal være en naturlig del af undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Helt konkret arbejder Fonden for at sikre, at alle elever og studerende færdiggør skole og uddannelse med evner til at tænke nyt, se muligheder og omsætte ideer til værdi som både talentfulde iværksættere og værdifulde medarbejdere til gavn for Danmark. Vi kalder det entreprenant dannelse.
Fonden for Entreprenørskab er desuden det centrale nationale videncenter og omdrejningspunkt for udvikling af entreprenørskab i undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesterskabet i entreprenørskab: Ny løsning der modvirker drugging i nattelivet og inkluderende tøjunivers3.6.2025 16:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskabet i entreprenørskabsprogrammet Start Up Programme for korte og mellemlange videregående uddannelser i Axelborg tirsdag den 3. juni. Knap 100 studerende fra otte forskellige uddannelsesinstitutioner har landet over konkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Prestigefyldte priser går til Professionshøjskolen UCN og Erhvervsakademi Dania3.6.2025 14:11:31 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholder i dag Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Start Up Programme for videregående uddannelser, og her blev Årets Entreprenante Uddannelsesinstitution samt Årets Entreprenante Underviser kåret.
Invitatation: Kulturministeren gæster Danmarksmesterskab - På tirsdag kåres landets bedste ide28.5.2025 08:44:04 CEST | Pressemeddelelse
Knap 100 studerende fra videregående uddannelser landet over tørner tirsdag den 3. juni sammen i Danmarksmesterskabet i entreprenørskab. Foruden de studerende, der har været skarpe nok til at kvalificere deres projekter til DM, så kommer der fint besøg fra bl.a. kulturminister Jakob Engel-Schmidt.
Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab: Løsning skal sikre nemmere verifikation af aldersbegrænsede produkter29.4.2025 23:03:22 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Company Programme for ungdomsuddannelser 2025 i Industriens Hus tirsdag den 29. april. 42 hold fra 22 ungdomsuddannelser har landet over konkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Invitation: Oplev elever fra ungdomsuddannelsers kreative idéer og mød fremtidens iværksættere til Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskab 202528.4.2025 12:34:51 CEST | Presseinvitation
Fonden for Entreprenørskab afholder Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Company Programme for ungdomsuddannelser 2025 i Industriens Hus tirsdag den 29. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum