Polen stemmer for at forbyde pelsavl

Det var et overbevisende flertal, som i nat vedtog et forbud mod pelsavl i Polen med et års udfasning. 356 af 460 medlemmer stemte for.
Polen er Europas næststørste producent af pels med en produktion på omkring fem millioner mink årligt – og som har mange forbindelser til den danske pelsbranche. Afstemningen i parlamentet kommer bare en uge efter, at verdens største pelsfarm, der er beliggende i Polen, blev afsløret i forfærdelige og dybt kritisable forhold for dyrene.
”Vi ser, at Europa støt og roligt tager afstand fra de horrible forhold og metoder, som dyrene udsættes for, når de tvinges ind i små trådbure blot for at ende som en unødvendig pelsdetalje på en jakke”, siger Animas direktør Joh Vinding og fortsætter:
”Med Polen og Hollands forbud på kort tid, er der meget der tyder på at vi bliver vidner til en sand dominoeffekt”, vurderer han med henvisning til at både Irland, Litauen, Estland, Bulgarien og Ukraine har fremsat lignende forslag, som muligvis bliver afgjort i 2020”.
Dyreværnsorganisation: Danmark bør følge trop
Dyreværnsorganisationen Anima har sammen med sin polske partnerorganisation arbejdet for et polsk forbud i mere end ti år. Organisationen mener, at det polske forbud bør få danske politikere til at reagere og arbejde på en plan for også at udfase minkavl i Danmark.
“Tiden er i den grad løbet fra at indespærre mink i små bure for at lave modetøj, og Danmark står snart alene tilbage i Europa i at tillade industrien. Det er på tide, at vi indser, at der ikke er en fremtid for pelsfarme i Europa og hjælper de, som i dag er i industrien, videre,” siger Joh Vinding, direktør i Anima.
Ifølge en YouGov undersøgelse fra 2019, svarer et flertal danskerne, at de mener, at det er uacceptabelt at opdrætte dyr udelukkende for deres pels*. Blot 16 procent mener, det er acceptabelt.
Inden loven træder endeligt i kraft, skal forslaget behandles af Senatet i Polen.
Stigende modstand mod minkavl i Europa
Inden for de seneste år har mange lande i Europa valgt at indføre forbud mod pelsdyravl. Det er lande som tæller England, Østrig, Norge, Belgien, Luxembourg, Serbien, Slovakiet, Tjekkiet, Kroatien, Makedonien, Schweiz, Tyskland, Slovenien og Bosnien Herzegovina.
Også i modeindustrien breder der sig en stigende modstand mod pelsdyravl, hvor store etablerede modebrand som Gucci, Armani, Versace, Chanel, Michael Kors og Prada har meldt ud, at de fremover vil være pelsfri.
*Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov. Der er i alt gennemført 1000 CAWI-interview med danskere i alderen 18+ år, i perioden 10 -. 13. maj 2019”.
Kontakter
Joh VindingDirektør
Tlf:61 71 07 38jv@anima.dkBilleder
Information om Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Minkregningen eksploderer: Anima sender faktura til politikere23.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima har sendt et symbolsk girokort på 6.250 kroner til flere politikere, heriblandt Mette Frederiksen og Jacob Jensen. Beløbet svarer til, hvad hver voksen dansker allerede har betalt i erstatning til minkavlere. Anima opfordrer politikerne til at "afmelde abonnementet" for alle danskere ved at indføre et permanent forbud mod pelsavl.
Dyrevenner omringer OK’s hovedkvarter i to dage3.4.2025 10:26:11 CEST | Pressemeddelelse
Som led i kampagnen mod turbokyllinger retter Anima nu en pegefinger mod OK. ”OK har købt et dyrevelfærdsproblem,” lyder det, med henvisning til sidste års opkøb af Coop. Med kyllingekager, ironiske papfigurer af CEO Michael Løve, store avisannoncer og et helt særligt kunstværk vil Anima nu overbevise OK’s medarbejdere på Åhave Parkvej om, at det er på tide at tage ansvar.
Nyborg Kommune vil stoppe indkøb af turbokyllinger25.3.2025 13:44:30 CET | Pressemeddelelse
Et nyt forslag fra Socialdemokratiet i Nyborg vil sætte en stopper for kommunale indkøb af hurtigtvoksende slagtekyllinger - også kendt som turbokyllinger.
Anima vil have pels helt ud af genbrugsbutikker20.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima opfordrer nu Røde Kors, Folkekirkens Nødhjælp og andre store velgørende organisationer med genbrugsbutikker til at implementere en pelsfri politik. Det sker i kølvandet på en bekymrende tendens, hvor genbrugspels er blevet populært igen blandt kendisser og influencere.
Anima: Dyremishandling kan ikke bekæmpes med dyremishandling28.2.2025 12:18:07 CET | Pressemeddelelse
Lige nu får kunstneren Marco Evaristti meget omtale af sine planer om at sulte tre grise som led i en kunstudstilling i Kødbyen, København. Dyreværnsorganisationen Anima deler kunstnerens kritik af det industrielle landbrugs systematiske mishandling, men tager på det kraftigste afstand fra kunstnerens valg om at mishandle tre grise i den højere sags tjeneste. Anima har nu politianmeldt kunstneren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum