Minkregningen eksploderer: Anima sender faktura til politikere
Dyreværnsorganisationen Anima har sendt et symbolsk girokort på 6.250 kroner til flere politikere, heriblandt Mette Frederiksen og Jacob Jensen. Beløbet svarer til, hvad hver voksen dansker allerede har betalt i erstatning til minkavlere. Anima opfordrer politikerne til at "afmelde abonnementet" for alle danskere ved at indføre et permanent forbud mod pelsavl.

Erstatningen til minkavlerne har allerede kostet de danske skatteydere omkring 30 milliarder kroner. Nu advarer Anima om, at regningen kan vokse yderligere, særligt hvis et kommende EU-forbud tvinger Danmark til at lukke minkfarmene igen med nye erstatningskrav til følge.
“Vi har valgt at sende denne symbolske regning for at vise, hvad minkavl reelt koster hver eneste dansker. Når vi kalder det et abonnement, er det fordi vi risikerer at skulle betale igen og igen, hvis ikke vi sætter en stopper for det nu”, udtaler Joh Vinding, direktør i Anima.
Genåbning kan blive dyrt for danskerne
Minkavl i Danmark går en meget usikker fremtid i møde. Alene i Europa har 22 lande – herunder 16 EU-medlemslande – indført forbud mod pelsavl. Samtidig har 1.500 virksomheder verden over vedtaget pelsfri politikker.
I 2025 forventes Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA) at færdiggøre sin vurdering af dyrevelfærden i pelsindustrien. Herefter skal EU-Kommissionen tage stilling til en mulig udfasning efter pres fra 1,5 millioner europæiske borgere, der har skrevet under på borgerinitiativet "Fur Free Europe".
"Vi har genåbnet et erhverv, som hele Europa er ved at forlade. Hvis EU vedtager et forbud, så risikerer vi at stå med en dobbeltregning – først nedlukning, så genåbning, og så nedlukning igen”, udtaler Joh Vinding og fortsætter:
“Det er ikke bare økonomisk hovedløst, det er også dybt uansvarligt over for alle de dyr, der i mellemtiden må lide i små bure”.
Politikerne har afmeldingsknappen
Anima opfordrer politikerne til at "afmelde abonnementet" ved at indføre et permanent forbud mod pelsavl i Danmark.
"Politikerne er de eneste, der kan stoppe abonnementet på vores alles vegne. Et permanent forbud nu vil både spare danskernes hårdt tjente skattekroner, og forhindre lidelse for helt utroligt mange dyr," afslutter Joh Vinding.
Kontakter
Joh VindingDirektør
Tlf:61 71 07 38jv@anima.dkBilleder
Vedhæftede filer
Links
Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Dyrevenner presser Best Western: Hvor langt er I med at udfase buræg?3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2019 lovede hotelgiganten Best Western at udfase buræg på alle deres hoteller inden udgangen af 2025. Men med kun få måneder tilbage har kæden stadig ikke meldt ud, hvor langt de er nået. Nu kræver dyrevenner, at Best Western holder deres løfte.
Helsingør løfter dyrevelfærden: Farvel til turbokyllinger26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hamlets by har man nu taget et klart standpunkt i spørgsmålet om dyrevelfærd. Helsingør har nemlig vedtaget at stoppe indkøb af såkaldte turbokyllinger til kommunens institutioner og tilbud. Dyreværnsforeningen Anima roser beslutningen.
Dyrevenner jubler: EU forbyder minkavl20.6.2025 14:34:07 CEST | Pressemeddelelse
Minkavl bliver nu forbudt i hele EU. Det sker i kraft af, at mink i dag kom på EU’s liste over invasive arter. Dyreværnsorganisationen Anima, som i mere end 20 år har kæmpet for at lukke pelsindustrien, jubler over beslutningen og skoser samtidig den danske regering for dens planer om at underminere forbuddet ved at søge dispensation.
Kylling med øjne så store som indkøbskurve chokerer til Coop’s landsrådsmøde24.5.2025 11:39:29 CEST | Pressemeddelelse
Med en 11 meter bred kylling, en popcornmaskine og et uforglemmeligt polaroidbillede vil Anima overbevise Coop’s landsrådsmedlemmer om at presse ledelsen til at indgå en ambitiøs aftale om kyllingevelfærd. Anima mener, at ledelsen har sovet i timen.
Fødevareminister giver carte blanche til dyremishandling i hokus pokus-udspil20.5.2025 11:12:52 CEST | Pressemeddelelse
Fødevareministerens udspil til strafskærpelser på dyrevelfærdsområdet møder hård kritik fra dyreværnsorganisationen Anima, som blandt andet kritiserer udspillet for at give carte blanche til dyremishandling i erhvervsmæssig sammenhæng.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum