
Telia Parken skifter navn

I 2014 skiftede nationalarenaen Parken i København navn til Telia Parken. Det blev startskuddet til et flerårigt samarbejde, der blandt andet har omfattet en digital opgradering af stadionoplevelsen. Allerede i sommeren 2014 blev Telia Parken således det første fodboldstadion i Danmark med eget wifi. Det betød, at gæsterne gratis kunne dele videoer, billeder og opdateringer fra kampen eller koncerten. Det trådløse netværk forbliver en del af stadionoplevelsen, også efter Telias sponsorat er løbet ud.
Øget kendskab til Telia
Telia fremhæver, at navnesponsoratet og samarbejdet gennem de seneste seks år, blandt andet har medvirket til at øge kendskabet til televirksomheden:
”Vi er meget stolte over at have lagt navn til Danmarks nationalstadion gennem seks begivenhedsrige år. Engagementet har handlet om meget mere end eksponeringen, hvilket har medvirket til at øge kendskabet til Telia og vores løsninger. Det har været helt centralt for os at udnytte vores kompetencer inden for digitalisering og mobilteknologi til at udvikle Telia Parken, for at gøre noget ekstra for de mennesker, der nyder at komme derinde for at se fodbold eller gå til koncert.”, forklarer Telias marketingchef, Christian Preisler.
Parken forbereder sig på fremtiden
Hos Parken Sport & Entertainment ser man tilbage på et vigtigt og fint samarbejde, mens der også er store ambitioner om udvikling af oplevelsen:
”Da vi indgik aftalen med Telia satte det en retning og hævede barren for digital udvikling af stadion og oplevelsen for vores gæster. Vi er nået langt, og der skal lyde en stor tak til Telia for engagementet, den teknologiske udvikling af Parken og helt generelt den gode partnerrejse, vi har været på gennem de seneste seks år. Danmark kigger ind i et årti med massive milliard investeringer i fibernet, 5G teknologi og cloud baserede platformsløsninger, hvilket betyder, at det er afgørende at lave grundige sonderinger af partnermulighederne, inden vi vælger den eller de fremtidige teknologi-partnere til den næste rejse,”, udtaler direktør i Parken Sport & Entertainment, Lars Bo Jeppesen.
Pressekontakt:
PARKEN Sport & Entertainment
Kommunikationschef, Jes Mortensen
+45 2390 8010
jmo@fck.dk
Telia
Pressechef, Mads Houe
+45 2827 0171
mads.houe@teliacompany.com
Nøgleord
Kontakter
Mads HouePressechef
Tlf:28 27 01 71mads.houe@teliacompany.comBilleder
Information om Telia Danmark
I Telia er vi begejstrede for digitaliseringens mange muligheder. Vi transformerer ny teknologi til konkrete produkter, der gør vores kunders hverdag mere farverig, virksomhederne mere effektive og samfundet endnu smartere.
Vi er ikke bare et teleselskab. Vi er en verden af digitale oplevelser og kommunikationen til dine venner, din familie, dine kolleger og dine kunder. Vi er mere end 700 nysgerrige medarbejdere, der forstår vores kunders ønsker og behov og igennem intelligente løsninger, bringer dem tættere på alt det, der betyder noget.
Vores netværk udgør grundstammen i digitaliseringen af Danmark. Det giver os både et ansvar og en mulighed for aktivt at gøre en positiv forskel ved at bidrage til den grønne omstilling, forbinde mennesker og gøre det trygt at færdes online. Det gør vi gennem udnyttelse og udforskning af digitaliseringens mange muligheder – til glæde for os alle.
Læs mere om os på telia.dk
Følg pressemeddelelser fra Telia Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Telia Danmark
Skolestart og skærmtid: Mobiltelefonen støtter dit skolebarns voksende selvstændighed – men sunde skærmvaner er nødvendige for dit barns trivsel19.8.2024 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange forældre vælger at introducere den første mobiltelefon til deres barn omkring skolestart.
Nu bliver de første Telia-kunder en del af Norlys16.7.2024 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Telias tv-forretning integreres nu i Norlys, og kunderne får dermed adgang til Norlys' tv-pakker med et bredere udvalg af kanaler og streamingtjenester. For de fleste af Telias tv-kunder betyder overgangen til Norlys samtidig, at prisen falder.
To stærke, interne profiler indtræder i Telia Danmarks direktion7.6.2024 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Telia Danmark byder to interne profiler velkommen i topledelsen. Jakob Steen indtræder som privatkundedirektør mens Eva Lundgren indtræder i en nyoprettet rolle i direktionen som Director of Brand, Marketing & E-Commerce. Begge tiltræder dags dato.
Telia Danmark knækker kurven og reducerer CO2-udledningen med næsten 12%17.5.2024 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Telia Danmark har for femte år i træk kortlagt sin CO2-udledning, og har i 2023 opnået en markant reduktion på 11,5%. Klimabesparelserne er hentet i alle dele af driften.
Ny mobilnetværksmåling: Telia leverer på ambitionen om at tilbyde det bedste netværk til flest danskere26.4.2024 08:30:02 CEST | Pressemeddelelse
I en ny netværksundersøgelse fra den uafhængige benchmarking-analysevirksomhed umlaut scorer Telias mobilnetværk med 979 ud af 1000 mulige samlet set det højeste antal point blandt alle danske teleselskaber. Resultatet skal ses i lyset af de seneste års omfattende opgradering af Telias netværk med ny, kraftfuld og mere energieffektiv 5G-mobilteknologi.