Camilla Haustrup Hermansen valgt til bestyrelsen i Fremstillingsindustrien i DI

Camilla Haustrup Hermansen er direktør og medejer af Plus Pack, som fremstiller emballage til fødevarer.
Hun er meget optaget af bæredygtighed og af klimadagsordenen i det hele taget og er udpeget som formand for Regeringens Klimapartnerskab for affald, vand og cirkulær økonomi. Hun driver selv en SMV virksomhed og har stor interesse i det at sikre bæredygtig produktion i Danmark, og brænder derfor også for emner som design, digitalisering, eksport og automatisering.
Fremstillingsindustrien er talerør for danske produktionsvirksomheder og er den største medlemsforening i DI.
- Jeg ser frem til at træde ind i Fremstillingsindustriens bestyrelse og glæder mig især til at sætte fokus på industriens omstilling til en mere bæredygtig, cirkulær økonomi. Mange virksomheder er allerede godt i gang, så jeg er overbevist om, at det også bliver lærerigt for mig, siger Camilla Haustrup Hermansen, direktør og medejer af Plus Pack.
Formand Palle Damborg ser frem til at fortsætte arbejdet som formand for Fremstillingsindustrien i DI og glæder sig over at have fået Camilla Haustrup Hermansen med ombord:
- Camilla er en spændende profil for Fremstillingsindustrien fordi hendes store engagement i klima, grøn omstilling, cirkulær økonomi og ansvarlig produktion passer perfekt til nogle af de helt store emner vi arbejder med hos Fremstillingsindustrien, slutter Palle Damborg, direktør og medejer af Jysk Display.
Den nye bestyrelse for Fremstillingsindustrien i DI ser sådan ud:
- Direktør (Formand), Palle Damborg, Jysk Display A/S
- EVP & CFO (Næstformand), Jesper V. Christensen, Danfoss A/S
- Adm. direktør Anders Lund Hansen, Grundfos A/S
- CEO Jes Munk Hansen, Terma A/S
- CFO for Global Service, Poul Hansen, Siemens Gamesa Renewable Energy A/S
- Adm. direktør, Jacob Himmelstrup, Nærenergi Danmark A/S
- CEO, Michael Holm, Systematic A/S
- Direktør, Palle Lind Jensen, Meyland-Smith A/S
- President og CEO, Kim Lehmann, Kamstrup A/S
- Direktør, Stig Nalbandian, Olsen Metaltrykkeri A/S
- Adm. direktør & Partner, Vibeke Svendsen, Envotherm A/S
- Direktør og medejer, Camilla Haustrup Hermansen, Plus Pack A/S
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt presserådgiver i DI Bo Hjuler på 2328 4912
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Årets eCom Talent Award 2025 vindere er fundet25.4.2025 15:41:01 CEST | Pressemeddelelse
PostNord og Dansk Industri har i dag fundet danmarksmestrene i onlinehandel. Der er blevet uddelt priser i kategorierne; Frontrunner, innovation og ledelse.
Klar fremgang i kommuners samarbejde med private leverandører24.4.2025 09:44:33 CEST | Pressemeddelelse
Kommuner løser en stigende andel af deres opgaver via samarbejde med private leverandører. Store kommunale forskelle vidner dog om, at vi er langt fra målet, lyder det fra DI.
DI: Toldforhøjelser er ren gift for verdensøkonomien22.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Amerikansk toldkrig svækker både USA og resten af verden viser en ny prognose fra Den Internationale Valutafond
DI: Nationalt Risikobillede viser behov for stærkere offentlig-privat samarbejde10.4.2025 13:01:16 CEST | Pressemeddelelse
Den netop offentliggjorte rapport Nationalt Risikobillede 2025 fra Styrelsen for Samfundssikkerhed tegner et alvorligt billede af de trusler, Danmark står overfor – fra hybride angreb og cybertrusler til forstyrrelser i forsyningskæder og klimakatastrofer. Dansk Industri (DI) understreger, at det kræver et tættere samarbejde mellem myndigheder og erhvervsliv, hvis Danmark skal være ordentligt rustet til fremtidens kriser.
DI: Verden er i kaos – men ja til overenskomsterne skaber ro på det danske arbejdsmarked9.4.2025 13:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af fagforeningsmedlemmerne har sagt ja til overenskomsterne, som er gældende med tilbagevirkende kraft fra d. 1. marts 2025. Den danske model har igen vist sin værdi for Danmark, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum