Klar fremgang i kommuners samarbejde med private leverandører
Kommuner løser en stigende andel af deres opgaver via samarbejde med private leverandører. Store kommunale forskelle vidner dog om, at vi er langt fra målet, lyder det fra DI.

Andelen af kommunale opgaver, som bliver løst af private virksomheder, sætter ny rekord. Det viser beregninger foretaget af DI på baggrund af kommunernes regnskaber, der i dag er blevet offentliggjort af Danmarks Statistik. Der tale om en samlet stigning i det offentlig-private samarbejde på 0,3 procentpoint. Det svarer til 927,5 mio. kr. i yderligere opgaver til virksomhederne.
- Hvis vi skal løse kommunernes udfordringer, er et stærkere offentlig-privat samarbejde helt afgørende. I DI ser vi derfor positivt på udviklingen, men vi er stadig langt fra målet. Potentialet for mere samarbejde er fortsat kæmpestort, siger Jakob Scharff, branchedirektør i DI.
Privat Leverandør Indikator (PLI), som måler andelen af kommunernes opgaver, der løses af private virksomheder, lød i 2024 på 28 pct. sammenlignet med 27,7 pct. i 2023
Store kommunale forskelle
- Selvom vi ser en samlet positiv udvikling, er der markante forskelle på inddragelsen af private leverandører kommunerne imellem – og på nogle områder ser vi også tilbagegang. Det vidner om, at vi er langt fra at være i mål, siger Jakob Scharff.
DI’s beregninger viser, at 19 kommuner konkurrenceudsætter mindre end hver fjerde udbudsegnede opgave, mens 11 kommuner ligger på mere end en tredjedel.
- Forskellene viser, at kommunerne har rig mulighed for at søge inspiration hos hinanden. Med de udfordringer vi står overfor i den offentlige sektor, er det altafgørende, at vi får udbredt de gode eksempler på, at offentlig-privat samarbejde kan frigive økonomi og arbejdskraft, løfte kvaliteten eller mindske klima- og miljøbelastningen
Opfordring til kommende byrødder
Hos DI opfordrer man byrådskandidater landet over til at sætte fokus på et stærkere offentlig-privat samarbejde i forbindelse med kommunalvalget senere på året.
- Hvis man fx gerne vil sikre, at borgerne altid har frit valg i den borgernære velfærd, så kræver det, at de kommende kommunalbestyrelser sætter en klar politisk retning og aktivt inviterer private aktører til at bidrage – fx i form af flere privatdrevne plejehjem, siger Jakob Scharff.
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos branchedirektør Jakob Scharff på tlf. 2112 9423 eller presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
DI: Med 25 år på bagen er Øresundsbroen en større succes end nogensinde1.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag fejrer Øresundsbroen 25-års fødselsdag. Nye tal fra Dansk Industri viser, at flere end nogensinde pendler over Øresund til stor gavn for dansk og svensk økonomi. I dag arbejder over 20.000 øresundspendlere i Hovedstadsområdet, og sidste år skabte de værdi for 20 mia. kr.
Nu bliver det lettere at holde kongresser i Danmark med tusindvis af købelystne turister30.6.2025 13:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Stor ros fra Dansk Industri. Med ny aftale om international arbejdskraft fjerner regeringen bøvlet regel og giver internationale kongresser og messer mulighed for at søge midlertidige arbejdstilladelser i Danmark.
DI om ny ordning: Internationale kolleger er uundværlige30.6.2025 11:22:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer færre danskere i den erhvervsaktive alder, og derfor er der et stort potentiale i, at international arbejdskraft kan komme hertil på overenskomstvilkår, lyder vurderingen fra Dansk Industri
DI: Brug forsvarsmilliarder klogt – i samarbejde med erhvervslivet25.6.2025 14:15:13 CEST | Pressemeddelelse
NATO-landene er i dag blevet enige om en ny, historisk målsætning om forsvarsinvesteringer: Fremover skal medlemslandene bruge fem procent af deres BNP på et stærkere forsvar, sikkerhed og beredskab. Med målsætningen følger markante øgede krav fra NATO til nationerne i form af nye styrkemål. Dansk Industri (DI) bakker fuldt op om behovet for at løfte både Danmarks og Europas forsvar i en tid med øget usikkerhed, krig i Europa og hybride trusler – men opfordrer samtidig regeringen til at bruge de mange ekstra forsvarsmilliarder klogt og i tæt samarbejde med det danske erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum