AAU Optag: Medicin og Digitale Studier populære

Natten mellem torsdag og fredag blev i alt 4.411 unge tilbudt optagelse på en af Aalborg Universitets (AAU) 77 bachelor- og professionsuddannelser i Aalborg, Esbjerg og København. Det er 5,6 % færre end sidste år. Faldet var forventet og skyldes primært lukning af uddannelser og sprogskifte fra engelsk til dansk.
I 2018 optog AAU 292 studerende på de uddannelser, der nu er lukket eller sat i bero, og de sprogskiftede uddannelser har i år optaget 91 færre studerende end sidste år. Dermed er det forventet, at det samlede optagelsestal nu falder med 261.
- Med 210 færre studiepladser og langt færre internationale ansøgere så synes jeg, årets optag ser ganske fornuftigt ud. Hvis vi kunne se bort fra den reduktion, der er opstået som følge af den tidligere regerings reduktionsmål, ja så har vi faktisk formået at øge optaget på alle vores hovedområder. Med andre ord, reduktionen i optag er kommet de planlagte steder – uden at den har haft en negativ effekt på det øvrige optag, siger prorektor Inger Askehave.
Heldigvis opvejes en god del af de manglende udenlandske studerende også af, at 40 % flere danske studerende er blevet optaget på de sprogskiftede bacheloruddannelser.
Verdensklasseforskning tiltrækker studerende
Flere uddannelser oplever stigende optagelsestal trods det samlede fald. F.eks. optager Innovation og Digitalisering 52 % flere, uddannelsen Energi i Aalborg optager 33 % flere og Økonomi kan byde velkommen til 32 % flere.
- Det glæder mig at se stigende optagelsestal på nogle af de områder, hvor AAU er i verdensklasse. F.eks. er vores internationale førerposition inden for forskning i energiteknik måske grunden til, at uddannelsen Energi i Aalborg oplever en markant fremgang. Og på hele ingeniørområdet blev AAU igen kåret som det fjerdebedste universitet i verden, så vi har noget at have optimismen i, siger prorektor Inger Askehave.
Igen i år er Medicin det mest søgte studie på AAU, og med 29 flere studiepladser kan AAU efter sommerferien byde velkommen til hele 179 medicinstuderende, der kan være med til at løse lægemanglen i Danmark.
Stadig ledige pladser
AAU er fortsat det universitet i Danmark, der optager flest IT-studerende, og igen i år ses en stigning på flere af IT-uddannelserne. Datalogi øger optaget med 11,2 % og Software med 5,6 %.
– Det er godt, at mange af vores STEM-uddannelser, som samfundet efterspørger, oplever en fortsat stigning i optag, men vi har faktisk kapacitet til at optage flere på 10 af vores 15 it-uddannelser, så min opfordring til de unge, der brænder for disse uddannelser, er at søge til Aalborg, siger prorektor Inger Askehave.
AAU’s Studievejledning sidder også i år klar ved telefonen og mailen for at besvare henvendelser vedrørende studieoptag 2019. Nummeret er 9940 9440 og mailadressen er: studievejledning@aau.dk.
Fakta:
Uddannelser med de højeste adgangskvotienter:
- Medicin: 10,8
- Psykologi: 10,7
- Jura: 9,5
- Kommunikation og Digitale Medier: 9,4
- Bæredygtigt Design: 8,5
Uddannelser med størst optag:
- Erhvervsøkonomi, HA.: 318
- Socialrådgiver: 237
- Medicin: 195
- Sociologi: 180
- Psykologi: 173
Antal optagne fordelt på studiebyer:
- AAU i Aalborg: 3.985
- AAU i København: 334
- AAU i Esbjerg: 92
Nøgleord
Kontakter
Inger Askehave, prorektor, 27 87 98 29, prorektor@aau.dk
Hiva Ahmadi, pressekontakt, 22 20 68 69, hiah@adm.aau.dk
Billeder

Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Døde bakterier kan redde mange liv9.5.2025 11:13:33 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet og Aalborg Universitetshospital kan ved hjælp af en ny metode hurtigere diagnosticere blodforgiftning, som er en alvorlig og ofte dødelig infektion. Ved hjælp af DNA fra døde bakterier i blodet kan den nye metode på potentielt få timer identificere hvilken behandling, patienten har brug for.
Nye tal for integration: Danskerne blander sig mere og mere7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning viser, at befolkningen i stigende grad blander sig på tværs af etnisk baggrund.
Danmarks bedste unge hackere tørner sammen til De Danske Cybermesterskaber 20253.5.2025 06:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er kamp om titlen som Danmarks bedste hacker under 25 år og en plads på det danske Cyberlandshold ved De Danske Cybermesterskaber d. 3. maj 2025
Ny dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet30.4.2025 16:31:08 CEST | Pressemeddelelse
Cheflæge og forskningsleder ved Sygehus Lillebælt, Karina Dahl Steffensen, ansættes som dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet. Hun leder i dag Center for Fælles Beslutningstagning og er også professor ved SDU. Hun tiltræder den 1. august 2025.
Flest kvinder får KOL – men behandlingen bygger på mænd28.4.2025 09:32:23 CEST | Pressemeddelelse
Flere kvinder end mænd bliver ramt af KOL, men alligevel bygger det meste af den viden, vi har om sygdommen, primært på mandlige patienter. Det vil forskere fra Aalborg Universitet nu ændre med et nyt forskningsprojekt, der dykker ned i kønsforskelle i sygdomsforløbet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum