Danske fængsler er meget dårligere bemandet end svenske og norske

Der er stor forskel på, hvor mange fængselsbetjente der til at passe på fangerne, alt efter hvor du spørger i Skandinavien.
Hvor en betjent i Norge og Sverige tager sig af 1,3 indsatte i gennemsnit, er det samme tal 1,9 i Danmark. Det viser Europarådets opgørelse for 2018.
En dansk betjent tager sig altså af næsten 50 procent flere indsatte end i vores nabolande.
Hvis man går tre år tilbage, lå niveauet i de tre lande på samme niveau. I 2015 passede danske betjente på 1,4 indsatte, hvor det var 1,3 i Sverige og 1,5 i Danmark.
Fængselsforbundets formand mener, at udviklingen bevæger sig i den helt forkerte retning i Danmark.
”Vi plejer at drive fængsler på samme måde i Norden. Vi har høj personaledækning, så der er mulighed for både at låse døre og hjælpe de kriminelle videre. Samtaler, beskæftigelse, uddannelse og sagsbehandling fylder derfor meget i jobbet. Sådan skulle det helst bliver ved med at være,” siger Bo Yde Sørensen.
Formanden frygter, at manglen på fængselsbetjente er ved at undergrave den måde, vi driver fængsler på i Danmark.
”I øjeblikket opererer vi på et discountniveau. Det er meget vigtigt, at det er en midlertidig periode. Vi bliver nødt til at vende tilbage til et acceptabelt niveau både i forhold sikkerhed og resocialisering af de indsatte,” siger han.
Forskelle på landene
Ifølge Kriminalforsorgens direktør Thorkild Fogde er Danmark stadig er et af de lande i Europa, som bruger flest ansatte pr. indsat.
Han mener ikke, at man uden videre kan sammenligne med Norge og Sverige: ”Fængselsvæsenerne i de to lande har udviklet sig anderledes end i Danmark. I Norge har de en fredelig fængselssituation, mens det ser anderledes ud i Sverige. Der er også forskelle på, hvilke opgaver kriminalforsorgen udfører på tværs af landene,” siger han.
Den udlægning er Bo Yde Sørensen ikke enig i: ”Norge og Sverige er de to lande, som vi bedst kan sammenligne os med. Det ved direktøren godt. Han mener forhåbentlig ikke, at vi skal sammenligne os med syd- eller østeuropæiske lande.
”Vi er et forbillede for mange andre lande. Selv USA forsøger at nærme sig vores måde at drive fængsler på: I stedet for tough on crime bevæger amerikanerne sig i retning af right on crime. Hvorfor gør de det? Det er fordi, at det er måden at få færre ofre for kriminalitet på og spare skatteborgernes penge.”
Kontakter
Bo Yde SørensenFormand
Tlf:72559998bys@faengselsforbundet.dkBilleder
Information om Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Hver tredje fængselsbetjent vest for Storebælt er elev15.4.2025 11:14:03 CEST | Nyhed
Eleverne udgør en meget stor andel af bemandingen, især i Jylland og på Fyn. Fordel dem på flere matrikler, lyder opfordringen fra Fængselsforbundet.
Seneste tal for jobbet som fængselsbetjent10.4.2025 11:15:53 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets faktanotat samler tal for de uniformerede medarbejdere i Kriminalforsorgen.
Kriminalforsorgen skifter navn til Danmarks Fængsler8.4.2025 16:06:58 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundet bakker op om beslutningen om at ændre Kriminalforsorgens navn til Danmarks Fængsler. Navneskiftet er forhåbentlig et skridt i retning af større gennemsigtighed og tydelighed om det vigtige arbejde, der udføres bag murene.
Administrationen i Kriminalforsorgen vokser markant, mens der stadig bliver færre fængselsbetjente2.4.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Det kræver flere og flere ledere at administrere færre og færre medarbejdere.
Udvidelse af Ringe Fængsel har været ramt af omfattende opstartsproblemer26.3.2025 10:53:25 CET | Nyhed
En for hurtig og rodet opstart har skabt problemer – også for sikkerheden – i den nye belægsbygning med 50 nye pladser i Ringe Fængsel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum