Georg Jensen

Georg Jensen lancerer special edition Koppel kander

Del
Georg Jensen har kreeret to special editions af den berømte Koppel kande, design 1392 - en belagt med 24 karat guld og en belagt med kobber. En oplagt gaveidé – også til jul.

Henning Koppels sølvkande design 1392 blev lanceret i en version i blank poleret stål som en hyldest til mesterdesigneren i anledning af hans 90 års fødselsdag.

Stålkanden er den mest kendte i Georg Jensens MASTERPIECE kollektion og har vundet internationale designpriser i bl.a. Wall Paper som den bedste ”Reissue 2009”.


Georg Jensen udvider nu kollektionen med to nye versioner af kanden. En belagt med 24 karat guld og en belagt med kobber. Med disse to nye designs får den berømte kande et helt nyt udtryk, der får den til at fremstå endnu mere elegant og luksuriøst.


Med sin sanselige form og med det elegante forlængede håndtag vil Koppel Kanden i guld og kobber være en oplagt gaveidé til den, som du holder af. Som gave under juletræet eller på bordet med bryllupsgaver.

Med Koppels kander – i guld, kobber eller stål bliver borddækningen noget ud over det sædvanlige og på gæstebordet vil det være en elegant og ekstraordinært indslag til den gode middag.

Oprindeligt blev kanden designet i 1952 i sølv og er et godt eksempel på den organiske form, der kendetegner Henning Koppels designs i Georg Jensen.

Af alle designere, der har arbejdet med Georg Jensen gennem årene, var Henning Koppel blandt de mest anerkendte. Hans designs spillede en vigtig og indflydelsesrig rolle i Georg Jensens varemærke, især i anden halvdel af det 20. århundrede, hvor han har skabt nogle af dansk designs mest betydningsfulde smykker, korpusdele og bestik.

Både Koppel guld og kobber kande fås i Georg Jensens flagskibsbutikker og i online butikken www.georgjensen.com fra den 15. november 2010.

Billeder

KObberkande
KObberkande
Download
Guldkande
Guldkande
Download

Information om Georg Jensen

Georg Jensen
Søndre Fasanvej 7
2000 Frederiksberg

+45 38 14 98 98http://georgjensen.com

Følg pressemeddelelser fra Georg Jensen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Georg Jensen

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye