10 mia. gode grunde til det danske pantsystem

Dansk Retursystem blev stiftet i forbindelse med, at der i 2002 blev frit emballagevalg til sodavand og øl. Mængden af engangsemballage er steget voldsomt siden, men andelen af genanvendte flasker og dåser er steget endnu mere. Faktisk er returprocenten steget fra 83 procent i 2003 (det første hele år efter indførelsen af systemet) til 90 procent. I 2003 sendte danskerne 41.255.349 tomme dåser og flasker til genanvendelse. Sidste år var tallet 1.2 milliarder – et tal, der forventes at stige i år. Og netop i disse dage bliver pantflaske eller dåser nummer 10 milliarder smidt ind i en flaskeautomat eller afleveret på en pantstation. Det svarer til, at de kan nå mere end fire gange op til månen.
”De 10 mia. er et tal, som der er al mulig grund til at fejre. For det viser, at danskerne har taget systemet til sig. Faktisk sender danskerne 9 ud af 10 tomme dåser og flasker retur, og det har gjort det danske pantsystem er et af verdens mest effektive og velfungerende,” fortæller administrerende direktør Lars Krejberg Petersen.
Hver gang en dåse eller flaske bliver genanvendt sparer det kloden for råstoffer og CO2. Klimabesparelsen ved at genanvende 10 mia. tomme dåser og flasker lander på ca. 1 mio. tons CO2. Det er noget, der gør en forskel.
”Det danske pantsystem er beviset på, at klimavenlig adfærd og cirkulær økonomi er størrelser, der sagtens kan integreres i vores fælles hverdag. For vi bidrager alle sammen positivt, hver gang vi afleverer vores tomme flasker og dåser i flaskeautomaten eller på pantstationen,” siger Lars Krejberg Petersen.
Sat på verdenskortet
Driften af det danske pantsystem har ligeledes vakt interesse fra udlandet de seneste år, hvor repræsentanter fra Japan, Thailand, Burkina Faso, Bulgarien, Cypern, Storbritannien, Belgien, Holland og Skotland har besøgt Dansk Retursystem. Og det er Lars Krejberg Petersen stolt af:
”Hvis vi kan bruge vores erfaringer til at øge mængden af genanvendte emballager i verden, så kan de 10 mia. tomme flasker og dåser, vi fejrer i disse dage, jo blive til meget, meget mere,” afslutter han.
Nøgleord
Kontakter
Flere informationer og aftaler om interview fås hos kommunikationsdirektør Hanne Luke på tlf. 20 14 05 18 eller hlu@danskretursystem.dk
Billeder
Links
Information om Dansk Retursystem
Hver dag pantes 5,2 mio. flasker og dåser i Danmark – det svarer til, at stort set alle danskere hver dag panter en flaske eller dåse. Dansk Retursystem sørger for, at de pantede flasker og dåser bliver genanvendt til nye drikke- og fødevareemballager. Det sparer på jordens ressourcer, og det sparer klimaet for 210.000 tons CO2 årligt. Det danske pantsystem er et af verdens mest effektive pantsystemer og drives non-profit.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
Pantsystemet er effektivt som aldrig før: 99,7 procent genanvendes i lukket kredsløb12.3.2025 09:48:36 CET | Pressemeddelelse
Når flasker og dåser genanvendes i pantsystemet, bliver hele 99,7 procent til nye flasker og dåser i et lukket kredsløb, hvor materialerne kan genanvendes igen og igen. Det fremgår af Dansk Retursystems årsrapport. Det rekordhøje niveau er en forbedring på knap 4 procentpoint i forhold til året før.
Nu bliver låget siddende på flasken19.2.2025 12:38:25 CET | Pressemeddelelse
Siden EU-direktivet om fastgjorte låg trådte i kraft sidste år, kommer hele 99% af alle pantede flasker retur med låget på. Det viser en opgørelse fra Dansk Retursystem. Det svarer til 126 tons plastik, som nu genanvendes i pantsystemet i stedet for at ende som affald.
NTO skal levere automatiseret optælleanlæg til ny pantfabrik30.5.2024 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver automationsvirksomheden NTO, der skal levere optælleanlægget til Dansk Retursystems nye pantfabrik i Fredericia. Anlægget skal håndtere flasker og dåser med pant, fra de kommer ind på fabrikken, til de bliver optalt, og flasker og dåser derefter sendes til genanvendelse.
Ny pantfabrik får sorteringsanlæg fra Bollegraaf6.5.2024 11:04:42 CEST | Pressemeddelelse
Nederlandske Bollegraaf Group har vundet udbuddet om sorteringsanlægget til Dansk Retursystems kommende pantfabrik i Fredericia. Her vil der dagligt skulle sorteres 2,5-3,5 mio. flasker og dåser, som kommer ind gennem pantsystemet vest for Storebælt.
Kasper Schmidt bliver ny CEO i Dansk Retursystem5.4.2024 13:21:55 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Retursystem henter Kasper Schmidt som ny administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som CEO for Rejsekort & Rejseplan A/S og tiltræder 1. august hos Dansk Retursystem, som driver det danske pant- og retursystem. Her afløser han Lars Krejberg Petersen, der har ønsket at fratræde i 2024.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum