Ny pantfabrik får sorteringsanlæg fra Bollegraaf
6.5.2024 11:04:42 CEST | Dansk Retursystem | Pressemeddelelse
Nederlandske Bollegraaf Group har vundet udbuddet om sorteringsanlægget til Dansk Retursystems kommende pantfabrik i Fredericia. Her vil der dagligt skulle sorteres 2,5-3,5 mio. flasker og dåser, som kommer ind gennem pantsystemet vest for Storebælt.

Når den nye pantfabrik i Fredericia står klar i udgangen af 2025, bliver det et sorteringsanlæg fra nederlandske Bollegraaf Group, der skal sikre den høje kvalitet i sorteringen, som der kræves til drikkevareemballager.
Gennem pantsystemet indsamles flasker og dåser med pant, og i sorteringsanlægget skal dåser af aluminium og flasker af plastik sorteres fra hinanden gennem flere processer, inden materialerne kan sendes til genanvendelse. Dagligt vil det være mellem 2,5-3,5 mio. flasker og dåser, der skal skilles ad og sorteres korrekt på anlægget.
Stor erfaring med sorteringsanlæg
Sorteringsanlægget er dermed helt centralt for pantsystemet, og derfor er administrerende direktør i Dansk Retursystem, Lars Krejberg Petersen, glad for, at det er en stor og erfaren virksomhed på markedet, der skal levere sorteringsanlægget til pantfabrikken i Fredericia:
”Med Bollegraaf Group får vi en af verdens førende leverandører af anlæg til affaldssortering og genanvendelse om bord i vores projekt. De har stor erfaring med sorteringsanlæg til vores branche, og jeg ser frem til samarbejdet med dem om at sikre den høje kvalitet i sorteringen på vores nye fabrik”, siger Lars Krejberg Petersen.
Turn-key sorteringsanlæg
Bollegraaf Group har vundet opgaven med at levere turn-key sorteringsanlægget efter et EU-udbud, og tirsdag den 30. april blev aftalen underskrevet på Dansk Retursystems hovedkontor i Høje Taastrup. For Bollegraaf Group bliver det virksomhedens første større projekt i Danmark og dermed en vej ind til det danske marked.
”Vi er meget stolte over at kunne meddele, at Bollegraaf Group er blevet valgt af Dansk Retursystem til at bygge dette moderne sorteringsanlæg i Fredericia udstyret med de nyeste teknologier fra Bollegraaf Group til at sortere aluminiumsdåser og plastikflasker”, siger Edmund Tenfelde, administrerende direktør i Bollegraaf Group.
Samler aktiviteter i Vestdanmark
Den nye pantfabrik i Fredericia samler Dansk Retursystems aktiviteter i Vestdanmark og flytter fra to adresser i Løsning til én i Fredericia. Her bygger virksomheden en moderne og højteknologisk fabrik med mulighed for udvidelse, hvis der en dag bliver brug for det. Samtidig bidrager fabrikken til Dansk Retursystems mål om CO2-neutralitet i 2030, bl.a. fordi der er god adgang til jernbanen, som bruges, når materialerne skal sendes til genanvendelse.
Om Bollegraaf Group:
Bollegraaf Group er en verdensførende ekspert inden for affaldssortering og genbrugssektoren. Bollegraafs omdømme er baseret på den unikke kvalitet af udstyr i form af separationsevne, robusthed og nem vedligeholdelse. Gennem kontinuerlig og intensiv investering i innovation tilbyder Bollegraaf state-of-the-art genbrugsløsninger til alle typer affaldsstrømme, fra husholdningsaffald, papir og plast til bygge- og nedrivningsaffald. Bollegraafs vision er klar: Der er ikke noget der hedder affald, kun en pulje af værdigenstande, der skal sorteres, renses og forberedes til at genindtræde i en ny livscyklus
Om Dansk Retursystem:
Hver dag pantes 5,4 mio. flasker og dåser i Danmark – det svarer til, at stort set alle danskere hver dag panter en flaske eller dåse. Dansk Retursystem sørger for, at de pantede flasker og dåser bliver genanvendt til nye drikke- og fødevareemballager. Det sparer på jordens ressourcer, og det sparer klimaet for 223.000 tons CO2 årligt. Det danske pantsystem er et af verdens mest effektive pantsystemer og drives non-profit.
Nøgleord
Kontakter
Flere informationer og aftaler om interview på tlf: 30 67 13 90.
Pressekontakt Mette Klint
Tlf:30 67 13 90kommunikation@dansk-retursystem.dkBilleder


Hver dag pantes 5,4 mio. flasker og dåser i Danmark – det svarer til, at stort set alle danskere hver dag panter en flaske eller dåse. Dansk Retursystem sørger for, at de pantede flasker og dåser bliver genanvendt til nye drikke- og fødevareemballager. Det sparer på jordens ressourcer, og det sparer klimaet for 223.000 tons CO2 årligt. Det danske pantsystem er et af verdens mest effektive pantsystemer og drives non-profit.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
EU’s krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet17.3.2026 14:18:05 CET | Pressemeddelelse
I 2030 skal genbrugsflasker udgøre 10 % af markedet for drikkevarer, lyder krav fra EU. Men flere genbrugsflasker i Danmark sikrer ikke klimagevinster. Genbrugskravet vil medføre store omkostninger for bryggerierne, som vil ramme forbrugere i form af højere priser og ringere udvalg i supermarkedet, vurderer Dansk Retursystem, som mener, Folketinget og en ny regering bør lægge pres på EU-Kommissionen, så flasker og dåser, der indgår i det danske pant- og retursystem, fritages fra kravet. En ny livscyklusanalyse fra Teknologisk Institut viser, at der ikke er belæg for at konkludere, at genbrugsflasker generelt har en lavere klimapåvirkning end genanvendelige emballager.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har Danmarks Idrætsforbund og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen eller et godt formål. Succesen har fået parterne til at forlænge samarbejdet i håbet om at få endnu flere foreninger med i kampen for et bedre miljø.
Ny rekord: Forbrugerne har aldrig haft flere drikkevarer med pant at vælge imellem2.3.2026 13:11:39 CET | Pressemeddelelse
I dag kan forbrugerne vælge imellem knap 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er tre gange så mange som for ti år siden, viser nye tal fra Dansk Retursystem. Udviklingen er hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Pant- og retursystemet sikrer, at det er nemt at komme på det danske marked med nye produkter, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen.
Undgå ”flaskehalse” ved pantautomaten efter jul22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når danskerne skal fylde køleskabet igen efter jul, er der travlhed i detailhandlen og pres på pantautomaterne. Da halvdelen af danskernes pantninger foregår i middagstimerne, er der god mulighed for en hurtig tur gennem supermarkedet og hjem til familien og vennerne, hvis man venter til efter kl. 14. Det viser nye tal fra Dansk Retursystem, der har analyseret danskernes pantadfærd mellem jul og nytår.
Pantlastbiler på el: Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark27.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra næste år skal endnu flere flasker og dåser indsamles i eldrevne lastbiler, efter forbrugerne har pantet dem i pantautomaten. Det stiller krav til en effektiv ladeinfrastruktur til opladning af lastbilerne, da pantindsamlingen sker over store afstande på tværs af landet. Derfor har Dansk Retursystem indgået en ny aftale med energiselskabet OK, som betyder, at miljøvirksomhedens lastbiler kan sætte fart på vejen mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum