To ud af tre danskere har allerede privat rejseforsikring

I en undersøgelse, foretaget af YouGov for If Skadeforsikring, svarer to ud af tre danskere, at de har en privat rejseforsikring. Heriblandt oplyser 12 pct., at de har købt forsikringen netop fordi rejseforsikringen på det gule sundhedskort afskaffes pr. 1. august 2014.
- Vi oplever, at kunderne er klar over, at det gule kort ikke fremover kan bruges som rejseforsikring, fortæller Birgitte Ringbæk, presseansvarlig i If Skadeforsikring. - Usikkerheden blandt kunderne drejer sig typisk om hvor dyr egenbetaling for lægehjælp og eventuel hospitalsindlæggelse kan blive i det land, de skal rejse til, samt hvor gode de offentlige hospitaler er på deres rejsemål.
- Generelt er det sådan, at hvis man har sat sig ind i hvordan det pågældende lands egne borgere er dækket, og stadig ikke føler sig tryg, så bør man tegne en privat rejseforsikring. For som dansk turist har man efter 1. august 2014 kun ret til samme behandling som de personer, der er offentligt sygesikrede i det land, man opholder sig i.
De private rejseforsikringer har været fast inventar på forsikringsselskabernes hylder i mange år. Men fordi den offentlige rejsesygesikring bortfalder pr. 1. august, er behovet for de private forsikringer øget markant.
En privat tegnet rejseforsikring dækker typisk rejseudgifter, hvis man bliver kaldt hjem fra ferie på grund af alvorlig sygdom i familien, rejseudgifter ved tilkaldelse af de nærmeste, hvis man selv bliver alvorlig syg på ferien, lægebehandling og hospitalsophold, udgifter til hjemtransport ved akut opstået sygdom eller tilskadekomst eller død.
Udbredt kendskab til bestilling af det blå kort
I undersøgelsen har danskerne også svaret på, hvorvidt de er klar over, at de selv skal bestille det blå EU-sygesikringskort. Det svarer 9 ud af 10, at de er klar over. 57 pct. oplyser, at de allerede har bestilt kortet.
På www.huskdetblaa.dk kan man få overblik over hvordan man er dækket via det blå EU-sygesikringskort i det land, man skal rejse til.
Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov for If Skadeforsikring i perioden
27.-29. juni 2014 med deltagelse af 1007 danskere i alderen 18-74 år.
Om If Skadeforsikring
If er Nordens førende skadeforsikringsselskab med 3,6 millioner kunder. If har ca. 6.800 medarbejdere, heraf ca. 550 i Danmark. Vi tilbyder forsikringsløsninger til både privatpersoner, erhverv og globale industrivirksomheder.
Ifs vision er at være det førende nordiske forsikringsselskab med de mest tilfredse kunder og den absolut bedste forsikringsekspertise og rentabilitet. If tilbyder skadeforsikringer til kunder på nationale markeder i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Baltikum. If er 100% ejet af finske Sampo.
Billeder
Information om If Forsikring
If er Nordens største forsikringsselskab, og hver fjerde husstand i Norden er forsikret i If. Mere end 7.000 medarbejdere tager sig af vores 3,8 millioner kunder, der spænder fra privatpersoner til globale virksomheder. Vores ambition er at være det mest omsorgsfulde forsikringsselskab. If har været klimaneutral siden 2011 og valgte i 2021 at tilslutte sig organisationen Science Based Targets (SBTi). Vi vil være i front, når det gælder om at opfylde ambitiøse klimamål på vegne af os selv og vores kunder. Vi er et full-service forsikringsselskab med en stærk og omsorgsfuld medarbejderkultur og høj kundetilfredshed. If er ejet af den nordiske forsikringskoncern Sampo.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
If oplever boom i udvidet vanddækning8.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Frygt for oversvømmelser: Forsikringsselskabet If har oplevet en stigning på 60 procent blandt kunder, der over de senere år har tilkøbt dækning af udvidet vandskade. De stigende antal hændelser med omfattende vandskader efter ekstrem nedbør har gjort klimaforandringerne mere konkrete for boligejerne.
Hul i beredskabet: Danskerne frygter for boliger og infrastruktur18.3.2025 14:31:29 CET | Pressemeddelelse
Halvdelen af danskerne har lav eller ingen tillid til, at myndighederne kan beskytte boliger og infrastruktur ved alvorlige vejrhændelser. Trods en aftale på over 600 millioner mener beredskabsekspert, at der er brug for over en milliard for at kunne følge med klimaforandringerne.
Hver anden dansker tvivler på varslingssystemerne12.3.2025 12:52:49 CET | Pressemeddelelse
Mens stormfloder og skybrud er blevet hyppigere i Danmark, er hver anden dansker i tvivl om, hvorvidt varslingssystemerne til at advare dem, fungerer godt nok. Det viser en ny analyse fra If Forsikring.
If leverer stærke årsresultater og styrker sin centrale rolle i håndtering af samfundsmæssige risici6.2.2025 07:39:18 CET | Pressemeddelelse
If leverer stærke finansielle resultater trods en stigning i store skader i 2024. Kundeloyaliteten forbliver høj med 89 % fastholdelse hos Privatkunderne. Samtidig skaber integrationen med Topdanmark nye muligheder for at styrke Ifs førerposition i Norden og tilbyde konkurrencedygtige produkter på det danske marked.
Sådan undgår du julens værste skader19.12.2024 13:19:51 CET | Pressemeddelelse
Hvert år ødelægger brande, trafikuheld og indbrud juleglæden for tusindvis af danskere. Med få tiltag kan du sikre dig mod de største julekatastrofer. Få forsikringseksperternes råd til en skadefri jul her.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum