If Forsikring

Første kvartal: Forebyggende tiltag fylder mere hos boligejere

6.5.2026 07:50:31 CEST | If Forsikring | Pressemeddelelse

Del

Sampo Group indledte 2026 med et solidt resultat i første kvartal. Efterspørgslen på Ifs private forsikringsprodukter og -services er fortsat høj, og If ser samtidig en klar tendens inden for husforsikring, hvor flere boligejere vil forebygge skader.

Morten Thorsrud, CEO i Sampo Group
Morten Thorsrud, CEO i Sampo Group

På tværs af Norden vokser If inden for husforsikring, mens kundeloyaliteten fortsat ligger stabilt på et højt niveau. 

”Vi lægger et solidt kvartal bag os med et fortsat fokus på det, der betyder mest for vores kunder. Vores størrelse og kapacitet giver os mulighed for løbende at udvikle vores tilbud og imødekomme kundernes behov på tværs af de nordiske markeder,” siger Morten Thorsrud, koncernchef i Sampo Group. 

If, Nordens største forsikringsselskab, oplevede i første kvartal en stigende interesse for services, der hjælper kunder med at forebygge skader og forberede sig på uforudsete hændelser. Ekstremt vejr og hverdagens risici påvirker i stigende grad nordiske husholdninger, og derfor søger flere boligejere konkret viden og rådgivning til at undgå problemer. 

”Vi oplever et klart skift i kundernes forventninger. Boligejere vil ikke kun have hjælp, når skaden er sket – de ser i stigende grad værdien i at forebygge skader, før de opstår. Derfor styrker vi løbende vores forebyggende tilbud med rådgivning og digitale værktøjer. Vi vil gerne understøtte en mere proaktiv tilgang til at eje hus og hjælpe kunderne hele vejen,” siger Ingrid Janbu Holthe, privatchef i If. 

Data fra mere end 250.000 boligtjek i Sverige, Norge og Finland peger på tilbagevendende risici som mangelfuld dræning, udfordrende jordbundsforhold og øget udsathed over for klimarelaterede skader. Indsigterne bruges til at udvikle mere relevante og forebyggende services til boligejere. 

Stort potentiale
De seneste år har If testet sensorer i kundernes hjem på flere markeder, og næste skridt er gradvist at udbrede løsninger, der gør det muligt at opdage risici tidligere og beskytte huset bedre. 

“Vi har allerede distribueret mere end 20.000 intelligente vandalarmer i Danmark, og vi passerer nu 3.000 sikkerhedssensorer i Norge. Løsningen bygger på flere års test, erfaringer og feedback fra kunderne. Vi ser et stort potentiale i at kombinere sensorerne med vores rådgivning og dermed hjælpe kunderne med at overvåge risici mere aktivt,” siger Ingrid Janbu Holthe. 

Samtidig bliver kunderne stadig mere digitale. I første kvartal steg antallet af digitale salg og servicehenvendelser blandt privatkunder med 14 procent. 

Den digitale kundesupport bliver desuden mere tilgængelig og personlig. Med løsninger som IfGPT kan kunderne få skræddersyet hjælp døgnet rundt. I dag håndterer servicen omkring 18.000 henvendelser om måneden i Danmark, og løsningen er ved at blive skaleret til andre lande. 

Nøgletal for første kvartal 2026 hos If  

  • Første kvartal var på tværs af Norden præget af vinterskader i tråd med sæsonen, herunder frost- og vandskader på bygninger samt vejhjælpssager. 
  • I løbet af kvartalet fik mere end 38.000 kunder hjælp via bugsering og motorredning. 
  • If udbetalte i gennemsnit omkring 86 millioner danske kroner om dagen i erstatning – cirka 10 procent mindre end samme periode sidste år, blandt andet som følge af færre meget store skader. 
  • 610.000 skader blev i alt behandlet på tværs af Norden. 
  • Mere end 25.000 kunder fik i første kvartal hjælp via rejseforsikringen, når rejsen ikke gik som planlagt. 
  • Ifs fototakseringsservice blev anvendt mere end 23.000 gange – en stigning på 40 procent i forhold til samme periode året før. 
  • 69 procent af alle kunder anmeldte i første kvartal deres skade digitalt. 
  • If forsikrer i dag 3,7 millioner husstande i Norden. 

Rapporten If hjælper meget for første kvartal viser, hvordan If styrker sit tilbud med forebyggende rådgivning, digitale services og ny teknologi i takt med ændrede kundebehov. Læs mere her.

Kontakt
Spørgsmål til Sampo Groups finansielle resultater, herunder If, rettes til Investor Relations i Sampo Group: media@sampo.fi

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Morten Thorsrud, CEO i Sampo Group
Morten Thorsrud, CEO i Sampo Group
Download
Ingrid Janbu Holthe, privatchef i If
Ingrid Janbu Holthe, privatchef i If
Download

If – Nordens største forsikringsselskab

If er Nordens største forsikringsselskab med omkring 4,6 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.

Følg pressemeddelelser fra If Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra If Forsikring

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye