Forskningsprojekt om udsatte børn og unges retsbeskyttelse modtager 3 mio. kr. fra Det Obelske Familiefond

Behovet for forskning i det efterhånden ganske komplicerede retsgrundlag og i selve anvendelsen af regelgrundlaget er derfor påtrængende. En donation på 3 mio. kr. fra Det Obelske Familiefond muliggør et 3-årigt projekt, der skal forske i børn og unges rettigheder og retsbeskyttelse samt kommuners praksis på området.
Projektet drives af Den Socialretlige Forskningsgruppe ved Juridisk Institut på AAU og tilrettelægges og gennemføres i samarbejde med en række kommuner. Intentionen er ikke at praktisere ”fejlfinding” i kommunerne men at identificere barrierer i praksis for dermed at kunne bidrage med bud på eventuelle løsninger.
”De forskellige fagligheder, der bliver involveret i projektet betyder, at vi både kan fokusere på regelgrundlaget og være med til at skabe løsninger i den praktiske anvendelse af reglerne, hvilket i sidste ende gavner de børn og unge det hele handler om”, udtaler forskningsleder, lektor Trine Schultz.
Yderligere information og kontakt
Forskningsleder for den socialretlige forskningsgruppe, Lektor Trine Schultz tlf. 9940 8126. mail: ts@law.aau.dk
Forskningsprofil
Læs mere om det Den socialretlige forskningsgruppe samt medlemmerne i gruppen på www.socialret.aau.dk
Fakta
Forskningsprojektet igangsættes 1. september 2017 og strækker sig over 3 år. Projektet er forankret hos den socialretlige forskningsgruppe hos Juridisk Institut AAU og gennemføres i samarbejde med forskellige kommuner. Det Obelske Familiefond støtter projektet med 2.969.724,00 kr.
Kontakter
Forskningsleder for den socialretlige forskningsgruppe, Lektor Trine Schultz tlf. 9940 8126, mail: ts@law.aau.dk
Billeder
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny forskning: Systematisk arbejde med data giver bedre kvalitet i daginstitutioner4.6.2025 11:32:34 CEST | Pressemeddelelse
På Aalborg Universitet har forskere i samarbejde med Københavns Kommune udviklet en efteruddannelse, som lærer pædagogiske ledere at bruge observationer og data i dagligdagen. Det har været med til at hæve kvaliteten i børnehaver og vuggestuer i kommunen.
Studerende bruger AI til at hjælpe KOL-patienter27.5.2025 08:09:20 CEST | Pressemeddelelse
Lungesygdommen KOL er dødelig, men måske kan AI og stemmeprøver gøre en forskel.
Sådan gennemfører Aalborg Universitet kandidatreformen21.5.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aalborg Universitet har nu en plan for, hvilke uddannelser, der skal bestå, omlægges, udvikles eller lukkes, som følge af kandidatreformen. Institutionsplanen bliver sendt til Uddannelses- og Forskningsministeriet den 23. maj.
Ekstraordinære studerende fra Aalborg Universitet udgiver videnskabelig artikel allerede på andet semester14.5.2025 06:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter blot to semestre på Aalborg Universitet kan en gruppe studerende nu kalde sig forfattere til en videnskabelig artikel om elektrospinning.
Døde bakterier kan redde mange liv9.5.2025 11:13:33 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet og Aalborg Universitetshospital kan ved hjælp af en ny metode hurtigere diagnosticere blodforgiftning, som er en alvorlig og ofte dødelig infektion. Ved hjælp af DNA fra døde bakterier i blodet kan den nye metode på potentielt få timer identificere hvilken behandling, patienten har brug for.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum