Billigere sommerhuse vækker glæde på landet

Der er godt gang i sommerhussalget. I de første tre kvartaler sidste år blev der solgt 4.932 fritidsboliger i hele landet. Og i år er der yderligere en grund til at give drømmen om eget sommerhus en ekstra overvejelse.
Tirsdag fremsatte erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) et lovforslag, der skal gøre det billigere at eje et sommerhus. Regeringen vil nemlig gøre det muligt at låne op til 75 procent af sommerhusets pris med et realkreditlån. I dag er grænsen på 60 procent.
Hos Landdistrikternes Fællesråd tager man positivt imod forslaget, der betyder, at sommerhusejere ikke skal låne så mange penge i banken til en dyrere rente.
- Vi er meget glade for forslaget, som vil gøre det billigere at være sommerhusejer, sætte mere gang i markedet, understøtte turismen i alle dele af Danmark og give mere arbejde til lokale håndværkere, siger Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.
Han vurderer, at forslaget vil styrke incitamentet til at være sommerhusejer og samtidig skabe øget omsætning i landdistrikterne.
- Det er vores vurdering, at det kommer til at sætte gang i sommerhusmarkedet, så flere sommerhuse med "til salg" skilt kan afsættes, siger Steffen Damsgaard og fortsætter:
- Når et sommerhus bliver solgt, vil det ofte bidrage til mere aktivitet f.eks. gennem udlejning og dermed en større omsætning hos de lokale dagligvarebutikker og restauranter.
Varde-borgmester glæder sig over lovforslag
Langs den jyske vestkyst i Varde Kommune ligger der omkring 8.000 sommerhuse, og dermed er Varde blandt de kommuner i Danmark med allerflest sommerhuse.
Om regeringens lovforslag siger borgmester i Varde Kommune Erik Buhl (V):
- Det er en rigtig god melding at få. Når mulighederne for finansiering forbedres, så vil flere få mulighed for at købe et sommerhus. Og det vil også få positiv betydning for lokale håndværkere og den øvrige del af turisterhvervet, når der kommer liv i sommerhuse, der ellers har stået tomme.
Ifølge Boliga er der omkring 587 feriehuse og 35 grunde til salg i Varde Kommune.
Turisterne bruger for mere end 95 mia. kroner i Danmark årligt. Alene i Varde Kommune var turismeomsætningen i 2014 på over 2 mia. kroner og dermed en stærk drivkraft i lokalområdet. Rundt om i landet skaber turismen omkring 115.000 arbejdspladser.
Regeringen lægger i sit grundlag op til forskellige initiativer, der skal skaffe flere turister til Danmark. Det skal blandt andet være nemmere at finde rundt i landet, ligesom der skal iværksættes en mere effektiv markedsføring.
Nøgleord
Kontakter
Noa Jankovic, pressechef i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 71 70 82 49, mail noa@landdistrikterne.dk
Billeder

Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Hvem skal være Årets Landsby 2025?15.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I år uddeles prisen til en landsby, hvor der er ’Fællesskab for Fremtiden’ og hvor borgerne står sammen om at håndtere nogle af de udfordringer, der kendetegner verden af i dag. Send en ansøgning før din nabolandsby, og senest den 13. juni 2025 kl. 12.00.
Landdistrikterne: Ros til regionernes fokus på flere læger i land- og yderområder10.4.2025 08:24:38 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode takter i regionernes 25 forslag til at sikre bedre lægedækning i hele landet, mener Landdistrikternes Fællesråd, der fremhæver initiativer såsom flere uddannelsespladser uden for de største universitetsbyer, stærke faglige studiemiljøer decentralt og flere uddannelsesforløb uden for de større byer.
Landdistrikterne: Statsgaranti på boliglån skal indfri boligdrømmene på landet8.4.2025 10:09:14 CEST | Pressemeddelelse
Uden for centerbyerne i de fleste landdistriktskommuner oplever flere danskere at få afslag i banken til boligkøb, hvor postnummer, beliggenhed, samt lav boligværdi tilsyneladende er begrundelsen. Nyt lovforslag vil permanentgøre og udvide ordningen for statsgaranti på boliglån, så flere kan realisere ønskerne om boligkøb på landet. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
Landdistrikterne: Vigtigt at breve fortsat kan leveres i hele landet på samme vilkår6.3.2025 11:11:53 CET | Pressemeddelelse
PostNord Danmark har i dag meddelt at stoppe al brevomdeling i Danmark fra næste år. For Landdistrikternes Fællesråd er det afgørende, at ændringer på postområdet ikke medfører ringere og dyrere postservice i landdistrikterne, end i mere tætbefolkede områder.
Landdistrikter: Styrket grundlag for ungdomsuddannelser i hele landet med ny EPX-uddannelse, mens øget karakterkrav er uønsket19.2.2025 07:30:10 CET | Pressemeddelelse
Den nye EPX-uddannelse skaber grundlaget for et bredere ungdomsuddannelsestilbud på tværs af landet, herunder i land- og yderkommuner, mener Landdistrikternes Fællesråd. Den store uddannelsesreform skal sikre grundlaget for, at unge kan få ungdomsuddannelser i hele landet trods mindre ungdomsårgange og en uønsket stigning i karakterkravene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum