Landdistrikterne: Statsgaranti på boliglån skal indfri boligdrømmene på landet
Uden for centerbyerne i de fleste landdistriktskommuner oplever flere danskere at få afslag i banken til boligkøb, hvor postnummer, beliggenhed, samt lav boligværdi tilsyneladende er begrundelsen. Nyt lovforslag vil permanentgøre og udvide ordningen for statsgaranti på boliglån, så flere kan realisere ønskerne om boligkøb på landet. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.

Siden slutningen af 2021 har boligkøbere i landdistrikterne i princippet haft mulighed for at få et boliglån med statsgaranti på den yderste del af lånet, hvis ikke banker og realkredit ville tilbyde en traditionel finansiering. Onsdag den 9. april 1. behandles regeringens lovforslag, der vil permanentgøre ordningen ”Lån på Landet” og udvide spændet for garantien på de lån, der er omfattet af ordningen.
Fremover skal der gives garanti for den del af lånet, der dækker 40-90 pct. af husets værdi, frem for 60-90 pct., som ordningen er i dag, hvilket er en markant udvidelse af garantien. Garantien udgør 90 pct. af det garanterede beløb.
- Jeg er glad for, at regeringen følger op på regeringsgrundlaget og vil gøre låneordningen permanent. Det er en vigtig håndsrækning til de potentielle boligkøbere, der gerne vil realisere boligdrømmene på landet, siger Steffen Damsgaard, formand i Landdistrikternes Fællesråd og tilføjer:
- Lovforslaget er desuden et skridt mod at skabe langsigtede løsninger om bedre rammevilkår for at bosætte sig, især i de omkring 200 postnumre, der primært er omfattet af ordningen. Men det kræver også, at finanssektoren vil påtage sig blot lidt større risikovillighed i landdistrikterne og i højere grad vil anvende den, når det ikke længere er en midlertidig låneordning.
Flere skal have glæde af ordningen
Formanden peger desuden på vigtigheden af, at man udbreder kendskabet til ordningen, så flere kan få glæde af den.
- Indtil videre har vi ikke set ordningen indfri sit fulde potentiale for at hjælpe danskere i mål med købet af deres drømmebolig, og det skyldes formentlig også manglende kendskab til den – både blandt potentielle købere, pengeinstitutter og ejendomsmæglerne. Det er vi i dialog med Erhvervsministeriet om.
Ordningen for statsgaranti på boliglån omfatter ejerboliger, der enten har en handelspris under 8.000 kr. pr. kvm., eller ligger i et postnummer med en gennemsnitlig handelspris under 8.000 kr. pr. kvm. – dog sådan, at den enkelte bolig, i de ca. 200 postnumre, skal have en handelspris under 10.000 kr. pr. kvm.
- Går forslaget igennem, skal tilpasningerne og ordningen relanceres, og jeg vil se frem til at følge anvendelsen og effekten af ordningen, og fortsætte dialogen med Erhvervsministeren om de generelle udfordringer med finansiering i landdistrikterne, afslutter Steffen Damsgaard.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger26.6.2025 12:16:02 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser ekspertudvalgets fokus på fleksible transportløsninger og et styrket hovednet, som er vigtige for at binde landet bedre sammen gennem den kollektive trafik. Men det kræver politisk opbakning og massive investeringer i et stærkt rutenet og fleksible transportløsninger.
Landdistrikter: 99% er ikke nok – alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet26.6.2025 10:42:07 CEST | Pressemeddelelse
Der er netop indgået en bred politisk teleforligsaftale, der sætter retningen for Danmarks digitale infrastruktur frem mod 2030. Men i Landdistrikternes Fællesråd er skuffelsen stor, for ambitionen om kun at dække 99 % af danskerne med lynhurtigt internet er både utilstrækkelig og uretfærdig.
Landdistrikter: Alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet – alt andet er uambitiøst25.6.2025 13:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Over 30.000 adresser kæmper fortsat med dårlig internetforbindelse, og størstedelen ligger i landdistrikterne. En ny teleaftale er på trapperne, men Landdistrikternes Fællesråd forudser, at aftalen ikke sikrer, at alle boliger, sommerhuse og virksomheder får adgang til en lynhurtig 1 Gbit/s-forbindelse.
Årets Landsby 2025: Finalisterne er… Agerskov, Sennels og Holbøl!24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Slutspurten er sat i gang for at finde Årets Landsby 2025, der kåres af Landdistrikternes Fællesråd, Landsforeningen Landsbyerne i Danmark og Forenet Kredit. De tre landsbyer Agerskov, Sennels og Holbøl er videre i finalen.
Landdistrikter: Nu tages første spadestik til et bedre tilskuds- og udligningssystem17.6.2025 13:14:52 CEST | Pressemeddelelse
Nu starter arbejdet med et nyt tilskuds- og udligningssystem, der skal rette op på den massive økonomiske skævvridning, der særligt udfordrer mange land-, ø- og yderkommuner. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som har 55 kommuner som medlemmer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum