Waiting for Næver Ending stories
14.8.2020 13:54:56 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

Litteraturfestivalen Næver Ending Stories skulle have løbet af stablen i august måned med massevis af foredrag, oplæsninger og oplevelser. Men ligesom så mange andre begivenheder, har vi været nødt til at se i øjnene, at vi ikke kan afholde Næver Ending Stories i år på grund af Coronavirus...
Men vi kan heldigvis noget andet.
Mens vi venter
Under overskriften Waiting for Næver Ending Stories vil Næstved Bibliotek gerne invitere til en række spændende arrangementer med bogaktuelle forfattere og musikalske ordsmede, mens vi venter på Næver Ending Stories 2021.
Allerede til efteråret 2020 åbner vi dørene for Iben Mondrup, der i år udgav den stor-roste roman Tabita, Kristian Bang Foss, som fik en stormende succes med Frank vender hjem, og den unge forfatter Liv Nimand Duvå, som høstede massevis af anmelderstjerner for Rosenreglen.
Tre forfattere i efteråret
D. 10. september fortæller Iben Mondrup om Tabita og konsekvenserne af den danske adoption af grøndlandske børn i 1960’erne. Romanen er en psykologisk og rørende thriller, der aktualiserer diskussionen om adoptionerne og magforholdet nu og i fortiden mellem de to lande.
D. 2. oktober sætter Liv Nimand Duvå fokus på Rosenreglen, der beskriver en ung kvindelig kunstner, der som barn blev udnyttet af en voksen mandlig fotograf. Romanen er et meget tæt psykologisk, fremragende skrevet, blik på den slags ulige relationer mellem en ældre mand og en pige under den seksuelle lavalder, og på de konsekvenser, de kan have.
D. 22. oktober fortæller Kristian Bang Foss om Frank vender hjem, der beskriver de sociale forskelle i det danske samfund, som stadig, og måske i stigende grad, hersker. Hovedpersonen Frank har i hvert fald meget svært ved at slippe sin sociale arv, hvilket resulterer i både nogle meget sjove og tragiske situationer.
Hold øje med flere spændende arrangementer fra Waiting for Næver Ending Stories og vær med, når vi fejrer ordkunsten - selvfølgelig stadig med afspritning og sikkerhedsafstand for øje.
Waiting for Næver Ending Stories er støttet af Næstved Kommune.
Kontakter
Thomas DamholtWebmaster og bibliotekar
Tlf:55884141tdjen@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Litterær folkehøring om fremtidens natur og landskaber30.3.2026 10:45:36 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at give naturen en stemme, når Næstved Bibliotek torsdag den 16. april kl. 18.30-21.00 inviterer til en aften i fremtidens og naturens tegn. Mød biolog og tv-vært Morten D.D. Hansen, Ruth Hansen fra DN Næstved samt forfatterne Shëkufe Tadayoni Heiberg og Victor Boy Lindholm.
Næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø byder på spændende, historisk drama.16.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bog, Bøf & Bif er Glumsøs populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf, hvor hyggelig fællesspisning kombineres med filmatiserede romaner. På forårets anden Bog, Bøf & Bif-aften tirsdag d. 14. april skal vi tilbage til 1500-tallet og opleve William Shakespeare og hans familie i en historie om kærlighed og tab.
Den gode læseoplevelse: Foredrag med Lea Fløe Christensen9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få tips til den gode bogsnak, når litteraturformidler, litterat og forfatter Lea Fløe Christensen besøger Næstved Bibliotek onsdag d. 25. marts kl. 19:00-21:00. Arrangementet er gratis og primært henvendt læsere som er del af en læsekreds, men alle er velkomne.
Fra stressramt til strikker5.3.2026 10:49:44 CET | Pressemeddelelse
Få en introduktion til craft-psykologi når Maria Bjerg, kvinden bag det populære strikkeunivers Skaberglæde, besøger Næstved Bibliotek torsdag den 26. marts kl. 19.00-21.00.
Børnevalg 20264.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til Børnevalget kan børnene stemme på deres favorit blandt kendte figurer fra børnelitteraturen. Det foregår på alle biblioteker i Næstved Kommune i perioden 10. marts til 24. marts.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


